Brøndby IF har ikke gode minder, når AGF kommer på besøg, og søndag blev det ikke bedre, da aarhusianerne vandt 1-0 i en uskøn og fysisk præget forestilling.
Det var aarhusianerne, som i seneste sæson besejrede Brøndby med 3-2 i sidste runde og dermed rev guldmedaljerne fra Brøndby og sendte dem til Herning.
Dengang var det Patrick Mortensen, der scorede det afgørende AGF-mål, og søndag var han igen i fokus. Han stod for kampens eneste scoring.
Med sejren kravler AGF op på fjerdepladsen med syv point efter sæsonens fire første kampe. Brøndby har samme pointantal, men ligger nummer seks grundet en dårligere målscore.
Det var ikke sprudlende fodbold, der var i højsædet søndag fra hverken Brøndby eller AGF, der begge lavede mange fejl.
I stedet prægede intensitet og dueller opgøret, og begge hold gik til makronerne.
Mellem de forholdsvis mange fejl var Brøndby tættest på et føringsmål i første halvleg.
Unge Clement Bischoff viste lidt farlighed, men han fik ikke ordentligt træf på afslutningerne.
Hjemmeholdets offensive kvaler fik træner Jesper Sørensen til at kigge Mathias Kvistgaardens vej i pausen. Offensivspilleren var ellers startet på bænken for at hvile stængerne inden returkampen mod Legia Warszawa.
Indskiftningen hjalp kortvarigt, og efter blot ti minutter på banen var Kvistgaarden tæt på et føringsmål, men han misbrugte en stor mulighed.
Kampen var blevet en smule mere livlig og få minutter inden Kvistgaardens chance, havde AGF været tæt på i den anden ende efter et hjørnespark.
Som anden halvleg skred frem, overtog de fysisk stærke aarhusianere opgøret, og særligt på dødbolde truede de hjemmeholdet.
Det var netop på et hjørnespark, at kampens eneste scoring faldt 20 minutter før tid.
Mikael Anderson sendte bolden ind tæt under mål, hvor stærke Patrick Mortensen holdt de nærmeste modstandere væk, mens han headede føringsmålet i kassen.
Brøndby pressede i tillægstiden alvorligt på for en udligning. Et hjørnespark dumpede ned for fødderne af Emmanuel Yeboah, der dog brændte den store chance. Tættere på kom værterne ikke.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Jürgen Klopp revser stjerne
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding