HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.
Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.
Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.
Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.
Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.
– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.
– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.
Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.
For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.
– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.
Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.
Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.
– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.
– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.
Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.
Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.
LIVE
TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – DR Congo
OPTAKT
Spanien – Østrig
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Belgien – Senegal
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM