Frustreret BIF-spiller bekræfter: Forlader klubben

Spilletid har der ikke været meget af for Michael Lumb siden skiftet fra AC Horsens tidligere på året. Nu bekræfter han også, at han er fortid i klubben efter nytår.



Det blev aldrig det eventyr, som Michael Lumb havde håbet på, da han i januar skiftede fra AC Horsens til Brøndby. 

Tre kampe for de danske mestre er det blevet til, og det bliver med stor sandsynlighed ikke til flere. For Michael Lumbs kontrakt med klubben udløber til nytår, og denne bliver ikke forlænget. Det bekræfter Lumb over for tipsbladet.dk.

– Det er udelukket, i og med at jeg ikke har spillet. Brøndby satser jo nok ikke på mig, så jeg får jo nok ikke min kontrakt forlænget. Det kommer jo ikke bag på mig. Selv om det ikke står sort på hvidt, så kan jeg jo godt se skriften på væggen, siger venstre backen. 

Han er ærgerlig over sin tid hos Brøndby, og han føler på ingen måde, at han har fået det ud af det, som han gerne ville.

– Jeg er jo bare et sted, hvor jeg ikke rigtigt kan gøre noget ved det, som tingene er nu. Det er uanset, hvor godt eller ringe jeg træner, så ændrer det ikke noget som helst. Sådan har det faktisk været mere eller mindre hele tiden. 

– Det er svært. Det er rigtig svært. Jeg møder ind til træning hver dag, og jeg skal ikke bare overbevise Niels, men Niels gange hundrede. Jeg møder ind hver eneste dag og er professionel, i det jeg gør. Jeg laver alle mine ting og passer det. Løber stadig efter træning og gør alt, hvad jeg overhovedet kan. Men jeg ved også, at tingene ikke ændrer sig. 

Han siger dog, at han synes, at det er fair, at cheftræner Niels Frederiksen har valgt anderledes. I Lumbs tid i klubben vandt Brøndby trods alt det danske mesterskab, ligesom man også for alvor har fundet melodien i denne sæson.

Dåbsattesten siger 33, men Lumb understreger, at han på ingen måde er færdig. Kroppen har det godt, og selvtilliden er fortsat i orden. Én ting er sikkert: Han smider ikke støvlerne på hylden.

– Hvad skal der ske? Jeg ved godt, at jeg fortsætter med at spille fodbold. Jeg synes i hvert fald ikke, at jeg er færdig som fodboldspiller. Jeg er godt nok 33 år, men jeg føler virkelig, at jeg har det godt i kroppen, og at jeg kan gøre en forskel. Jeg føler jo sådan set også, at når jeg træner i Brøndby, er det ikke sådan, at jeg føler, at jeg ikke kan være med på nogen måde. Jeg synes tværtimod, at jeg gør det rigtig godt til træning og har gjort det i sindssygt lang tid derude.

Han er dog også klar over, at han ikke er i højeste kurs efter dette fodboldår. Dette har også sine konsekvenser. 

– Ude på banen føler jeg, at jeg stadig har en masse at bidrage med. Så jeg er bestemt ikke færdig som fodboldspiller, selv om det her år har sat sine spor. For jeg står jo ikke med de samme kort, som jeg ville have stået med, hvis jeg havde spillet weekend efter weekend. 

Ikke bange for 1. division
Der er dog interesse for Lumb, bekræfter han. Men i og med han har nået en alder på 33, så er der flere ting i den samlede pakke, som skal gå op.

– Der er interesse, så det er ikke fordi, at jeg står og ikke har noget interesse. Men jeg skal også gøre op med mig selv, hvad jeg gerne vil som fodboldspiller. Der er mange ting, der kan spille ind. Det er ikke sådan, at jeg står og har sindssygt travlt med at tage en beslutning lige nu og her, men jeg skal gøre op med mig selv som menneske, familiefar og fodboldspiller, hvad det er, jeg gerne vil som fodboldspiller nu. 

Han understreger også, at han bestemt ikke er for fin til at tage skridtet ned på hylden under Superligaen. 

– Alt er åbent. Så det kan sagtens være 1. division. Jeg udelukker bestemt ikke noget. Jeg står nok ikke med de samme kort på hånden, som jeg havde gjort, hvis jeg havde spillet weekend efter weekend, så derfor kigger jeg og lytter til, hvad hver især har at tilbyde, og så tager jeg en beslutning ud fra det til sidst. 

– Så det er bestemt ikke sådan, at jeg står og siger, at jeg er for fin til det. Nu har jeg prøvet at spille 1. division, så det kan da bestemt godt være en mulighed igen. Jeg er jo trods alt også blevet ældre, men nu kan jeg jo se, at Barcelona siger, at alder bare er et tal, så hvis det er den vej, det går, så kan det være, at jeg havner i Barcelona, afslutter han med et grin. 

Her peger han på, at den spanske storklub har hentet 38-årige Dani Alves, ligesom der også har været rygter om Andres Iniestas tilbagevenden. Den hylde ender Lumb ikke på, men mindre kan også gøre det, og Michael Lumb kan trøste sig med, at venstre backs med foden rigtigt skruet på altid vil være i høj kurs. 







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Deler godt Brøndby-nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Ekspert med dyster FCK-dom

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen