FC København er på jagt efter en ny keeper, da målmandspræstationerne i efteråret har været for svingende.
Tipsbladet har beskrevet, at københavnerne forsøger sig på deres tidligere stjerne Robin Olsen. Og med al sandsynlighed arbejder Sune Smith-Nielsen og co. også i andre spor.
Sikkert er det, at situationen med Nathan Trott og Theo Sander ikke har vist sig holdbar, og derfor spekulerer Viaplays eksperter også i, hvem FC København er i markedet efter.
Ifølge Per Frimann er der et oplagt emne i Fiorentina.
– Man har også hørt om Robin Olsen, som det også kunne være og har en fortid i FCK. Der er mange dygtige målmænd rundt omkring, men jeg har hele tiden set Oliver Christensen som en målmand, når han ikke spiller i Fiorentina, være et scoop at få retur til Superligaen, siger Per Frimann.
“Gribben” har tilbragt de seneste år i udlandet, hvor han nød stor succes i Hertha Berlin, men er røget ned i hierakiet i Fiorentina. Derfor bliver han også rygtet væk fra klubben, hvor Paderborn i 2. Bundesliga er blevet nævnt.
Så skal FC København følge Per Frimanns transferopfordring, skal de handle hurtigt. Uanset spår Kenneth Emil Petersen, at FC København har hentet en ny målmand inden transfervinduets afslutning.
– FCK skal have en klar førstekeeper. Det har de haft i rigtig lang tid med Grabara, så det er en høj hylde, de skal hente på. Heldigvis er der mange dygtige keepere derude, så mon ikke de får det løst. Jeg vil være meget overrasket, hvis FCK ikke går ind til det her forår med en klar førstekeeper.
Hans opfordring til en kandidat læner sig op af Per Frimanns.
– En Oliver Christensen vil være et godt bud. Han har fået masser erfaring i udlandet. Han har noget autoritet, og han bliver en favorit for både tv og fans, hvis han kommer tilbage. Det kunne være et godt bud, siger Kenneth Emil Petersen.
Oliver Christensen, 25 år, har været i Fiorentina i halvandet år, men efter sommerens tilgang af David De Gea er danskeren røget helt ud af kamptrupperne.
I afspilleren ovenfor kan du se hele klippet, hvor FC Københavns målmandssituation diskuteres.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER