HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.
Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.
Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.
Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.
Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.
– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.
– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.
Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.
For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.
– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.
Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.
Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.
– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.
– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.
Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.
Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.
LIVE
LIVE: Chok i dansk klub
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
– Han fik et lortetilbud fra OB
Jakob Poulsen med dyster melding
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
OB – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
AaB i vildt comeback
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT