Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.
Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.
I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.
Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.
– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:
– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.
Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:
Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:
– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring