Per Frimann: De tre kan afløse Orri Oskarsson

FC København skal på jagt efter en afløser for Orri Oskarsson, og ekspert Per Frimann har fundet tre spillere frem, som københavnerne bør kigge efter.



FC København hvis ikke to, så i hvert fald én rigtig dygtig angriber, efter man fredag aften solgte Orri Oskarsson til Real Sociedad for et monsterbeløb. 

Oskarsson efterlader et enormt hul på toppen, som skal udfyldes, og man underdriver nok ikke, hvis man siger, at det får enorm indflydelse på FC Københavns sæson, hvis Sune Smith-Nielsen rammer plet på Oskarssons afløser. 

Hvis han mangler inspiration, så kan han ringe til Per Frimann, der fredag aften på Viaplay nævnte tre spillere, som han ser for sig afløse Oskarsson. Det drejer sig om Jusef Erabi, Paul Onuachu og Yussuf Poulsen.

– Det er tre gode, men meget forskellige angribere, indleder han, inden han går igennem dem slavisk:

– Jusef Erabi fra Hammarby som er en fantastisk angriber – måske Skandinaviens bedste angriber lige nu. Han koster cirka ti millioner euro, men det kan jo forhandles. Det kan være, at ejerne har lyst til at bruge nogle af pengene på ham her. Han har desværre været lidt skadet, men han er meget hurtig og en virkelig god afslutter. Jeg vil ikke sige, at han minder om Oskarsson, men han er lidt derhen ad i forhold til aggressivitet blandt andet.

– Den her er kontroversiel, og han heller ikke nogen billig spiller. Men Onuachu har haft det svært. Vi ved, hvad han kan. Der vil sikkert være nogen ovre på Heden, som siger, at det ikke går, og det skal vi sætte en stopper for. Men fodbold er sådan, at man skifter klub, og Christian Sørensen gik også fra FCK til FCM. Det er ikke noget dårligt forslag, synes jeg! 

– Treeren synes jeg, omend ikke er genial, så tæt på. Den er ikke dum. Han får ikke spillet nok i Leipzig, og de kører meget på de unge og nye. Det er beundringsværdigt, det han gør dernede. Det er hans hjerteklub. Men Yussuf Poulsen er gammel københavnerdreng og voksede op i Skjold og fik sin fodboldopdragelse der. Han er i den alder, hvor han ikke er alt for dyr. 

Per Frimann slår fast, at de tre spillere også kan lejes, hvor der er i aftalen indgår en forkøbsret. 

Jusef Erabi har i denne sæson døjet med en knæskade, men har alligevel scoret fem gange i 13 ligakampe. Paul Onuachu er helt ude i kulden i Southampton, mens Yussuf Poulsen primært bruges som indskifter i RB Leipzig. 

Se hele indslaget i videoen over artiklen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

‘Spanien var det bedste hold’