Brøndby har spillet guldmedaljerne helt frem til målstregen, og mesterskabet vil være en realitet, hvis topholdet i Superligaen slår AGF på søndag.
Det har skabt en vanvittig interesse for kampen, og jagten på billetter til opgøret er nået til et skørt niveau.
Spillerne, trænerne og de ansatte i klubben bliver da også punket fra alle vegne for at skaffe de mange interesserede mennesker adgang til den spændende dyst.
Sådan lød det, da Tipsbladet torsdag spurgte Jesper Sørensen, Nicolai Vallys og Daniel Wass ind til emnet.
– Det er fuldstændig voldsomt, hvor mange rigtig gode venner, man pludselig har. Der er mange, der har en far, som har 50 års fødselsdag, og som er fra Jylland eller et eller andet, siger Nicolai Vallys og tilføjer:
– Ej, det er sgu meget sødt, og jeg forstår sgu godt, at man selvfølgelig vil gøre alt for at komme ind og se den kamp. Det giver god mening, men jeg kan ikke hjælpe. Det kan I godt lægge ud: Jeg kan sgu ikke hjælpe med billetter, siger han med et grin.
Årets spiller i Superligaen kan godt mærke, at denne uge er anderledes.
– Selvfølgelig kan man mærke det. Jeg synes også, at jeg ser mange Brøndby-trøjer på gaden, og det er selvfølgelig specielt og er et ekstra lag til hele den fodboldkamp, vi skal spille på søndag, så jo, det er en speciel uge, forklarer Vallys.
Daniel Wass er helt stoppet med at tjekke sin indbakke.
– Jeg gider faktisk ikke snakke mere om billetter, det har fyldt alt for meget. Det er ikke kun mig, men alle der kommer igennem den rulle der. Det kan jeg også godt forstå. Der er en passion omkring at komme ind og se den kamp, både på og uden for stadion tror jeg, at der kommer mange mennesker, siger Daniel Wass.
Måske Jesper Sørensen også skulle lukke helt ned, for han har også haft run på:
– Jeg tror, at jeg ville kunne fylde hele stadion. Ej, det er super dejligt, at så mange mennesker gerne vil komme og støtte os til kampen. Det er vi meget glade for, siger Jesper Sørensen med et smil.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Raser: Det er latterligt!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER