Oprykkerne fra Vejle fik fortjent 2-2 mod FC København, da ghanesiske Raphael Dwamena med et flot frisparksmål i overtiden forværrede københavnernes krise i Superligaen.
Vejlenserne var ellers bagud med 0-2 midt i anden halvleg, men på to flotte mål af først brasilianske Allan Sousa og siden Dwamena fik holdet et enkelt point med fra det underholdende opgør.
Vejle var trods de to FCK-mål hele kampen igennem banens bedste hold, mens vicemestrene fra FCK aldrig fik spillet til at flyde.
FCK fortsætter dermed klubbens forfærdelige start i Superligaen, hvor det kun er blevet til et point i tre kampe.
Vejle derimod kan notere sig fire point.
Blandt FCK-målscorerne var blandt andre højrebacken Peter Ankersen, der i går vendte hjem til FCK efter et år i italienske Genoa.
Han fik chancen fra start, og han kvitterede prompte.
Efter bare fire minutter sørgede Ankersen nemlig for en drømmestart på sit comeback i hovedstadsklubben.
Han var listet med frem i højre side, hvor han med en fantastisk halvflugter sendte kuglen i det lange hjørne og bragte FCK på 1-0.
Vejle satte herefter udligningsjagten ind og viste sig med flot spil og mange chancer som første halvlegs klart bedste hold.
Manglende skarphed og en feberredning fra svenske Karl-Johan Johnsson i FCK-målet var dog medvirkende til, at Vejle ikke fik omsat overtaget før pausen.
Efter pausen fortsatte Vejle de gode takter, men efter en times spil måtte hjemmeholdet igen indkassere et mål.
Denne gang var det FCK-målmageren Kamil Wilczek, der satte en inderside på et indlæg og dermed fordoblede føringen.
Bare minuttet senere skabte brasilianske Sousa dog igen spænding i kampen, da han med et tørt hug helt op i krogen scorede til 1-2.
Dybt inde i overtiden fik oprykkerne så udligningen i kassen, da den indskiftede Dwamena sendte bolden helt op i krogen efter et frispark.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
