Kevin De Bruyne er Belgiens største stjerne, men onsdag var han ikke sig selv, da belgierne i lange perioder blev sat spillemæssigt på plads af Canada ved VM.
Det lykkedes Michy Batshuayi at score det afgørende mål for Belgien, som vandt 1-0, men det kunne ikke få Kevin De Bruyne til at juble.
I stedet stod han og diskuterede med sin træner, Roberto Martínez, på sidelinjen, og i samme moment kom Toby Alderweireld og blandede sig, hvilket betød, at han og Kevin De Bruyne endte i mundhuggeri.
Trods sin skuffende præstation blev Manchester City-stjernen kåret som kampens spiller, og det forstod han intet af.
– Jeg synes ikke, jeg spillede en god kamp, og jeg ved ikke, hvorfor jeg har fået det her trofæ. Måske er det på grund af mit navn, siger Kevin De Bruyne ifølge belgiske Het Laatste Nieuws.
Han var især irriteret over, hvordan Belgien håndterede Canadas effektive presspil.
– Vi startede dårligt, vi fandt ikke løsningerne, og vi kom under pres fra Canada. Respekt til Canada, siger Kevin De Bruyne, som allerede i første halvleg var oppe at skændes med Toby Alderweireld.
– Vi spillede alt for mange lange bolde. Man skal spille korte kombinationer for at komme ud af presset. Det var en taktisk diskussion, og det sker nogle gange i en kamp, siger Kevin De Bruyne.
Toby Alderweireld nedtoner også de gentagne skænderier mellem ham selv og midtbaneprofilen.
– Det var følelser. Vi er mænd, ikke kordrenge. Det handlede om detaljer, og det har vi allerede diskuteret, siger forsvarsspilleren, der er holdkammerat med danske Viktor Fischer i Royal Antwerp.
Kevin De Bruyne får mulighed for at løfte sig, når Belgien i sin næste VM-kamp skal møde Marokko, som onsdag fik 0-0 mod Kroatien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Arsenal-træner er rasende
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN