SILKEBORG (Tipsbladet): Hverken Silkeborg IF eller AGF's spillere var specielt tilfredse, da de søndag aften gik fra banen i Silkeborg.
SIF havde smidt en føring 12 minutter efter, Oliver Sonne havde skaffet den efter kampens velsagtens bedste angreb af hjemmeholdet, og AGF ærgrede sig over, man ikke fik mere ud af en anstændig første halvleg og det afsluttende pres.
Så AGF kommer ikke til årets to sidste opgaver i pokal-kvartfinalerne med den pumpende offensive maskine, der væltede Superligaen i de første par måneder af sæsonen.
Men følelsen er nu udmærket alligevel i AGF-lejren forud for de to kampe, AGF klarede sig videre fra i pokalturneringen for et år siden, hvor AGF og Brøndby IF også mødtes i kvartfinalerne.
Og Brøndby er sandelig heller ikke i topform trods en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr i fredags over AaB oven på et efterår, hvor resultaterne har svinget, og cheftræner Jesper Sørensens job er til konstant debat efter fyringen af sportschef Carsten V. Jensen tidligere i efterårssæsonen.
– Jeg synes egentlig, at jeg personligt havde en god følelse inde på banen. Og jeg tror også, at holdet har en rimelig god følelse derinde. Jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe mod Brøndby i denne sæson, siger AGF's midtanespiller Mads Emil Madsen.

– Og så ved vi jo, hvor fedt det er at komme i pokalfinalen, hvor vi har noget at revanchere. Så det bliver ikke svært at sætte sig op, siger AGF-profilen.
Cheftræner Uwe Rösler behøver efter 2½ år i klubben ikke få forklaret betydningen af Brøndby-kampe for AGF.
– Jeg håber, vi kan gøre det virkelig tæt og klare den i sidste ende. Jeg ser virkelig frem til det, især efter i dag, for der tror jeg, at humøret og selvtilliden på holdet vil være god igen. Nu skal vi spille på græs igen, og jeg kan ikke vente. Vi har en uges forberedelse, og jeg tror ikke, nogen blev skadet i dag, siger Uwe Rösler, der ikke ved, om Nicolai Poulsen kan nå at blive klar til at spille en rolle i opgørene.
AGF og Brøndby IF byttede rækkefølgen på kampe på AGF's initiativ, så holdene mødes først i Århus på søndag
AGF nåede sidste sæson pokalfinalen, som man tabte til Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED