Allerede ved indledningen af Superligaens nedrykningsspil stod det klart, at Silkeborg og Viborg blev holdene, som skulle kæmpe om den syvendeplads, der giver en playoffkamp om europæisk deltagelse.
Længe lignede det, at Silkeborg skulle åbne et hul på fem point i søndagens indbyrdes opgør, men på to frisparksdrøn af Isak Jensen i det sidste kvarter hev Viborg en sejr på 2-1 i land.
Dermed rykker Viborg op på syvendepladsen med et enkelt point ned til Silkeborg.
Det var to hold, som var mødt op på Viborg Stadion for at jagte en sejr. Hverken trukne håndbremser eller stramme defensive organisationer var en del af en ganske livlig indledning på kampen.
Begge hold kom frem til fine tilbud i den første halve time. Forskellen var, at Silkeborg ramte målet på flere af sine.
Derfor var det også fortjent, da Pontus Rödin efter 25 minutter headede gæsterne i front ved bagstolpen efter et flot indlæg.
Robin Østrøm var fem minutter senere tæt på at øge føringen, men Lucas Lund dykkede flot ned og klarede forsøget.
Også efter pausen sled hjemmeholdet med skarpheden. Chancerne kom stadig i begge ender, men Renato Junior og resten af offensiven ramte meget sjældent inden for målrammen.
Bedst som det så ud til, at de grønblusede kun havde medbragt løst krudt, viste Isak Jensen sparketeknik fra absolut øverste hylde.
Med et kvarter igen hamrede han et frispark helt op i krydset i bedste Ronaldo-stil fra portugiserens velmagtsdage. Et regulært drømmemål.
Det var fortsat Lucas Lund af målmændene, som havde mest at se til, men Viborg lagde bestemt også billet ind på sejren.
Og da hjemmeholdet fik frispark lidt uden for feltet igen i næstsidste minut, holdt hele stadion vejret. Det blev en ubehagelig deja-vu-oplevelse for Silkeborg-keeper Nicolai Larsen.
For med et næsten identisk spark, blot fra lidt kortere afstand, smækkede Isak Jensen atter bolden over muren og ind i nærmeste hjørne. En værdig afslutning på en spændende kamp.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – ‘Vis noget fucking respekt’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede