Kevin De Bruyne er Belgiens største stjerne, men onsdag var han ikke sig selv, da belgierne i lange perioder blev sat spillemæssigt på plads af Canada ved VM.
Det lykkedes Michy Batshuayi at score det afgørende mål for Belgien, som vandt 1-0, men det kunne ikke få Kevin De Bruyne til at juble.
I stedet stod han og diskuterede med sin træner, Roberto Martínez, på sidelinjen, og i samme moment kom Toby Alderweireld og blandede sig, hvilket betød, at han og Kevin De Bruyne endte i mundhuggeri.
Trods sin skuffende præstation blev Manchester City-stjernen kåret som kampens spiller, og det forstod han intet af.
– Jeg synes ikke, jeg spillede en god kamp, og jeg ved ikke, hvorfor jeg har fået det her trofæ. Måske er det på grund af mit navn, siger Kevin De Bruyne ifølge belgiske Het Laatste Nieuws.
Han var især irriteret over, hvordan Belgien håndterede Canadas effektive presspil.
– Vi startede dårligt, vi fandt ikke løsningerne, og vi kom under pres fra Canada. Respekt til Canada, siger Kevin De Bruyne, som allerede i første halvleg var oppe at skændes med Toby Alderweireld.
– Vi spillede alt for mange lange bolde. Man skal spille korte kombinationer for at komme ud af presset. Det var en taktisk diskussion, og det sker nogle gange i en kamp, siger Kevin De Bruyne.
Toby Alderweireld nedtoner også de gentagne skænderier mellem ham selv og midtbaneprofilen.
– Det var følelser. Vi er mænd, ikke kordrenge. Det handlede om detaljer, og det har vi allerede diskuteret, siger forsvarsspilleren, der er holdkammerat med danske Viktor Fischer i Royal Antwerp.
Kevin De Bruyne får mulighed for at løfte sig, når Belgien i sin næste VM-kamp skal møde Marokko, som onsdag fik 0-0 mod Kroatien.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tunesien – Japan