Frontalt angreb mod Per Bjerregaard

I søndagens Berlingske Tidende udsættes Per Bjerregaard for hård kritik af egne folk.



Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.

Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.

I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.

Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.

– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:

– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.

Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:

Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:

– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Afsløring: Randers køber ny angriber

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny