Pierre Kanstrup har fremtiden på plads

Pierre Kanstrup var på leje i Fremad Amager fra Sønderjyske og bliver hængende på en permanent aftale.



Pierre Kanstrup og Fremad Amager har været så glade for det midlertidige samarbejde i den forgangne sæson, at parterne har valgt at gøre forsvarsspillerens aftale med 1.-divisionsklubben permanent.

Fremad Amager oplyser på sin hjemmeside, at Kanstrup, som har været udlejet fra Sønderjyske siden sidste sommer, har sat sin underskrift på en aftale, der løber frem til sommeren 2024.

Selv om han altså spillede på en lejeaftale, blev Kanstrup undervejs i den forgangne sæson udråbt som anfører for Fremad Amager, der har haft det svært både på og udenfor banen.

Klubben endte således med at skulle kæmpe for at undgå nedrykning fra 1. division. I slutningen af februar kom det ligeledes frem, at Fremad Amager kæmpede gevaldigt med økonomien og var konkurstruet.

Det resulterede i, at ejerkredsen bag energiselskabet Velkommen A/S overtog ejerskabet i fodboldklubben.

Indenfor kridtstregerne lykkedes Fremad Amager også med at undgå den helt store nedtur ved at ende lige over nedrykningspladserne.

– For os har Pierre løst det, vi ønskede med hans skifte til vores klub. Han er en stærk leder, går forrest og har rigtig meget indflydelse på hverdagen i omklædningsrummet, siger sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen på klubbens hjemmeside.

– Klubben har lidt under en del kaos, og Pierre har været fantastisk til at styre truppen i den rigtige retning og ikke miste modet – præcis som en leder skal i svære perioder.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen