Frontalt angreb mod Per Bjerregaard

I søndagens Berlingske Tidende udsættes Per Bjerregaard for hård kritik af egne folk.



Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.

Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.

I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.

Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.

– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:

– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.

Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:

Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:

– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Rekordtransfer?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FBI Boston fælder dansk rigmand

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hemmelig samtale med storklub

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Mere aktivitet på vej i FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland