Frontalt angreb mod Per Bjerregaard

I søndagens Berlingske Tidende udsættes Per Bjerregaard for hård kritik af egne folk.



Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.

Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.

I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.

Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.

– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:

– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.

Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:

Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:

– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



LIVE

LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Skal han med Bo Svensson til FC København?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Joakim Mæhle åbner op

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tottenham præsenterer ny træner

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chelsea med historiens største PL-underskud

Kæk Wass: Han filmede!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Han er også færdig i FC København

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Undskylder efter italiensk fiasko

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’