Straffespark eller ej?
Straffespark, sagde dommer Sandi Putros først, da han så situationen på banen, hvor indskiftede Iloski fra FC Nordsjælland havde kontakt med en Viborg-fod. Men dommeren blev kaldt til skærmen af VAR-dommer Jakob Kehlet for at revurdere situationen, og så var der ikke straffespark.
Var fejlen så klar og tydelig, at den kunne ses fra månen? Ja, må vurderingen have været fra dommerteamet, for det er altså kun helt åbentlyse fejl, videodommersystemet skal tage stilling til.
Men det er næsten også de eneste personer omkring kampen, der kunne se det som en klar og åbenlys fejl.
Både Francis Dickoh og Per Frimann var efterfølgende opgøret meget, meget overraskede over, at straffesparket blev omstødt. Det sagde de i Viaplay-studiet.
Per Frimann lod til at være i chok over en kendelsen.
– Han lader ikke sit ben hænge (Iloski, red.). Han laver et cut, kommer fri til en afslutning, og han bliver ramt på sin fod. Der er klart straffespark. Klart straffespark. Jeg er enormt skuffet over, at VAR overruler det her. Jeg synes, Putros dømmer fint ellers, siger Per Frimann, inden han fik spørgsmålet, hvorfor straffesparket mon bliver omstødt:
– Jeg kan ikke svare, for jeg forstår det ikke. Der er klart straffespark. Jeg ved ikke, om det er det der med, at benet hænger, men når du som offensiv spiller i feltet bliver ramt sådan, så kan det nemt se ud, som om benet hænger lidt. Men det er ikke noget, han gør for at understrege situationen og lave svanens død. Han bliver ramt, han falder og bum, der er straffespark.
Dommer Sandi Putros mente dog, at det var et tilfældigt sammenstød. Interviewet med dommeren kan du se i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER