Frustreret Kevin De Bruyne forstår intet af kåring

Kevin De Bruyne gik og vrissede, da Belgien slet ikke kunne håndtere Canadas måde at spille fodbold på.



Kevin De Bruyne er Belgiens største stjerne, men onsdag var han ikke sig selv, da belgierne i lange perioder blev sat spillemæssigt på plads af Canada ved VM.

Det lykkedes Michy Batshuayi at score det afgørende mål for Belgien, som vandt 1-0, men det kunne ikke få Kevin De Bruyne til at juble.

I stedet stod han og diskuterede med sin træner, Roberto Martínez, på sidelinjen, og i samme moment kom Toby Alderweireld og blandede sig, hvilket betød, at han og Kevin De Bruyne endte i mundhuggeri.

Trods sin skuffende præstation blev Manchester City-stjernen kåret som kampens spiller, og det forstod han intet af.

– Jeg synes ikke, jeg spillede en god kamp, og jeg ved ikke, hvorfor jeg har fået det her trofæ. Måske er det på grund af mit navn, siger Kevin De Bruyne ifølge belgiske Het Laatste Nieuws.

Han var især irriteret over, hvordan Belgien håndterede Canadas effektive presspil.

– Vi startede dårligt, vi fandt ikke løsningerne, og vi kom under pres fra Canada. Respekt til Canada, siger Kevin De Bruyne, som allerede i første halvleg var oppe at skændes med Toby Alderweireld.

– Vi spillede alt for mange lange bolde. Man skal spille korte kombinationer for at komme ud af presset. Det var en taktisk diskussion, og det sker nogle gange i en kamp, siger Kevin De Bruyne.

Toby Alderweireld nedtoner også de gentagne skænderier mellem ham selv og midtbaneprofilen.

– Det var følelser. Vi er mænd, ikke kordrenge. Det handlede om detaljer, og det har vi allerede diskuteret, siger forsvarsspilleren, der er holdkammerat med danske Viktor Fischer i Royal Antwerp.

Kevin De Bruyne får mulighed for at løfte sig, når Belgien i sin næste VM-kamp skal møde Marokko, som onsdag fik 0-0 mod Kroatien.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Transferbombe i Manchester United

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afsløring: FC København tæt på Alex Král