Per Frimann nærmest i chok over dommerbeslutning

Sandi Putros annullerede et straffespark, efter han blev kaldt ud til skærmen for at vurdere en situation, som flere mente var et klart straffespark. Per Frimann var efterfølgende nærmest i chok over beslutningen om at omstøde kendelsen.



Straffespark eller ej?

Straffespark, sagde dommer Sandi Putros først, da han så situationen på banen, hvor indskiftede Iloski fra FC Nordsjælland havde kontakt med en Viborg-fod. Men dommeren blev kaldt til skærmen af VAR-dommer Jakob Kehlet for at revurdere situationen, og så var der ikke straffespark.

Var fejlen så klar og tydelig, at den kunne ses fra månen? Ja, må vurderingen have været fra dommerteamet, for det er altså kun helt åbentlyse fejl, videodommersystemet skal tage stilling til.

Men det er næsten også de eneste personer omkring kampen, der kunne se det som en klar og åbenlys fejl.

Både Francis Dickoh og Per Frimann var efterfølgende opgøret meget, meget overraskede over, at straffesparket blev omstødt. Det sagde de i Viaplay-studiet.

Per Frimann lod til at være i chok over en kendelsen.

– Han lader ikke sit ben hænge (Iloski, red.). Han laver et cut, kommer fri til en afslutning, og han bliver ramt på sin fod. Der er klart straffespark. Klart straffespark. Jeg er enormt skuffet over, at VAR overruler det her. Jeg synes, Putros dømmer fint ellers, siger Per Frimann, inden han fik spørgsmålet, hvorfor straffesparket mon bliver omstødt:

– Jeg kan ikke svare, for jeg forstår det ikke. Der er klart straffespark. Jeg ved ikke, om det er det der med, at benet hænger, men når du som offensiv spiller i feltet bliver ramt sådan, så kan det nemt se ud, som om benet hænger lidt. Men det er ikke noget, han gør for at understrege situationen og lave svanens død. Han bliver ramt, han falder og bum, der er straffespark.

Dommer Sandi Putros mente dog, at det var et tilfældigt sammenstød. Interviewet med dommeren kan du se i videoen øverst til denne artikel.



Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Storklub meldes interesseret

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg