Frisparksperler giver Viborg sejr over Silkeborg

Isak Jensen lavede to regulære frisparksperler, da Viborg vendte 0-1 til 2-1 mod Silkeborg.



Allerede ved indledningen af Superligaens nedrykningsspil stod det klart, at Silkeborg og Viborg blev holdene, som skulle kæmpe om den syvendeplads, der giver en playoffkamp om europæisk deltagelse.

Længe lignede det, at Silkeborg skulle åbne et hul på fem point i søndagens indbyrdes opgør, men på to frisparksdrøn af Isak Jensen i det sidste kvarter hev Viborg en sejr på 2-1 i land.

Dermed rykker Viborg op på syvendepladsen med et enkelt point ned til Silkeborg.

Det var to hold, som var mødt op på Viborg Stadion for at jagte en sejr. Hverken trukne håndbremser eller stramme defensive organisationer var en del af en ganske livlig indledning på kampen.

Begge hold kom frem til fine tilbud i den første halve time. Forskellen var, at Silkeborg ramte målet på flere af sine.

Derfor var det også fortjent, da Pontus Rödin efter 25 minutter headede gæsterne i front ved bagstolpen efter et flot indlæg.

Robin Østrøm var fem minutter senere tæt på at øge føringen, men Lucas Lund dykkede flot ned og klarede forsøget.

Også efter pausen sled hjemmeholdet med skarpheden. Chancerne kom stadig i begge ender, men Renato Junior og resten af offensiven ramte meget sjældent inden for målrammen.

Bedst som det så ud til, at de grønblusede kun havde medbragt løst krudt, viste Isak Jensen sparketeknik fra absolut øverste hylde.

Med et kvarter igen hamrede han et frispark helt op i krydset i bedste Ronaldo-stil fra portugiserens velmagtsdage. Et regulært drømmemål.

Det var fortsat Lucas Lund af målmændene, som havde mest at se til, men Viborg lagde bestemt også billet ind på sejren.

Og da hjemmeholdet fik frispark lidt uden for feltet igen i næstsidste minut, holdt hele stadion vejret. Det blev en ubehagelig deja-vu-oplevelse for Silkeborg-keeper Nicolai Larsen.

For med et næsten identisk spark, blot fra lidt kortere afstand, smækkede Isak Jensen atter bolden over muren og ind i nærmeste hjørne. En værdig afslutning på en spændende kamp.

/ritzau/





Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Tyskland – Elfenbenskysten

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej