HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.
Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.
Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.
Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.
Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.
– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.
– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.
Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.
For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.
– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.
Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.
Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.
– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.
– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.
Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.
Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe