Frustreret Brøndby-anfører: Vi taber, når vi er gode

Nederlaget til FCM frustrerer Brøndby-anfører Andreas Maxsø, der føler, at holdet taber, når det spiller godt.



Brøndby havde sejren i sin hule hånd, da der manglede en halv time af kampen mod FC Midtjylland i lørdagens superligakamp.

Her førte Brøndby med 2-0, men det blev vendt på hovedet, da Erik Sviatchenko headede 3-2-sejren hjem til FC Midtjylland på en scoring dybt inde i tillægstiden.

Nederlaget er det andet i streg for Brøndby, der ellers har fået en god sæsonstart med fire sejre i de fire første kampe.

Det frustrerer holdets anfører, Andreas Maxsø, der så flere gode takter fra ham og holdkammeraterne.

– Det er frustrerende, at når vi spiller mindre godt, så vinder vi, mens når vi spiller godt, så får vi ikke pointene. Så vi må prøve at få lavet en kombination imellem de to ting, siger Andreas Maxsø.

Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt

Holdets cheftræner, Niels Frederiksen, så flere gode ting fra sit mandskab, der sagtens kunne have scoret mere end de to gange, det blev til.

– Vi synes egentlig, at vi i store dele af kampen præsterede godt og var bedre end Midtjylland. Vi skal score flere mål, det er der ingen tvivl om.

– Vi havde en god ro på bolden og fandt de rigtige rum. Vi vekslede fint på banen med at spille direkte og holde lidt på bolden.

– Der var en masse gode løb på den sidste tredjedel, der gjorde, at vi skabte masser af chancer, siger Niels Frederiksen.

En kliché i fodbold er, at hvis man ikke udnytter sine chancer, så bliver det straffet. Der er derfor heller ikke tvivl om, hvor pilen peger hen, når ansvaret for nederlaget skal findes.

Læs også:Bruus: Vi mangler at score på vores chancer

– Vi må også konstatere, at vi lukkede tre mål ind, som vi slet ikke skal lukke ind, hvor vi lavede nogle personlige fejl, der bragte FC Midtjylland ind i kampen, siger Niels Frederiksen.

Ved kampens afslutning var temperamentet i kog eksemplificeret ved Brøndbys Sigurd Rosted, der fik rødt kort og smadrede en rude på vej ud. Han forsikrede efterfølgende, at han havde fået raset af.

FCM overtog førstepladsen fra Brøndby med sejren.

/ritzau/

Læs også:Ærgerlig Lindstrøm: Vi spiller en rigtig god kamp
Læs også:Priske om spillerfrustrationer: Kan jeg godt leve med
Læs også:Maxsø tog fat i dommeren: Stort af ham kun at give mig gult





De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Mexico – Ecuador

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

England – DR Congo

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Han er ny assistenttræner i Brøndby