Friis om Riddersholm-udmelding: Må betragtes som spin

AaB-cheftræner Jacob Friis forstår ikke, hvorfor Glen Riddersholm vil betegne det som “en mindre senstation,” hvis SønderjyskE skulle vinde pokalfinalen.



Onsdag aften skal AaB spille pokalfinale, og det er tydeligt at mærke i spillertruppen, at man står foran en helt speciel oplevelse.

Det fortæller cheftræner Jacob Friis.

– Spillerne glæder sig enormt. Alle byder sig virkelig til på træningsbanen. Der er godt humør og høj intensitet. Det er der som regel, men det er noget særligt lige nu. Vi kan godt mærke, at der er en stor kamp i vente, og der er en meget fokuseret tilgang til tingene, indleder han over for klubbens hjemmeside.

Læs også:SønderjyskE-stopper: Superliga-sølv er større end pokaltitel

Cheftræneren for onsdagens modstander, Glen Riddersholm, har udtalt, at det vil være “en mindre senstation,” hvis SønderjyskE vinder finalen, men den udmelding forstår Friis ikke meget af.

– Jeg er lidt uforstående over for Glens (Riddersholm, red.) udmelding, der vel allermest må betragtes som spin. Realiteten er jo, at SønderjyskEs spillertrup i denne sæson vel er den stærkeste i klubbens historie inklusive deres sølvsæson for fire år siden, så der venter os helt sikkert en svær finalemodstander og en lige kamp.

AaB-træneren er stolt over, hvad han har opnået i sin første sæson for klubben.

Læs også:SønderjyskE-boss drømmer om Europa League-gruppespil

– Jeg er stolt af at være træner for et AaB-hold, der i min første fulde sæson som cheftræner har spillet sig både i mesterskabsspillet og i pokalfinalen. En pokalfinale er noget helt unikt, og det kan man kun glæde sig til, siger Friis, der som fan af klubben selv har overværet AaB spille pokalfinale:

– Det er en festdag sammen med halvdelen af Aalborg. Man står tidligt op og sætter sig ind i en bus med alle ens kammerater. Hele vejen er der højt humør og en stor spænding, og det kammeratskab, der er, når man er fælles om at være tilhænger af en klub, er noget helt særligt. Man glæder sig, som da man var barn til juleaften. Nogle gange får man en kedelig, blød pakke, og andre gange får man den fjernstyrede bil, man havde ønsket sig.

Pokalfinalen fløjtes op onsdag klokken 20.00.

Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
Læs også:AaB vil forlænge med ung og spændende angriber
Læs også:‘AK’ inden pokalfinalen: Vi kan virkelig opnå noget






LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Fulham – Newcastle

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting