Absurde scener: Tre røde kort på et minut

Manchester United var i store problemer mod Fulham i FA Cup-kvartfinalen, men det lykkedes at vinde 3-1.



Manchester United er med hiv og sving videre til semifinalerne i FA Cuppen efter et comeback mod Fulham.

Stort set intet fungerede for værterne på Old Trafford i de første 70 minutter, men det lykkedes at vinde 3-1 på tre sene scoringer.

Fulham-spillerne gjorde ellers alt rigtigt og havde bragt sig foran, men så dummede gæsterne sig på flere planer ved at begå et straffespark og blive tildelt tre udvisninger.

Gæsterne tog føringen fem minutter efter pausen, da Aleksandar Mitrovic gjorde det til 1-0.

Angriberen lurede inde foran mål i forbindelse med et hjørnespark, og efter en afretning lå bolden pludselig for serberens fødder, og han klaskede sikkert Fulham i front.

Fulham dominerede kampen og tilspillede sig flere muligheder for at øge føringen, men kampen tog en drejning med 20 minutter tilbage.

Her trak Uniteds Jadon Sancho op ad venstrekanten og trykkede på mål ved nærmeste stolpe.

Fulhams Willian kom løbende på tværs af målet og fik ramt bolden med armen.

Efter et VAR-tjek blev United tildelt et straffespark, og Willian blev præsenteret for det røde kort.

Hele situationen fik Aleksandar Mitrovic til at gå bersærk, og serberen råbte og skubbede til dommeren, der igen måtte hive det røde kort frem.

Ude på sidelinjen kunne Fulham-manager Marco Silva heller ikke styre sig, og portugiseren blev udvist, da han ville blande sig i VAR-tjekket.

Fulham mistede dermed to markspillere og træneren på et minut, inden Bruno Fernandes udnyttede straffesparket til at udligne til 1-1 for hjemmeholdet.

Nu havde United alle muligheder for at fuldende comebacket, og blot to minutter senere kom føringsmålet til 2-1.

Jadon Sancho gav på venstrekanten bolden til Luke Shaw i et overlap, og inde foran mål fik Marcel Sabitzer endnu en gang jublen til at eksplodere på Old Trafford.

Taget lettede endnu en gang i overtiden, da Bruno Fernandes cementerede sejren med 3-1-scoringen.

Manchester United skal i semifinalen op imod ligakonkurrencen Brighton. I den anden semifinale står Manchester City overfor Sheffield United fra den næstbedste engelske række.

Semifinalerne bliver spillet 22. og 23. april på Wembley.

/ritzau/





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj