Frustreret Jesper Sørensen: Tager dumme valg

Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen er ikke enig i de valg, hans spillere tog i slutfasen af kampen mod Sønderjyske, hvor værterne gik fra 0-2 til 2-2.



HADERSLEV (Tipsbladet): Det var overhovedet ikke den søndag, Brøndby IF og Jesper Sørensen havde ønsket sig.

Der blev piftet af spillerne, da de gik ned for at takke udebaneafsnittet på Sydbank Park, og det var ikke kun spillerne, der var frusterede.

Senest Jesper Sørensens mandskab spillede i Jylland, gav man FC Midtjylland rekordbank på MCH Arena med en sejr på 5-1, men denne gang formøblede Brøndby en 2-0-føring.

Jesper Sørensen og spillerne kan mærke presset med seks kampe tilbage og en syvendeplads, der som bekendt vil sende Brøndby IF uden om medaljeslutspillet.

Det står på ingen måde mål med Brøndbys målsætning, og cheftræner Sørensen lagde efterfølgende ikke skjul på, hvor træt han var af resultatet og spillet til sidst.

– Det var en kamp, der blev meget åben. Vi fik startet anden halvleg godt og kontrollerede og spillede rigtig fint. Vi får taget nogle lidt dumme valg. Banen er åben for os, og vi har gode muligheder for at lave nummer tre. Med noget skarphed får vi spillet chancerne større. Men vi tager nogle lidt dumme beslutninger med skud udefra i stedet for at spille chanerne større, siger Jesper Sørensen.

– Så får de scoret på en dødbold, hvor de får lagt noget tryk og skabt noget nervøsitet, og det gjorde, at vi spillede lidt uens. Vi spillede alt for åbent, og de kunne løbe ned mod vores bagkæde og mål alt for ofte.

Og slutfasen irriterede virkelig Jesper Sørensen.

For her var Sønderjyske med afstand bedst, mens Brøndby-holdet tog dumme valg og virkede nervøst, og det var på ingen måde, hvad trænerstaben havde lagt op til, eller de valg, Brøndby-spillerne lærer at tage til træning og på taktikmøderne.

285411

Foto: Alamy

– Jeg ser det som, at vi springer for højt op i pres, hvor der slet ikke mulighed for det. Jeg forstår ikke, at vi går så højt frem på et tidspunkt, hvor vi skal holde os komptakte. De kommer med én aflevering, der åbner det hele op, og så skal vi løbe på bagkant af det, og det er helt skidt, siger Jesper Sørensen, der ikke forsøger at bortforklare den aktuelle syvendeplads og dens betydning.

– Det er ikke godt. Vi skal være i Top 6, og vi skal have ambitioner om at være bedre end det. Men det er vi så ikke lige nu. Vi skal have sat de her point på kontoen, der gør, at vi er der i de sidste ti kampe, siger Jesper Sørensen.

Nu venter en AaB-kamp og på pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode fra sidste år.

Og så skal Jesper Sørensen finde ud af, hvem der er klar med relativt kort aftræk med fem dage til kampen mod AaB.

– Vi ved godt, hvordan vi kommer videre herfra, men vi skal kigge på, hvem der er stærke nu, og hvordan situationen er. Vi har tre kampe tilbage, hvor vi skal klare os rigtig godt.

– Nu har vi Alves, der går ud i pausen med en skade. Der skal vi finde ud af, hvordan det ser ud derinde. Vi har også et par andre spillere ude, hvor vi skal have afklaring, siger Jesper Sørensen.

Sønderjyske har 13 point efter de første 16 runder og lukker med en vital udekamp mod Lyngby.

Brøndby IF har 24 point i 16 ligakampe og har beskedne seks sejre.





0,1 procent




LIVE

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nedtur for Christian Nørgaard

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Vilde Roony matchvinder med panenka

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København – OB

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FC København udtager German Onugkha

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Fredericia – Randers FC

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Får landsholdskarantæne

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Drama – chokfyring i Premier League? 

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Jagter ny stjerne – koster 410 millioner

Solid Milan-defensiv holder stand

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

‘Får du mig ikke til at sige’