Friis om Riddersholm-udmelding: Må betragtes som spin

AaB-cheftræner Jacob Friis forstår ikke, hvorfor Glen Riddersholm vil betegne det som “en mindre senstation,” hvis SønderjyskE skulle vinde pokalfinalen.



Onsdag aften skal AaB spille pokalfinale, og det er tydeligt at mærke i spillertruppen, at man står foran en helt speciel oplevelse.

Det fortæller cheftræner Jacob Friis.

– Spillerne glæder sig enormt. Alle byder sig virkelig til på træningsbanen. Der er godt humør og høj intensitet. Det er der som regel, men det er noget særligt lige nu. Vi kan godt mærke, at der er en stor kamp i vente, og der er en meget fokuseret tilgang til tingene, indleder han over for klubbens hjemmeside.

Læs også:SønderjyskE-stopper: Superliga-sølv er større end pokaltitel

Cheftræneren for onsdagens modstander, Glen Riddersholm, har udtalt, at det vil være “en mindre senstation,” hvis SønderjyskE vinder finalen, men den udmelding forstår Friis ikke meget af.

– Jeg er lidt uforstående over for Glens (Riddersholm, red.) udmelding, der vel allermest må betragtes som spin. Realiteten er jo, at SønderjyskEs spillertrup i denne sæson vel er den stærkeste i klubbens historie inklusive deres sølvsæson for fire år siden, så der venter os helt sikkert en svær finalemodstander og en lige kamp.

AaB-træneren er stolt over, hvad han har opnået i sin første sæson for klubben.

Læs også:SønderjyskE-boss drømmer om Europa League-gruppespil

– Jeg er stolt af at være træner for et AaB-hold, der i min første fulde sæson som cheftræner har spillet sig både i mesterskabsspillet og i pokalfinalen. En pokalfinale er noget helt unikt, og det kan man kun glæde sig til, siger Friis, der som fan af klubben selv har overværet AaB spille pokalfinale:

– Det er en festdag sammen med halvdelen af Aalborg. Man står tidligt op og sætter sig ind i en bus med alle ens kammerater. Hele vejen er der højt humør og en stor spænding, og det kammeratskab, der er, når man er fælles om at være tilhænger af en klub, er noget helt særligt. Man glæder sig, som da man var barn til juleaften. Nogle gange får man en kedelig, blød pakke, og andre gange får man den fjernstyrede bil, man havde ønsket sig.

Pokalfinalen fløjtes op onsdag klokken 20.00.

Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
Læs også:AaB vil forlænge med ung og spændende angriber
Læs også:‘AK’ inden pokalfinalen: Vi kan virkelig opnå noget




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Revser FC København: ‘Arrogant’

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

DBU bekræfter vildt FIFA-brev



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Peter Graulund med hård Superliga-dom