Fuldstændig voldsomt: ‘Jeg kan sgu ikke hjælpe’

Spillere og trænere i Brøndby oplever en massiv interesse for at skaffe billetter til kampen mod AGF.



Brøndby har spillet guldmedaljerne helt frem til målstregen, og mesterskabet vil være en realitet, hvis topholdet i Superligaen slår AGF på søndag. 

Det har skabt en vanvittig interesse for kampen, og jagten på billetter til opgøret er nået til et skørt niveau. 

Spillerne, trænerne og de ansatte i klubben bliver da også punket fra alle vegne for at skaffe de mange interesserede mennesker adgang til den spændende dyst.

Sådan lød det, da Tipsbladet torsdag spurgte Jesper Sørensen, Nicolai Vallys og Daniel Wass ind til emnet.  

– Det er fuldstændig voldsomt, hvor mange rigtig gode venner, man pludselig har. Der er mange, der har en far, som har 50 års fødselsdag, og som er fra Jylland eller et eller andet, siger Nicolai Vallys og tilføjer: 

– Ej, det er sgu meget sødt, og jeg forstår sgu godt, at man selvfølgelig vil gøre alt for at komme ind og se den kamp. Det giver god mening, men jeg kan ikke hjælpe. Det kan I godt lægge ud: Jeg kan sgu ikke hjælpe med billetter, siger han med et grin. 

Årets spiller i Superligaen kan godt mærke, at denne uge er anderledes. 

– Selvfølgelig kan man mærke det. Jeg synes også, at jeg ser mange Brøndby-trøjer på gaden, og det er selvfølgelig specielt og er et ekstra lag til hele den fodboldkamp, vi skal spille på søndag, så jo, det er en speciel uge, forklarer Vallys. 

Daniel Wass er helt stoppet med at tjekke sin indbakke. 

– Jeg gider faktisk ikke snakke mere om billetter, det har fyldt alt for meget. Det er ikke kun mig, men alle der kommer igennem den rulle der. Det kan jeg også godt forstå. Der er en passion omkring at komme ind og se den kamp, både på og uden for stadion tror jeg, at der kommer mange mennesker, siger Daniel Wass.

Måske Jesper Sørensen også skulle lukke helt ned, for han har også haft run på: 

– Jeg tror, at jeg ville kunne fylde hele stadion. Ej, det er super dejligt, at så mange mennesker gerne vil komme og støtte os til kampen. Det er vi meget glade for, siger Jesper Sørensen med et smil.  







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig