Pierre Kanstrup har fremtiden på plads

Pierre Kanstrup var på leje i Fremad Amager fra Sønderjyske og bliver hængende på en permanent aftale.



Pierre Kanstrup og Fremad Amager har været så glade for det midlertidige samarbejde i den forgangne sæson, at parterne har valgt at gøre forsvarsspillerens aftale med 1.-divisionsklubben permanent.

Fremad Amager oplyser på sin hjemmeside, at Kanstrup, som har været udlejet fra Sønderjyske siden sidste sommer, har sat sin underskrift på en aftale, der løber frem til sommeren 2024.

Selv om han altså spillede på en lejeaftale, blev Kanstrup undervejs i den forgangne sæson udråbt som anfører for Fremad Amager, der har haft det svært både på og udenfor banen.

Klubben endte således med at skulle kæmpe for at undgå nedrykning fra 1. division. I slutningen af februar kom det ligeledes frem, at Fremad Amager kæmpede gevaldigt med økonomien og var konkurstruet.

Det resulterede i, at ejerkredsen bag energiselskabet Velkommen A/S overtog ejerskabet i fodboldklubben.

Indenfor kridtstregerne lykkedes Fremad Amager også med at undgå den helt store nedtur ved at ende lige over nedrykningspladserne.

– For os har Pierre løst det, vi ønskede med hans skifte til vores klub. Han er en stærk leder, går forrest og har rigtig meget indflydelse på hverdagen i omklædningsrummet, siger sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen på klubbens hjemmeside.

– Klubben har lidt under en del kaos, og Pierre har været fantastisk til at styre truppen i den rigtige retning og ikke miste modet – præcis som en leder skal i svære perioder.

/ritzau/





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Felix Beijmo er færdig i AGF

Sats på disse ni spillere, FCK!

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Thomas Delaney teaser

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg