Brøndby har spillet guldmedaljerne helt frem til målstregen, og mesterskabet vil være en realitet, hvis topholdet i Superligaen slår AGF på søndag.
Det har skabt en vanvittig interesse for kampen, og jagten på billetter til opgøret er nået til et skørt niveau.
Spillerne, trænerne og de ansatte i klubben bliver da også punket fra alle vegne for at skaffe de mange interesserede mennesker adgang til den spændende dyst.
Sådan lød det, da Tipsbladet torsdag spurgte Jesper Sørensen, Nicolai Vallys og Daniel Wass ind til emnet.
– Det er fuldstændig voldsomt, hvor mange rigtig gode venner, man pludselig har. Der er mange, der har en far, som har 50 års fødselsdag, og som er fra Jylland eller et eller andet, siger Nicolai Vallys og tilføjer:
– Ej, det er sgu meget sødt, og jeg forstår sgu godt, at man selvfølgelig vil gøre alt for at komme ind og se den kamp. Det giver god mening, men jeg kan ikke hjælpe. Det kan I godt lægge ud: Jeg kan sgu ikke hjælpe med billetter, siger han med et grin.
Årets spiller i Superligaen kan godt mærke, at denne uge er anderledes.
– Selvfølgelig kan man mærke det. Jeg synes også, at jeg ser mange Brøndby-trøjer på gaden, og det er selvfølgelig specielt og er et ekstra lag til hele den fodboldkamp, vi skal spille på søndag, så jo, det er en speciel uge, forklarer Vallys.
Daniel Wass er helt stoppet med at tjekke sin indbakke.
– Jeg gider faktisk ikke snakke mere om billetter, det har fyldt alt for meget. Det er ikke kun mig, men alle der kommer igennem den rulle der. Det kan jeg også godt forstå. Der er en passion omkring at komme ind og se den kamp, både på og uden for stadion tror jeg, at der kommer mange mennesker, siger Daniel Wass.
Måske Jesper Sørensen også skulle lukke helt ned, for han har også haft run på:
– Jeg tror, at jeg ville kunne fylde hele stadion. Ej, det er super dejligt, at så mange mennesker gerne vil komme og støtte os til kampen. Det er vi meget glade for, siger Jesper Sørensen med et smil.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
AVIS