PORTUGAL (Tipsbladet): FC København fortsatte med at lave store fejl, og Brøndby var knivskarpe, da de vandt dagens derby.
FC København – Brøndby IF 1-2
0-1 Rasmus Lauritsen (15.)
0-2 Oscar Schwartau (53.)
1-2 Roony Bardghji (88.)
Kampens bedste:
Det er spændende tider i Brøndby i øjeblikket, og det ses på klubbens unge talentmasse, der viste sig flot frem i dag. Ludvig Vraa-Jensen var god i venstre side af midterforsvaret. Clement Bischoff imponerede på venstre wingback og var sågar tæt på at score på et langskud. Oscar Schwartau scorede et flot mål, og Adam Claridge fyldte enormt meget på midtbanen. Nå ja, så er Filip Bundgaard jo altså også kun 19 år gammel. Kan de unge drenge bygge videre på det niveau her, så kan det bliver et rigtig spændende 2024 for dem. Fremtiden på Vestegnen er sikret med de gutter her.
Kampens værste:
I går fik FC København tæv for deres forsvarsspil mod IF Elfsborg, og heller ikke i dag scorer de topkarakter. Det var nemlig igen rystende usikkert. Opdækningen på Lauritsen var ikke-eksisterende ved 1-0-målet, og Denis Vavro får mareridt ved sin aktion til 2-0, hvor han mister bolden som bagerste mand. Det dur slet, slet ikke, og Neestrup må efterhånden få hovedpine over sin defensiv.
Kampens detalje:
Man savner stemningen fra tilskuerne til disse træningskampe, men til gengæld kan man langt bedre høre, hvad spillere og trænere råber til hinanden inde på banen. Blandt andet udbrød unge Clement Bischoff "NEEEEEJ!", da han ramte bolden helt forkert på et skud. Jacob Neestrup var heller ikke tilfreds med Orri Oskarssons duelspil på et tidspunkt, hvilket islændingen omgående fik at vide: "Orri, næste gang du kommer tæt på et Brøndby-spiller, må det godt gøre lidt ondt på ham!"
Emmanuel Yeboah fik godt og vel en halv time på banen i dag. Sjældne minutter for angriberen, der faktisk kunne have lagt op til to mål, hvis hans holdkammerater havde været lidt skarpere. Det så ok ud for Yeboah, som endda prøvede at score fra midterlinjen.
Sådan gjorde de nye det:
Man kan fik det første blik af Filip Bundgaard i en Brøndby-trøje i dag, og det var ikke noget dårligt syn. Han spillede ved siden af Oscar Schwartau på toppen, og de to bevægede sig fint rundt. Bundgaard viste flere gange, at han har en meget spændende teknik, og så er han særdeles pågående i sit spil. Manglede lige den sidste skarphed, men bestemt lovende fra det milliondyre indkøb.
Runar Alex Runarsson fik også chancen i FCK-buret, og det var yderst sparsomt, hvad vi så herfra. Kunne ikke rigtig gøre det store på målene, så det er ikke i dag, vi kan sige det store om ham.

TransferLIVE: Afviser Cristiano Ronaldos klub

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Christian Nørgaard afviste storklub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

FCK vinder over HSV i vild fest

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Theo Sander søger væk fra FC København

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Vejle teaser for kæmpetransfer

‘Det er Peter Christiansens idé’

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Har FC København skudt papegøjen?

Afviser Viborg

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Kovending: Afviser dansker-transfer

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark