Frontalt angreb mod Per Bjerregaard

I søndagens Berlingske Tidende udsættes Per Bjerregaard for hård kritik af egne folk.



Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.

Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.

I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.

Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.

– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:

– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.

Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:

Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:

– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Conte stopper i Napoli

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Her er FC Københavns vej i Europa