HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.
Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.
Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.
Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.
Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.
– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.
– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.
Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.
For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.
– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.
Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.
Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.
– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.
– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.
Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.
Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
OB siger farvel til seks spillere
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT