Per Frimann: De tre kan afløse Orri Oskarsson

FC København skal på jagt efter en afløser for Orri Oskarsson, og ekspert Per Frimann har fundet tre spillere frem, som københavnerne bør kigge efter.



FC København hvis ikke to, så i hvert fald én rigtig dygtig angriber, efter man fredag aften solgte Orri Oskarsson til Real Sociedad for et monsterbeløb. 

Oskarsson efterlader et enormt hul på toppen, som skal udfyldes, og man underdriver nok ikke, hvis man siger, at det får enorm indflydelse på FC Københavns sæson, hvis Sune Smith-Nielsen rammer plet på Oskarssons afløser. 

Hvis han mangler inspiration, så kan han ringe til Per Frimann, der fredag aften på Viaplay nævnte tre spillere, som han ser for sig afløse Oskarsson. Det drejer sig om Jusef Erabi, Paul Onuachu og Yussuf Poulsen.

– Det er tre gode, men meget forskellige angribere, indleder han, inden han går igennem dem slavisk:

– Jusef Erabi fra Hammarby som er en fantastisk angriber – måske Skandinaviens bedste angriber lige nu. Han koster cirka ti millioner euro, men det kan jo forhandles. Det kan være, at ejerne har lyst til at bruge nogle af pengene på ham her. Han har desværre været lidt skadet, men han er meget hurtig og en virkelig god afslutter. Jeg vil ikke sige, at han minder om Oskarsson, men han er lidt derhen ad i forhold til aggressivitet blandt andet.

– Den her er kontroversiel, og han heller ikke nogen billig spiller. Men Onuachu har haft det svært. Vi ved, hvad han kan. Der vil sikkert være nogen ovre på Heden, som siger, at det ikke går, og det skal vi sætte en stopper for. Men fodbold er sådan, at man skifter klub, og Christian Sørensen gik også fra FCK til FCM. Det er ikke noget dårligt forslag, synes jeg! 

– Treeren synes jeg, omend ikke er genial, så tæt på. Den er ikke dum. Han får ikke spillet nok i Leipzig, og de kører meget på de unge og nye. Det er beundringsværdigt, det han gør dernede. Det er hans hjerteklub. Men Yussuf Poulsen er gammel københavnerdreng og voksede op i Skjold og fik sin fodboldopdragelse der. Han er i den alder, hvor han ikke er alt for dyr. 

Per Frimann slår fast, at de tre spillere også kan lejes, hvor der er i aftalen indgår en forkøbsret. 

Jusef Erabi har i denne sæson døjet med en knæskade, men har alligevel scoret fem gange i 13 ligakampe. Paul Onuachu er helt ude i kulden i Southampton, mens Yussuf Poulsen primært bruges som indskifter i RB Leipzig. 

Se hele indslaget i videoen over artiklen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Positive forhandlinger med Nartey

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

FC Midtjylland-spiller stukket ned