Fungerende landstræner Lars Knudsen har varslet en mere offensiv tilgang på fodboldlandsholdet, men det har foreløbig ikke betydet noget opgør med holdets forsvarskonstellation.
Da han i torsdags tog hul på sin landstrænergerning mod Schweiz, spillede han med en trebackkæde. Det har landsholdet gjort fra start i alle holdets ni kampe i 2024, og det bliver sandsynligvis også tilfældet søndag aften, når Danmark møder Serbien i Parken.
På papiret vil et skift til en firebackkæde gøre plads til en spiller mere længere fremme på banen, men Lars Knudsen og assistenttræner Daniel Agger ser ikke grund til at ændre for meget på en defensiv struktur, der også fungerede godt ved EM, og som spillerne føler sig trygge i.
– Holdet hviler stadig på et fundament, der har været bygget i lang tid, og vi har kun få træninger til at lave justeringer.
– Når vi har set på, hvordan holdet har fungeret i et stykke tid, blandt andet under EM, så kan vi se, at holdet fungerer godt defensivt. Det er både, når vi står højt og lavt. Så der er ingen grund til at pille for meget ved det.
– Det er mere evnen til at skabe noget på den sidste tredjedel af banen, vi kigger på at forbedre, siger Lars Knudsen.
Han understreger, at han på ingen måde er religiøs omkring antallet af midtstoppere på sit hold. Derfor kan det også komme på tale at lave om undervejs i kampene. Et taktisk greb ekslandstræner Kasper Hjulmand jævnligt benyttede, og som Lars Knudsen kopierede i slutfasen mod Schweiz i torsdags.
– Det gør ikke den store forskel for os, om vi spiller med fire eller tre nede bagi. Det handler om at finde de bittesmå ting, der passer på det givne tidspunkt, siger den fungerende landstræner.
Uanset om Danmark spiller med en tre- eller firebackkæde mod Serbien, kommer Jannik Vestergaard med al sandsynlighed til at være en af Danmarks stoppere. Han har som den eneste spillet samtlige landskampsminutter for Danmark i 2024.
Den næsten to meter høje forsvarsspiller har ingen særlig præference for, om Danmark spiller med en treback- eller firebackkæde.
– Jeg føler mig hjemme i begge systemer, og jeg har ikke noget favoritsystem.
– Jeg har spillet halvdelen af min karriere i det ene system og halvdelen i det andet. Begge dele er naturlige for mig efterhånden, selv om der er stor forskel på at spille på siden i en trebackkæde og på at være stopper i en firebackkæde, siger Vestergaard.
I den aktuelle landsholdstrup er der kun tre centrale forsvarsspillere. Foruden Vestergaard er Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget. Rasmus Nissen Kristensen og Christian Nørgaard kan til nøds vikariere på stopperpladsen.
Søndag klokken 18 begynder Nations League-gruppekampen mellem Danmark og Serbien i Parken.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Her skal Sepp Piontek begraves
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti