Går efter Brøndby: Har god følelse

Selv om målscoringen ikke klikker som tidligere på året, har AGF-lejren en god fornemmelse forud for de to pokalkvartfinaler mod Brøndby IF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Hverken Silkeborg IF eller AGF's spillere var specielt tilfredse, da de søndag aften gik fra banen i Silkeborg.

SIF havde smidt en føring 12 minutter efter, Oliver Sonne havde skaffet den efter kampens velsagtens bedste angreb af hjemmeholdet, og AGF ærgrede sig over, man ikke fik mere ud af en anstændig første halvleg og det afsluttende pres.

Så AGF kommer ikke til årets to sidste opgaver i pokal-kvartfinalerne med den pumpende offensive maskine, der væltede Superligaen i de første par måneder af sæsonen.

Men følelsen er nu udmærket alligevel i AGF-lejren forud for de to kampe, AGF klarede sig videre fra i pokalturneringen for et år siden, hvor AGF og Brøndby IF også mødtes i kvartfinalerne.

Og Brøndby er sandelig heller ikke i topform trods en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr i fredags over AaB oven på et efterår, hvor resultaterne har svinget, og cheftræner Jesper Sørensens job er til konstant debat efter fyringen af sportschef Carsten V. Jensen tidligere i efterårssæsonen.

– Jeg synes egentlig, at jeg personligt havde en god følelse inde på banen. Og jeg tror også, at holdet  har en rimelig god følelse derinde. Jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe mod Brøndby i denne sæson, siger AGF's midtanespiller Mads Emil Madsen.

286713

Foto: Alamy

– Og så ved vi jo, hvor fedt det er at komme i pokalfinalen, hvor vi har noget at revanchere. Så det bliver ikke svært at sætte sig op, siger AGF-profilen.

Cheftræner Uwe Rösler behøver efter 2½ år i klubben ikke få forklaret betydningen af Brøndby-kampe for AGF.

– Jeg håber, vi kan gøre det virkelig tæt og klare den i sidste ende. Jeg ser virkelig frem til det, især efter i dag, for der tror jeg, at humøret og selvtilliden på holdet vil være god igen. Nu skal vi spille på græs igen, og jeg kan ikke vente. Vi har en uges forberedelse, og jeg tror ikke, nogen blev skadet i dag, siger Uwe Rösler, der ikke ved, om Nicolai Poulsen kan nå at blive klar til at spille en rolle i opgørene.

AGF og Brøndby IF byttede rækkefølgen på kampe på AGF's initiativ, så holdene mødes først i Århus på søndag

AGF nåede sidste sæson pokalfinalen, som man tabte til Silkeborg IF.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis