Lars Knudsen: Det vil vi forbedre

Defensiven på fodboldlandsholdet fungerer godt, mener Lars Knudsen, der har arvet trebackkæde fra Hjulmand.



Fungerende landstræner Lars Knudsen har varslet en mere offensiv tilgang på fodboldlandsholdet, men det har foreløbig ikke betydet noget opgør med holdets forsvarskonstellation.

Da han i torsdags tog hul på sin landstrænergerning mod Schweiz, spillede han med en trebackkæde. Det har landsholdet gjort fra start i alle holdets ni kampe i 2024, og det bliver sandsynligvis også tilfældet søndag aften, når Danmark møder Serbien i Parken.

På papiret vil et skift til en firebackkæde gøre plads til en spiller mere længere fremme på banen, men Lars Knudsen og assistenttræner Daniel Agger ser ikke grund til at ændre for meget på en defensiv struktur, der også fungerede godt ved EM, og som spillerne føler sig trygge i.

– Holdet hviler stadig på et fundament, der har været bygget i lang tid, og vi har kun få træninger til at lave justeringer.

– Når vi har set på, hvordan holdet har fungeret i et stykke tid, blandt andet under EM, så kan vi se, at holdet fungerer godt defensivt. Det er både, når vi står højt og lavt. Så der er ingen grund til at pille for meget ved det.

– Det er mere evnen til at skabe noget på den sidste tredjedel af banen, vi kigger på at forbedre, siger Lars Knudsen.

Han understreger, at han på ingen måde er religiøs omkring antallet af midtstoppere på sit hold. Derfor kan det også komme på tale at lave om undervejs i kampene. Et taktisk greb ekslandstræner Kasper Hjulmand jævnligt benyttede, og som Lars Knudsen kopierede i slutfasen mod Schweiz i torsdags.

– Det gør ikke den store forskel for os, om vi spiller med fire eller tre nede bagi. Det handler om at finde de bittesmå ting, der passer på det givne tidspunkt, siger den fungerende landstræner.

Uanset om Danmark spiller med en tre- eller firebackkæde mod Serbien, kommer Jannik Vestergaard med al sandsynlighed til at være en af Danmarks stoppere. Han har som den eneste spillet samtlige landskampsminutter for Danmark i 2024.

Den næsten to meter høje forsvarsspiller har ingen særlig præference for, om Danmark spiller med en treback- eller firebackkæde.

– Jeg føler mig hjemme i begge systemer, og jeg har ikke noget favoritsystem.

– Jeg har spillet halvdelen af min karriere i det ene system og halvdelen i det andet. Begge dele er naturlige for mig efterhånden, selv om der er stor forskel på at spille på siden i en trebackkæde og på at være stopper i en firebackkæde, siger Vestergaard.

I den aktuelle landsholdstrup er der kun tre centrale forsvarsspillere. Foruden Vestergaard er Joachim Andersen og Victor Nelsson udtaget. Rasmus Nissen Kristensen og Christian Nørgaard kan til nøds vikariere på stopperpladsen.

Søndag klokken 18 begynder Nations League-gruppekampen mellem Danmark og Serbien i Parken.

/ritzau/



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

– En undskyldning for tabere

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Legende om Højlund: Her er problemet

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’