Allerede ved indledningen af Superligaens nedrykningsspil stod det klart, at Silkeborg og Viborg blev holdene, som skulle kæmpe om den syvendeplads, der giver en playoffkamp om europæisk deltagelse.
Længe lignede det, at Silkeborg skulle åbne et hul på fem point i søndagens indbyrdes opgør, men på to frisparksdrøn af Isak Jensen i det sidste kvarter hev Viborg en sejr på 2-1 i land.
Dermed rykker Viborg op på syvendepladsen med et enkelt point ned til Silkeborg.
Det var to hold, som var mødt op på Viborg Stadion for at jagte en sejr. Hverken trukne håndbremser eller stramme defensive organisationer var en del af en ganske livlig indledning på kampen.
Begge hold kom frem til fine tilbud i den første halve time. Forskellen var, at Silkeborg ramte målet på flere af sine.
Derfor var det også fortjent, da Pontus Rödin efter 25 minutter headede gæsterne i front ved bagstolpen efter et flot indlæg.
Robin Østrøm var fem minutter senere tæt på at øge føringen, men Lucas Lund dykkede flot ned og klarede forsøget.
Også efter pausen sled hjemmeholdet med skarpheden. Chancerne kom stadig i begge ender, men Renato Junior og resten af offensiven ramte meget sjældent inden for målrammen.
Bedst som det så ud til, at de grønblusede kun havde medbragt løst krudt, viste Isak Jensen sparketeknik fra absolut øverste hylde.
Med et kvarter igen hamrede han et frispark helt op i krydset i bedste Ronaldo-stil fra portugiserens velmagtsdage. Et regulært drømmemål.
Det var fortsat Lucas Lund af målmændene, som havde mest at se til, men Viborg lagde bestemt også billet ind på sejren.
Og da hjemmeholdet fik frispark lidt uden for feltet igen i næstsidste minut, holdt hele stadion vejret. Det blev en ubehagelig deja-vu-oplevelse for Silkeborg-keeper Nicolai Larsen.
For med et næsten identisk spark, blot fra lidt kortere afstand, smækkede Isak Jensen atter bolden over muren og ind i nærmeste hjørne. En værdig afslutning på en spændende kamp.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion