Frisparksperler giver Viborg sejr over Silkeborg

Isak Jensen lavede to regulære frisparksperler, da Viborg vendte 0-1 til 2-1 mod Silkeborg.



Allerede ved indledningen af Superligaens nedrykningsspil stod det klart, at Silkeborg og Viborg blev holdene, som skulle kæmpe om den syvendeplads, der giver en playoffkamp om europæisk deltagelse.

Længe lignede det, at Silkeborg skulle åbne et hul på fem point i søndagens indbyrdes opgør, men på to frisparksdrøn af Isak Jensen i det sidste kvarter hev Viborg en sejr på 2-1 i land.

Dermed rykker Viborg op på syvendepladsen med et enkelt point ned til Silkeborg.

Det var to hold, som var mødt op på Viborg Stadion for at jagte en sejr. Hverken trukne håndbremser eller stramme defensive organisationer var en del af en ganske livlig indledning på kampen.

Begge hold kom frem til fine tilbud i den første halve time. Forskellen var, at Silkeborg ramte målet på flere af sine.

Derfor var det også fortjent, da Pontus Rödin efter 25 minutter headede gæsterne i front ved bagstolpen efter et flot indlæg.

Robin Østrøm var fem minutter senere tæt på at øge føringen, men Lucas Lund dykkede flot ned og klarede forsøget.

Også efter pausen sled hjemmeholdet med skarpheden. Chancerne kom stadig i begge ender, men Renato Junior og resten af offensiven ramte meget sjældent inden for målrammen.

Bedst som det så ud til, at de grønblusede kun havde medbragt løst krudt, viste Isak Jensen sparketeknik fra absolut øverste hylde.

Med et kvarter igen hamrede han et frispark helt op i krydset i bedste Ronaldo-stil fra portugiserens velmagtsdage. Et regulært drømmemål.

Det var fortsat Lucas Lund af målmændene, som havde mest at se til, men Viborg lagde bestemt også billet ind på sejren.

Og da hjemmeholdet fik frispark lidt uden for feltet igen i næstsidste minut, holdt hele stadion vejret. Det blev en ubehagelig deja-vu-oplevelse for Silkeborg-keeper Nicolai Larsen.

For med et næsten identisk spark, blot fra lidt kortere afstand, smækkede Isak Jensen atter bolden over muren og ind i nærmeste hjørne. En værdig afslutning på en spændende kamp.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bayern – Stuttgart

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Neymar er tilbage