Går efter Brøndby: Har god følelse

Selv om målscoringen ikke klikker som tidligere på året, har AGF-lejren en god fornemmelse forud for de to pokalkvartfinaler mod Brøndby IF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Hverken Silkeborg IF eller AGF's spillere var specielt tilfredse, da de søndag aften gik fra banen i Silkeborg.

SIF havde smidt en føring 12 minutter efter, Oliver Sonne havde skaffet den efter kampens velsagtens bedste angreb af hjemmeholdet, og AGF ærgrede sig over, man ikke fik mere ud af en anstændig første halvleg og det afsluttende pres.

Så AGF kommer ikke til årets to sidste opgaver i pokal-kvartfinalerne med den pumpende offensive maskine, der væltede Superligaen i de første par måneder af sæsonen.

Men følelsen er nu udmærket alligevel i AGF-lejren forud for de to kampe, AGF klarede sig videre fra i pokalturneringen for et år siden, hvor AGF og Brøndby IF også mødtes i kvartfinalerne.

Og Brøndby er sandelig heller ikke i topform trods en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr i fredags over AaB oven på et efterår, hvor resultaterne har svinget, og cheftræner Jesper Sørensens job er til konstant debat efter fyringen af sportschef Carsten V. Jensen tidligere i efterårssæsonen.

– Jeg synes egentlig, at jeg personligt havde en god følelse inde på banen. Og jeg tror også, at holdet  har en rimelig god følelse derinde. Jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe mod Brøndby i denne sæson, siger AGF's midtanespiller Mads Emil Madsen.

286713

Foto: Alamy

– Og så ved vi jo, hvor fedt det er at komme i pokalfinalen, hvor vi har noget at revanchere. Så det bliver ikke svært at sætte sig op, siger AGF-profilen.

Cheftræner Uwe Rösler behøver efter 2½ år i klubben ikke få forklaret betydningen af Brøndby-kampe for AGF.

– Jeg håber, vi kan gøre det virkelig tæt og klare den i sidste ende. Jeg ser virkelig frem til det, især efter i dag, for der tror jeg, at humøret og selvtilliden på holdet vil være god igen. Nu skal vi spille på græs igen, og jeg kan ikke vente. Vi har en uges forberedelse, og jeg tror ikke, nogen blev skadet i dag, siger Uwe Rösler, der ikke ved, om Nicolai Poulsen kan nå at blive klar til at spille en rolle i opgørene.

AGF og Brøndby IF byttede rækkefølgen på kampe på AGF's initiativ, så holdene mødes først i Århus på søndag

AGF nåede sidste sæson pokalfinalen, som man tabte til Silkeborg IF.





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Ekspert: Det mest positive for FCK

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Hård dom over Franks fremtid



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

– Hold nu kæft med Arsenal!

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nægtet Brøndby-skifte

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Zorniger i chok: Er det en joke?

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Dansk målsluger skifter til topklub

– Det var en skuffelse

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag