HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.
Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.
Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.
Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.
Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.
– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.
– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.
Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.
For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.
– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.
Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.
Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.
– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.
– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.
Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.
Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Drømmer om VM 2026 med Danmark
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Vild Diant Ramaj-historie
Salah har undskyldt
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte