Kadrii indrømmer: Selvfølgelig er jeg frustreret

Bashkim Kadrii er skuffet over ikke at starte inde i OB. Mandag kom han igen ind og scorede for fynboerne.



Angriberen Bashkim Kadrii er skuffet og frustreret over, at han fortsat starter ude i OB, selv om han viser sit værd på banen.

Mandag aften kom han for anden kamp i træk på måltavlen efter at være blevet skiftet ind. Hans 1-1-mål mod Viborg rakte dog ikke til point, da OB endte med at tabe 1-2 på eget græs.

– Selvfølgelig er jeg frustreret over ikke at starte inde. Det skal du være. Hvis du ikke er det, så skal du ikke spille fodbold, siger Bashkim Kadrii.

I forrige runde havde han ellers gjort god reklame for sig selv, da han kom ind og blev matchvinder med et sent mål på Brøndby Stadion.

Alligevel valgte OB-træner Andreas Alm at spille med nyerhvervelsen Mohamed Buya Turay i front mod Viborg. Angriberen fra Sierra Leone var næsten usynlig, mens Bashkim Kadrii var livlig fra første øjeblik efter sin indskiftning.

Kadrii ønsker ikke at fortælle nærmere, hvordan han havde det med at være bænket fra start igen.

– Jeg vil ikke gå så meget ind i, hvordan jeg reagerede, da jeg fik at vide, at jeg skulle starte ude, for det også handler om, hvordan de andre spillere gør det og så videre. Det er Andreas, der vælger det, siger OB-angriberen.

Kadrii pointerer, at han har svært ved at vise sig bedre frem end at score mål.

– Det betyder alverden at komme ind og score. Når du sidder ude på bænken og kommer ind og scorer to kampe i træk, så betyder det selvfølgelig meget for mig. Det kan jeg ikke lægge skjul på, siger han.

OB-træner Andreas Alm vil efter nederlaget til Viborg ikke vurdere, om Kadriis chance for en startplads mod FCK på fredag er blevet større efter endnu et godt indhop.

– Jeg ved ikke, hvordan man skal vurdere, hvor tæt han er på en plads i startopstillingen. Hvis han kan score, hver gang han kommer ind, så kan han sidde på bænken hele sæsonen, for så er der 32 mål fra bænken.

– Det vil være fantastisk, siger OB-træneren og roser Kadriis indsats mod Viborg.

– Han var god i presset, og så løb han meget. Han havde et godt øje til de andre, og det ser vi også hver dag på træningsbanen. Han tog de rigtige løb for Rami Al Hajj, og så scorede han selvfølgelig et mål.

Fredag aften vil det vise sig, om Bashkim Kadrii har gjort sit fortjent til en startplads, når OB gæster formstærke FCK i Parken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i