Fuldstændig voldsomt: ‘Jeg kan sgu ikke hjælpe’

Spillere og trænere i Brøndby oplever en massiv interesse for at skaffe billetter til kampen mod AGF.



Brøndby har spillet guldmedaljerne helt frem til målstregen, og mesterskabet vil være en realitet, hvis topholdet i Superligaen slår AGF på søndag. 

Det har skabt en vanvittig interesse for kampen, og jagten på billetter til opgøret er nået til et skørt niveau. 

Spillerne, trænerne og de ansatte i klubben bliver da også punket fra alle vegne for at skaffe de mange interesserede mennesker adgang til den spændende dyst.

Sådan lød det, da Tipsbladet torsdag spurgte Jesper Sørensen, Nicolai Vallys og Daniel Wass ind til emnet.  

– Det er fuldstændig voldsomt, hvor mange rigtig gode venner, man pludselig har. Der er mange, der har en far, som har 50 års fødselsdag, og som er fra Jylland eller et eller andet, siger Nicolai Vallys og tilføjer: 

– Ej, det er sgu meget sødt, og jeg forstår sgu godt, at man selvfølgelig vil gøre alt for at komme ind og se den kamp. Det giver god mening, men jeg kan ikke hjælpe. Det kan I godt lægge ud: Jeg kan sgu ikke hjælpe med billetter, siger han med et grin. 

Årets spiller i Superligaen kan godt mærke, at denne uge er anderledes. 

– Selvfølgelig kan man mærke det. Jeg synes også, at jeg ser mange Brøndby-trøjer på gaden, og det er selvfølgelig specielt og er et ekstra lag til hele den fodboldkamp, vi skal spille på søndag, så jo, det er en speciel uge, forklarer Vallys. 

Daniel Wass er helt stoppet med at tjekke sin indbakke. 

– Jeg gider faktisk ikke snakke mere om billetter, det har fyldt alt for meget. Det er ikke kun mig, men alle der kommer igennem den rulle der. Det kan jeg også godt forstå. Der er en passion omkring at komme ind og se den kamp, både på og uden for stadion tror jeg, at der kommer mange mennesker, siger Daniel Wass.

Måske Jesper Sørensen også skulle lukke helt ned, for han har også haft run på: 

– Jeg tror, at jeg ville kunne fylde hele stadion. Ej, det er super dejligt, at så mange mennesker gerne vil komme og støtte os til kampen. Det er vi meget glade for, siger Jesper Sørensen med et smil.  







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bud på 1,12 milliard afvist

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..