Frontalt angreb mod Per Bjerregaard

I søndagens Berlingske Tidende udsættes Per Bjerregaard for hård kritik af egne folk.



Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.

Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.

I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.

Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.

– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:

– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.

Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:

Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:

– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Vildt Superliga-rygte afvises

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

FC København spiller sig videre i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

LIVE: FC København er videre i Conference League

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Surt show – dumpet!

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni