Frisparksperle i overtiden sikrer Vejle point mod FCK

Med en frisparksperle dybt inde i overtiden fik Vejle søndag 2-2 mod FC København i Superligaen.



Oprykkerne fra Vejle fik fortjent 2-2 mod FC København, da ghanesiske Raphael Dwamena med et flot frisparksmål i overtiden forværrede københavnernes krise i Superligaen.

Vejlenserne var ellers bagud med 0-2 midt i anden halvleg, men på to flotte mål af først brasilianske Allan Sousa og siden Dwamena fik holdet et enkelt point med fra det underholdende opgør.

Vejle var trods de to FCK-mål hele kampen igennem banens bedste hold, mens vicemestrene fra FCK aldrig fik spillet til at flyde.

FCK fortsætter dermed klubbens forfærdelige start i Superligaen, hvor det kun er blevet til et point i tre kampe.

Vejle derimod kan notere sig fire point.

Blandt FCK-målscorerne var blandt andre højrebacken Peter Ankersen, der i går vendte hjem til FCK efter et år i italienske Genoa.

Han fik chancen fra start, og han kvitterede prompte.

Efter bare fire minutter sørgede Ankersen nemlig for en drømmestart på sit comeback i hovedstadsklubben.

Han var listet med frem i højre side, hvor han med en fantastisk halvflugter sendte kuglen i det lange hjørne og bragte FCK på 1-0.

Vejle satte herefter udligningsjagten ind og viste sig med flot spil og mange chancer som første halvlegs klart bedste hold.

Manglende skarphed og en feberredning fra svenske Karl-Johan Johnsson i FCK-målet var dog medvirkende til, at Vejle ikke fik omsat overtaget før pausen.

Efter pausen fortsatte Vejle de gode takter, men efter en times spil måtte hjemmeholdet igen indkassere et mål.

Denne gang var det FCK-målmageren Kamil Wilczek, der satte en inderside på et indlæg og dermed fordoblede føringen.

Bare minuttet senere skabte brasilianske Sousa dog igen spænding i kampen, da han med et tørt hug helt op i krogen scorede til 1-2.

Dybt inde i overtiden fik oprykkerne så udligningen i kassen, da den indskiftede Dwamena sendte bolden helt op i krogen efter et frispark.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’