Pierre Kanstrup har fremtiden på plads

Pierre Kanstrup var på leje i Fremad Amager fra Sønderjyske og bliver hængende på en permanent aftale.



Pierre Kanstrup og Fremad Amager har været så glade for det midlertidige samarbejde i den forgangne sæson, at parterne har valgt at gøre forsvarsspillerens aftale med 1.-divisionsklubben permanent.

Fremad Amager oplyser på sin hjemmeside, at Kanstrup, som har været udlejet fra Sønderjyske siden sidste sommer, har sat sin underskrift på en aftale, der løber frem til sommeren 2024.

Selv om han altså spillede på en lejeaftale, blev Kanstrup undervejs i den forgangne sæson udråbt som anfører for Fremad Amager, der har haft det svært både på og udenfor banen.

Klubben endte således med at skulle kæmpe for at undgå nedrykning fra 1. division. I slutningen af februar kom det ligeledes frem, at Fremad Amager kæmpede gevaldigt med økonomien og var konkurstruet.

Det resulterede i, at ejerkredsen bag energiselskabet Velkommen A/S overtog ejerskabet i fodboldklubben.

Indenfor kridtstregerne lykkedes Fremad Amager også med at undgå den helt store nedtur ved at ende lige over nedrykningspladserne.

– For os har Pierre løst det, vi ønskede med hans skifte til vores klub. Han er en stærk leder, går forrest og har rigtig meget indflydelse på hverdagen i omklædningsrummet, siger sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen på klubbens hjemmeside.

– Klubben har lidt under en del kaos, og Pierre har været fantastisk til at styre truppen i den rigtige retning og ikke miste modet – præcis som en leder skal i svære perioder.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Arne Slot fyret af Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Mæhle kan hentes for spotpris

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Forlader AGF – her er hans nye klub

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM