Friis om Riddersholm-udmelding: Må betragtes som spin

AaB-cheftræner Jacob Friis forstår ikke, hvorfor Glen Riddersholm vil betegne det som “en mindre senstation,” hvis SønderjyskE skulle vinde pokalfinalen.



Onsdag aften skal AaB spille pokalfinale, og det er tydeligt at mærke i spillertruppen, at man står foran en helt speciel oplevelse.

Det fortæller cheftræner Jacob Friis.

– Spillerne glæder sig enormt. Alle byder sig virkelig til på træningsbanen. Der er godt humør og høj intensitet. Det er der som regel, men det er noget særligt lige nu. Vi kan godt mærke, at der er en stor kamp i vente, og der er en meget fokuseret tilgang til tingene, indleder han over for klubbens hjemmeside.

Læs også:SønderjyskE-stopper: Superliga-sølv er større end pokaltitel

Cheftræneren for onsdagens modstander, Glen Riddersholm, har udtalt, at det vil være “en mindre senstation,” hvis SønderjyskE vinder finalen, men den udmelding forstår Friis ikke meget af.

– Jeg er lidt uforstående over for Glens (Riddersholm, red.) udmelding, der vel allermest må betragtes som spin. Realiteten er jo, at SønderjyskEs spillertrup i denne sæson vel er den stærkeste i klubbens historie inklusive deres sølvsæson for fire år siden, så der venter os helt sikkert en svær finalemodstander og en lige kamp.

AaB-træneren er stolt over, hvad han har opnået i sin første sæson for klubben.

Læs også:SønderjyskE-boss drømmer om Europa League-gruppespil

– Jeg er stolt af at være træner for et AaB-hold, der i min første fulde sæson som cheftræner har spillet sig både i mesterskabsspillet og i pokalfinalen. En pokalfinale er noget helt unikt, og det kan man kun glæde sig til, siger Friis, der som fan af klubben selv har overværet AaB spille pokalfinale:

– Det er en festdag sammen med halvdelen af Aalborg. Man står tidligt op og sætter sig ind i en bus med alle ens kammerater. Hele vejen er der højt humør og en stor spænding, og det kammeratskab, der er, når man er fælles om at være tilhænger af en klub, er noget helt særligt. Man glæder sig, som da man var barn til juleaften. Nogle gange får man en kedelig, blød pakke, og andre gange får man den fjernstyrede bil, man havde ønsket sig.

Pokalfinalen fløjtes op onsdag klokken 20.00.

Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
Læs også:AaB vil forlænge med ung og spændende angriber
Læs også:‘AK’ inden pokalfinalen: Vi kan virkelig opnå noget




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

OB henter finsk landsholdsspiller

Argentina – Schweiz

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spanien – Belgien

Fredberg henter italiensk legende

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’