FC København er på jagt efter en ny keeper, da målmandspræstationerne i efteråret har været for svingende.
Tipsbladet har beskrevet, at københavnerne forsøger sig på deres tidligere stjerne Robin Olsen. Og med al sandsynlighed arbejder Sune Smith-Nielsen og co. også i andre spor.
Sikkert er det, at situationen med Nathan Trott og Theo Sander ikke har vist sig holdbar, og derfor spekulerer Viaplays eksperter også i, hvem FC København er i markedet efter.
Ifølge Per Frimann er der et oplagt emne i Fiorentina.
– Man har også hørt om Robin Olsen, som det også kunne være og har en fortid i FCK. Der er mange dygtige målmænd rundt omkring, men jeg har hele tiden set Oliver Christensen som en målmand, når han ikke spiller i Fiorentina, være et scoop at få retur til Superligaen, siger Per Frimann.
“Gribben” har tilbragt de seneste år i udlandet, hvor han nød stor succes i Hertha Berlin, men er røget ned i hierakiet i Fiorentina. Derfor bliver han også rygtet væk fra klubben, hvor Paderborn i 2. Bundesliga er blevet nævnt.
Så skal FC København følge Per Frimanns transferopfordring, skal de handle hurtigt. Uanset spår Kenneth Emil Petersen, at FC København har hentet en ny målmand inden transfervinduets afslutning.
– FCK skal have en klar førstekeeper. Det har de haft i rigtig lang tid med Grabara, så det er en høj hylde, de skal hente på. Heldigvis er der mange dygtige keepere derude, så mon ikke de får det løst. Jeg vil være meget overrasket, hvis FCK ikke går ind til det her forår med en klar førstekeeper.
Hans opfordring til en kandidat læner sig op af Per Frimanns.
– En Oliver Christensen vil være et godt bud. Han har fået masser erfaring i udlandet. Han har noget autoritet, og han bliver en favorit for både tv og fans, hvis han kommer tilbage. Det kunne være et godt bud, siger Kenneth Emil Petersen.
Oliver Christensen, 25 år, har været i Fiorentina i halvandet år, men efter sommerens tilgang af David De Gea er danskeren røget helt ud af kamptrupperne.
I afspilleren ovenfor kan du se hele klippet, hvor FC Københavns målmandssituation diskuteres.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
10. gang i træk
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL