Brøndby har spillet guldmedaljerne helt frem til målstregen, og mesterskabet vil være en realitet, hvis topholdet i Superligaen slår AGF på søndag.
Det har skabt en vanvittig interesse for kampen, og jagten på billetter til opgøret er nået til et skørt niveau.
Spillerne, trænerne og de ansatte i klubben bliver da også punket fra alle vegne for at skaffe de mange interesserede mennesker adgang til den spændende dyst.
Sådan lød det, da Tipsbladet torsdag spurgte Jesper Sørensen, Nicolai Vallys og Daniel Wass ind til emnet.
– Det er fuldstændig voldsomt, hvor mange rigtig gode venner, man pludselig har. Der er mange, der har en far, som har 50 års fødselsdag, og som er fra Jylland eller et eller andet, siger Nicolai Vallys og tilføjer:
– Ej, det er sgu meget sødt, og jeg forstår sgu godt, at man selvfølgelig vil gøre alt for at komme ind og se den kamp. Det giver god mening, men jeg kan ikke hjælpe. Det kan I godt lægge ud: Jeg kan sgu ikke hjælpe med billetter, siger han med et grin.
Årets spiller i Superligaen kan godt mærke, at denne uge er anderledes.
– Selvfølgelig kan man mærke det. Jeg synes også, at jeg ser mange Brøndby-trøjer på gaden, og det er selvfølgelig specielt og er et ekstra lag til hele den fodboldkamp, vi skal spille på søndag, så jo, det er en speciel uge, forklarer Vallys.
Daniel Wass er helt stoppet med at tjekke sin indbakke.
– Jeg gider faktisk ikke snakke mere om billetter, det har fyldt alt for meget. Det er ikke kun mig, men alle der kommer igennem den rulle der. Det kan jeg også godt forstå. Der er en passion omkring at komme ind og se den kamp, både på og uden for stadion tror jeg, at der kommer mange mennesker, siger Daniel Wass.
Måske Jesper Sørensen også skulle lukke helt ned, for han har også haft run på:
– Jeg tror, at jeg ville kunne fylde hele stadion. Ej, det er super dejligt, at så mange mennesker gerne vil komme og støtte os til kampen. Det er vi meget glade for, siger Jesper Sørensen med et smil.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Gratis adgang til Superliga-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
INTERVIEW