Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.
Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.
I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.
Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.
– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:
– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.
Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:
Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:
– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.
LIVE
LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Supercomputer spår FCM-nedtur
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen