Per Frimann: De tre kan afløse Orri Oskarsson

FC København skal på jagt efter en afløser for Orri Oskarsson, og ekspert Per Frimann har fundet tre spillere frem, som københavnerne bør kigge efter.



FC København hvis ikke to, så i hvert fald én rigtig dygtig angriber, efter man fredag aften solgte Orri Oskarsson til Real Sociedad for et monsterbeløb. 

Oskarsson efterlader et enormt hul på toppen, som skal udfyldes, og man underdriver nok ikke, hvis man siger, at det får enorm indflydelse på FC Københavns sæson, hvis Sune Smith-Nielsen rammer plet på Oskarssons afløser. 

Hvis han mangler inspiration, så kan han ringe til Per Frimann, der fredag aften på Viaplay nævnte tre spillere, som han ser for sig afløse Oskarsson. Det drejer sig om Jusef Erabi, Paul Onuachu og Yussuf Poulsen.

– Det er tre gode, men meget forskellige angribere, indleder han, inden han går igennem dem slavisk:

– Jusef Erabi fra Hammarby som er en fantastisk angriber – måske Skandinaviens bedste angriber lige nu. Han koster cirka ti millioner euro, men det kan jo forhandles. Det kan være, at ejerne har lyst til at bruge nogle af pengene på ham her. Han har desværre været lidt skadet, men han er meget hurtig og en virkelig god afslutter. Jeg vil ikke sige, at han minder om Oskarsson, men han er lidt derhen ad i forhold til aggressivitet blandt andet.

– Den her er kontroversiel, og han heller ikke nogen billig spiller. Men Onuachu har haft det svært. Vi ved, hvad han kan. Der vil sikkert være nogen ovre på Heden, som siger, at det ikke går, og det skal vi sætte en stopper for. Men fodbold er sådan, at man skifter klub, og Christian Sørensen gik også fra FCK til FCM. Det er ikke noget dårligt forslag, synes jeg! 

– Treeren synes jeg, omend ikke er genial, så tæt på. Den er ikke dum. Han får ikke spillet nok i Leipzig, og de kører meget på de unge og nye. Det er beundringsværdigt, det han gør dernede. Det er hans hjerteklub. Men Yussuf Poulsen er gammel københavnerdreng og voksede op i Skjold og fik sin fodboldopdragelse der. Han er i den alder, hvor han ikke er alt for dyr. 

Per Frimann slår fast, at de tre spillere også kan lejes, hvor der er i aftalen indgår en forkøbsret. 

Jusef Erabi har i denne sæson døjet med en knæskade, men har alligevel scoret fem gange i 13 ligakampe. Paul Onuachu er helt ude i kulden i Southampton, mens Yussuf Poulsen primært bruges som indskifter i RB Leipzig. 

Se hele indslaget i videoen over artiklen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Vil væk fra Brøndby

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

FC København er uden Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afviser stort bud på dansker

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Storklub har taget kontakt

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

AaB-angriber på vej til Serie A

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Cooper med kontant transfermelding

– Han er bare ren verdensklasse!

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej