Fungerende landstræner Lars Knudsen har varslet en mere offensiv tilgang på fodboldlandsholdet, men det har foreløbig ikke betydet noget opgør med holdets forsvarskonstellation.
Da han i torsdags tog hul på sin landstrænergerning mod Schweiz, spillede han med en trebackkæde. Det har landsholdet gjort fra start i alle holdets ni kampe i 2024, og det bliver sandsynligvis også tilfældet søndag aften, når Danmark møder Serbien i Parken.
På papiret vil et skift til en firebackkæde gøre plads til en spiller mere længere fremme på banen, men Lars Knudsen og assistenttræner Daniel Agger ser ikke grund til at ændre for meget på en defensiv struktur, der også fungerede godt ved EM, og som spillerne føler sig trygge i.
– Holdet hviler stadig på et fundament, der har været bygget i lang tid, og vi har kun få træninger til at lave justeringer.
– Når vi har set på, hvordan holdet har fungeret i et stykke tid, blandt andet under EM, så kan vi se, at holdet fungerer godt defensivt. Det er både, når vi står højt og lavt. Så der er ingen grund til at pille for meget ved det.
– Det er mere evnen til at skabe noget på den sidste tredjedel af banen, vi kigger på at forbedre, siger Lars Knudsen.
Han understreger, at han på ingen måde er religiøs omkring antallet af midtstoppere på sit hold. Derfor kan det også komme på tale at lave om undervejs i kampene. Et taktisk greb ekslandstræner Kasper Hjulmand jævnligt benyttede, og som Lars Knudsen kopierede i slutfasen mod Schweiz i torsdags.
– Det gør ikke den store forskel for os, om vi spiller med fire eller tre nede bagi. Det handler om at finde de bittesmå ting, der passer på det givne tidspunkt, siger den fungerende landstræner.
Uanset om Danmark spiller med en tre- eller firebackkæde mod Serbien, kommer Jannik Vestergaard med al sandsynlighed til at være en af Danmarks stoppere. Han har som den eneste spillet samtlige landskampsminutter for Danmark i 2024.
Den næsten to meter høje forsvarsspiller har ingen særlig præference for, om Danmark spiller med en treback- eller firebackkæde.
– Jeg føler mig hjemme i begge systemer, og jeg har ikke noget favoritsystem.
– Jeg har spillet halvdelen af min karriere i det ene system og halvdelen i det andet. Begge dele er naturlige for mig efterhånden, selv om der er stor forskel på at spille på siden i en trebackkæde og på at være stopper i en firebackkæde, siger Vestergaard.
I den aktuelle landsholdstrup er der kun tre centrale forsvarsspillere. Foruden Vestergaard er Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget. Rasmus Nissen Kristensen og Christian Nørgaard kan til nøds vikariere på stopperpladsen.
Søndag klokken 18 begynder Nations League-gruppekampen mellem Danmark og Serbien i Parken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
Her er FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Her er kampene i Champions League
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Danskerklub i målrig kamp i Köln
NYHEDER
Stor dansk Champions League-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg
KARAKTERER