BIF slår FCK: Fremtiden er sikret på Vestegnen

Brøndby slår FC København 2-1 i Portugal. Tipsbladet zoomer ind på kampen.



PORTUGAL (Tipsbladet): FC København fortsatte med at lave store fejl, og Brøndby var knivskarpe, da de vandt dagens derby. 

FC København – Brøndby IF 1-2
0-1 Rasmus Lauritsen (15.)
0-2 Oscar Schwartau (53.)
1-2 Roony Bardghji (88.)

Kampens bedste:
Det er spændende tider i Brøndby i øjeblikket, og det ses på klubbens unge talentmasse, der viste sig flot frem i dag. Ludvig Vraa-Jensen var god i venstre side af midterforsvaret. Clement Bischoff imponerede på venstre wingback og var sågar tæt på at score på et langskud. Oscar Schwartau scorede et flot mål, og Adam Claridge fyldte enormt meget på midtbanen. Nå ja, så er Filip Bundgaard jo altså også kun 19 år gammel. Kan de unge drenge bygge videre på det niveau her, så kan det bliver et rigtig spændende 2024 for dem. Fremtiden på Vestegnen er sikret med de gutter her.

Kampens værste:
I går fik FC København tæv for deres forsvarsspil mod IF Elfsborg, og heller ikke i dag scorer de topkarakter. Det var nemlig igen rystende usikkert. Opdækningen på Lauritsen var ikke-eksisterende ved 1-0-målet, og Denis Vavro får mareridt ved sin aktion til 2-0, hvor han mister bolden som bagerste mand. Det dur slet, slet ikke, og Neestrup må efterhånden få hovedpine over sin defensiv. 

Kampens detalje:
Man savner stemningen fra tilskuerne til disse træningskampe, men til gengæld kan man langt bedre høre, hvad spillere og trænere råber til hinanden inde på banen. Blandt andet udbrød unge Clement Bischoff "NEEEEEJ!", da han ramte bolden helt forkert på et skud. Jacob Neestrup var heller ikke tilfreds med Orri Oskarssons duelspil på et tidspunkt, hvilket islændingen omgående fik at vide: "Orri, næste gang du kommer tæt på et Brøndby-spiller, må det godt gøre lidt ondt på ham!"

Emmanuel Yeboah fik godt og vel en halv time på banen i dag. Sjældne minutter for angriberen, der faktisk kunne have lagt op til to mål, hvis hans holdkammerater havde været lidt skarpere. Det så ok ud for Yeboah, som endda prøvede at score fra midterlinjen. 

Sådan gjorde de nye det: 
Man kan fik det første blik af Filip Bundgaard i en Brøndby-trøje i dag, og det var ikke noget dårligt syn. Han spillede ved siden af Oscar Schwartau på toppen, og de to bevægede sig fint rundt. Bundgaard viste flere gange, at han har en meget spændende teknik, og så er han særdeles pågående i sit spil. Manglede lige den sidste skarphed, men bestemt lovende fra det milliondyre indkøb.

Runar Alex Runarsson fik også chancen i FCK-buret, og det var yderst sparsomt, hvad vi så herfra. Kunne ikke rigtig gøre det store på målene, så det er ikke i dag, vi kan sige det store om ham.







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Viaplay-boss langer ud efter AGF

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tæt på utrolig kamprekord

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

AGF og OB var enige om at spille søndag

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Officielt: Her spilles AGF-OB

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’