HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.
Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.
Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.
Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.
Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.
– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.
– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.
Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.
For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.
– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.
Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.
Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.
– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.
– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.
Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.
Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Brøler sender Mexico videre
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes