FC København hvis ikke to, så i hvert fald én rigtig dygtig angriber, efter man fredag aften solgte Orri Oskarsson til Real Sociedad for et monsterbeløb.
Oskarsson efterlader et enormt hul på toppen, som skal udfyldes, og man underdriver nok ikke, hvis man siger, at det får enorm indflydelse på FC Københavns sæson, hvis Sune Smith-Nielsen rammer plet på Oskarssons afløser.
Hvis han mangler inspiration, så kan han ringe til Per Frimann, der fredag aften på Viaplay nævnte tre spillere, som han ser for sig afløse Oskarsson. Det drejer sig om Jusef Erabi, Paul Onuachu og Yussuf Poulsen.
– Det er tre gode, men meget forskellige angribere, indleder han, inden han går igennem dem slavisk:
– Jusef Erabi fra Hammarby som er en fantastisk angriber – måske Skandinaviens bedste angriber lige nu. Han koster cirka ti millioner euro, men det kan jo forhandles. Det kan være, at ejerne har lyst til at bruge nogle af pengene på ham her. Han har desværre været lidt skadet, men han er meget hurtig og en virkelig god afslutter. Jeg vil ikke sige, at han minder om Oskarsson, men han er lidt derhen ad i forhold til aggressivitet blandt andet.
– Den her er kontroversiel, og han heller ikke nogen billig spiller. Men Onuachu har haft det svært. Vi ved, hvad han kan. Der vil sikkert være nogen ovre på Heden, som siger, at det ikke går, og det skal vi sætte en stopper for. Men fodbold er sådan, at man skifter klub, og Christian Sørensen gik også fra FCK til FCM. Det er ikke noget dårligt forslag, synes jeg!
– Treeren synes jeg, omend ikke er genial, så tæt på. Den er ikke dum. Han får ikke spillet nok i Leipzig, og de kører meget på de unge og nye. Det er beundringsværdigt, det han gør dernede. Det er hans hjerteklub. Men Yussuf Poulsen er gammel københavnerdreng og voksede op i Skjold og fik sin fodboldopdragelse der. Han er i den alder, hvor han ikke er alt for dyr.
Per Frimann slår fast, at de tre spillere også kan lejes, hvor der er i aftalen indgår en forkøbsret.
Jusef Erabi har i denne sæson døjet med en knæskade, men har alligevel scoret fem gange i 13 ligakampe. Paul Onuachu er helt ude i kulden i Southampton, mens Yussuf Poulsen primært bruges som indskifter i RB Leipzig.
Se hele indslaget i videoen over artiklen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
‘De er tilbage’
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER