Frontalt angreb mod Per Bjerregaard

I søndagens Berlingske Tidende udsættes Per Bjerregaard for hård kritik af egne folk.



Brøndby og Per Bjerregaard har i den seneste tid været udsat for mange kritikpunkter. Berlingske Tidende bragte i løbet af efteråret en ’trilogi’ om Brøndbys historie, hvor klubben også stod for skud i en række henseender.

Et af punkterne var opløsningen af bestyrelsen i 2005. Storaktionæren Torben Røsler forlod under stor dramatik bestyrelsen sammen med flere andre medlemmer. Angiveligt fordi et muligt køb af Bella Centeret skabte heftig debat og uenighed i den siddende og valgte bestyrelse.

I søndagens Berlingske Tidende træder flere fremstående medlemmer af bestyrelsen frem og udlægger en ny version af sagen – et hårdt, direkte angreb på Per Bjerregaard.

Per Bjerregaard skulle angiveligt have handlet helt på egen hånd og imod bestyrelsens enstemmighedsprincip eller sågar imod et flertal i bestyrelsen, som ikke ville finansiere købet af Bella Centeret – med selve fodboldklubben, Brøndby I.F.

– Da Per Bjerregaard afgiver sit sidste bud på Bella Centret på 716 mio. kroner, går han ind på tre ting: Han byder et beløb, vi ikke kan stå inde for. Der er ikke enstemmighed i bestyrelsen. Ja, der er ikke en gang flertal for det i bestyrelsen. Og endelig sætter han fodboldselskabet ind som sikkerhed. Det bud, Per sender til sidst, det er stort set betingelsesløst, fortæller Torben Røsler og bakkes op af det nuværende bestyrelsesmedlem, Finn Andersen, som mener Bjerregaard ødelagde bestyrelsen:

– Torben Røsler var en fantastisk formand. Vi havde en perfekt bestyrelse, som bestod af lige dele klubfolk og forretningsfolk og en god blanding af unge og gamle. Vi var på vej mod noget stort, men jeg kunne fornemme på Per, at han var på vej til at ødelægge bestyrelsen. Jeg havde derfor allerede besluttet mig inden bestyrelsesmødet for, at jeg ville trække mig som den første.

Historien dukker frem nu, fordi Brøndby I.F. igennem advokat, Ole Borch, har krævet et dementi fra Berlingskes før omtalte ’Trilogi om Brøndby’, og derfor svarer avisen igen med udtalelser fra de involverede personer:

Torben Røsler er skuffet over Per Bjerregaards metoder og generelt over klubbens politik:

– Det her er kun en lille bid af et system, som i bund og grund er et sygt system, og som kun kan resultere i én ting: En konkurs. Det system er kun bygget op til at tilgodese Per Bjerregaard. Og det har intet med økonomi at gøre, for Per får en latterligt lav løn for alt det arbejde, han lægger i den klub. Men der sidder en gruppe mennesker i Brøndby, som er så loyale over for hinanden, at de bakker hinanden op i alt. Også selvom de laver noget, der er på kanten af loven, fortæller Torben Røsler.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Første gang nogensinde for Eriksen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Froholdt-video trækker overskrifter

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Henter 16-årig i FC København

Vil gøre det onde ved Brøndby

Stor overraskelse til FCM-træning

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Liverpool – West Ham United



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

‘Han er tilgivet’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

– Det er en frustration for os alle

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-profil – Riemer har ikke ringet