Frustreret Brøndby-anfører: Vi taber, når vi er gode

Nederlaget til FCM frustrerer Brøndby-anfører Andreas Maxsø, der føler, at holdet taber, når det spiller godt.



Brøndby havde sejren i sin hule hånd, da der manglede en halv time af kampen mod FC Midtjylland i lørdagens superligakamp.

Her førte Brøndby med 2-0, men det blev vendt på hovedet, da Erik Sviatchenko headede 3-2-sejren hjem til FC Midtjylland på en scoring dybt inde i tillægstiden.

Nederlaget er det andet i streg for Brøndby, der ellers har fået en god sæsonstart med fire sejre i de fire første kampe.

Det frustrerer holdets anfører, Andreas Maxsø, der så flere gode takter fra ham og holdkammeraterne.

– Det er frustrerende, at når vi spiller mindre godt, så vinder vi, mens når vi spiller godt, så får vi ikke pointene. Så vi må prøve at få lavet en kombination imellem de to ting, siger Andreas Maxsø.

Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt

Holdets cheftræner, Niels Frederiksen, så flere gode ting fra sit mandskab, der sagtens kunne have scoret mere end de to gange, det blev til.

– Vi synes egentlig, at vi i store dele af kampen præsterede godt og var bedre end Midtjylland. Vi skal score flere mål, det er der ingen tvivl om.

– Vi havde en god ro på bolden og fandt de rigtige rum. Vi vekslede fint på banen med at spille direkte og holde lidt på bolden.

– Der var en masse gode løb på den sidste tredjedel, der gjorde, at vi skabte masser af chancer, siger Niels Frederiksen.

En kliché i fodbold er, at hvis man ikke udnytter sine chancer, så bliver det straffet. Der er derfor heller ikke tvivl om, hvor pilen peger hen, når ansvaret for nederlaget skal findes.

Læs også:Bruus: Vi mangler at score på vores chancer

– Vi må også konstatere, at vi lukkede tre mål ind, som vi slet ikke skal lukke ind, hvor vi lavede nogle personlige fejl, der bragte FC Midtjylland ind i kampen, siger Niels Frederiksen.

Ved kampens afslutning var temperamentet i kog eksemplificeret ved Brøndbys Sigurd Rosted, der fik rødt kort og smadrede en rude på vej ud. Han forsikrede efterfølgende, at han havde fået raset af.

FCM overtog førstepladsen fra Brøndby med sejren.

/ritzau/

Læs også:Ærgerlig Lindstrøm: Vi spiller en rigtig god kamp
Læs også:Priske om spillerfrustrationer: Kan jeg godt leve med
Læs også:Maxsø tog fat i dommeren: Stort af ham kun at give mig gult






LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde