Silkeborg-topscorer er klar til pokalfinalen

Alexander Lind trænede tirsdag og bliver klar til pokalfinalen. Det siger han til Midtjyllands Avis.



Superligaklubben Silkeborg har fået en god nyhed før torsdagens pokalfinale mod AGF.

Topscorer Alexander Lind bliver klar til årets vigtigste kamp, efter der ellers har været usikkerhed om hans deltagelse, siden han måtte bugseres skadet fra banen i søndagens nederlag til FC København.

Tirsdag var Lind – i modsætning til mandag – i stand til at træne med holdkammeraterne igen, og i et interview med Midtjyllands Avis melder angriberen sig klar til pokalfinalen trods lidt smerte i anklen.

– Jeg spiller torsdag. Så må vi se, om det er i startopstillingen eller ej. Det er der, den ligger nu. Men jeg er i hvert fald klar.

– Det er en kæmpe lettelse. Det var dejligt at være med ude på banen i dag og kunne bevæge mig nogenlunde frit. Jeg er super glad, og jeg glæder mig bare til på torsdag. Nu kommer jeg i hvert fald til at være med i en finale, siger Alexander Lind til avisen.

Mandag humpede han ellers rundt om banen, mens holdkammeraterne trænede. Her var Silkeborg-træner Kent Nielsen behersket optimist på angriberens vegne.

– Han har småcyklet lidt, og han har prøvet at små-jogge lidt humpende rundt om banen. Det bliver klart en kamp mod tiden, i forhold til om han når at blive klar eller ej. Chancerne er nok mindre for, at han kommer til at spille, men den er der. Vi prøver ikke at være fordækt eller noget, sagde Kent Nielsen mandag til Bold.

Den rutinerede fodboldtræner kan nu ånde lettet op.

Alexander Lind har scoret ti gange i Superligaen i denne sæson, men hans seneste fuldtræffer har mere end et halvt år på bagen.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Jens Stage-skifte i fare

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Spanien – Saudi-Arabien

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner