Frustreret Jesper Sørensen: Tager dumme valg

Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen er ikke enig i de valg, hans spillere tog i slutfasen af kampen mod Sønderjyske, hvor værterne gik fra 0-2 til 2-2.



HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.

Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.

Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.

Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.

Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.

– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.

– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.

Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.

For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

285411

Foto: Alamy

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.

– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.

Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.

Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.

– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.

– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.

Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.

Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.





Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF




LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

FC København-dommer overrasker ekspert

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vil væk fra Brøndby

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

FC København er uden Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

AaB-angriber på vej til Serie A

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferudmelding fra Vallys

Henter Kamil Wilczek

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

– Han er bare ren verdensklasse!

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej