Angriberen Bashkim Kadrii er skuffet og frustreret over, at han fortsat starter ude i OB, selv om han viser sit værd på banen.
Mandag aften kom han for anden kamp i træk på måltavlen efter at være blevet skiftet ind. Hans 1-1-mål mod Viborg rakte dog ikke til point, da OB endte med at tabe 1-2 på eget græs.
– Selvfølgelig er jeg frustreret over ikke at starte inde. Det skal du være. Hvis du ikke er det, så skal du ikke spille fodbold, siger Bashkim Kadrii.
I forrige runde havde han ellers gjort god reklame for sig selv, da han kom ind og blev matchvinder med et sent mål på Brøndby Stadion.
Alligevel valgte OB-træner Andreas Alm at spille med nyerhvervelsen Mohamed Buya Turay i front mod Viborg. Angriberen fra Sierra Leone var næsten usynlig, mens Bashkim Kadrii var livlig fra første øjeblik efter sin indskiftning.
Kadrii ønsker ikke at fortælle nærmere, hvordan han havde det med at være bænket fra start igen.
– Jeg vil ikke gå så meget ind i, hvordan jeg reagerede, da jeg fik at vide, at jeg skulle starte ude, for det også handler om, hvordan de andre spillere gør det og så videre. Det er Andreas, der vælger det, siger OB-angriberen.
Kadrii pointerer, at han har svært ved at vise sig bedre frem end at score mål.
– Det betyder alverden at komme ind og score. Når du sidder ude på bænken og kommer ind og scorer to kampe i træk, så betyder det selvfølgelig meget for mig. Det kan jeg ikke lægge skjul på, siger han.
OB-træner Andreas Alm vil efter nederlaget til Viborg ikke vurdere, om Kadriis chance for en startplads mod FCK på fredag er blevet større efter endnu et godt indhop.
– Jeg ved ikke, hvordan man skal vurdere, hvor tæt han er på en plads i startopstillingen. Hvis han kan score, hver gang han kommer ind, så kan han sidde på bænken hele sæsonen, for så er der 32 mål fra bænken.
– Det vil være fantastisk, siger OB-træneren og roser Kadriis indsats mod Viborg.
– Han var god i presset, og så løb han meget. Han havde et godt øje til de andre, og det ser vi også hver dag på træningsbanen. Han tog de rigtige løb for Rami Al Hajj, og så scorede han selvfølgelig et mål.
Fredag aften vil det vise sig, om Bashkim Kadrii har gjort sit fortjent til en startplads, når OB gæster formstærke FCK i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
