Fysisk stærke AGF tager sejr i Brøndby

I en duelpræget kamp stod Patrick Mortensen for kampens eneste scoring, da AGF på udebane besejrede Brøndby.



Brøndby IF har ikke gode minder, når AGF kommer på besøg, og søndag blev det ikke bedre, da aarhusianerne vandt 1-0 i en uskøn og fysisk præget forestilling.

Det var aarhusianerne, som i seneste sæson besejrede Brøndby med 3-2 i sidste runde og dermed rev guldmedaljerne fra Brøndby og sendte dem til Herning.

Dengang var det Patrick Mortensen, der scorede det afgørende AGF-mål, og søndag var han igen i fokus. Han stod for kampens eneste scoring.

Med sejren kravler AGF op på fjerdepladsen med syv point efter sæsonens fire første kampe. Brøndby har samme pointantal, men ligger nummer seks grundet en dårligere målscore.

Det var ikke sprudlende fodbold, der var i højsædet søndag fra hverken Brøndby eller AGF, der begge lavede mange fejl.

I stedet prægede intensitet og dueller opgøret, og begge hold gik til makronerne.

Mellem de forholdsvis mange fejl var Brøndby tættest på et føringsmål i første halvleg.

Unge Clement Bischoff viste lidt farlighed, men han fik ikke ordentligt træf på afslutningerne.

Hjemmeholdets offensive kvaler fik træner Jesper Sørensen til at kigge Mathias Kvistgaardens vej i pausen. Offensivspilleren var ellers startet på bænken for at hvile stængerne inden returkampen mod Legia Warszawa.

Indskiftningen hjalp kortvarigt, og efter blot ti minutter på banen var Kvistgaarden tæt på et føringsmål, men han misbrugte en stor mulighed.

Kampen var blevet en smule mere livlig og få minutter inden Kvistgaardens chance, havde AGF været tæt på i den anden ende efter et hjørnespark.

Som anden halvleg skred frem, overtog de fysisk stærke aarhusianere opgøret, og særligt på dødbolde truede de hjemmeholdet.

Det var netop på et hjørnespark, at kampens eneste scoring faldt 20 minutter før tid.

Mikael Anderson sendte bolden ind tæt under mål, hvor stærke Patrick Mortensen holdt de nærmeste modstandere væk, mens han headede føringsmålet i kassen.

Brøndby pressede i tillægstiden alvorligt på for en udligning. Et hjørnespark dumpede ned for fødderne af Emmanuel Yeboah, der dog brændte den store chance. Tættere på kom værterne ikke.

/ritzau/





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: De vinder nok VM, siger Haaland

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Schweiz – Canada

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber