Går efter Brøndby: Har god følelse

Selv om målscoringen ikke klikker som tidligere på året, har AGF-lejren en god fornemmelse forud for de to pokalkvartfinaler mod Brøndby IF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Hverken Silkeborg IF eller AGF's spillere var specielt tilfredse, da de søndag aften gik fra banen i Silkeborg.

SIF havde smidt en føring 12 minutter efter, Oliver Sonne havde skaffet den efter kampens velsagtens bedste angreb af hjemmeholdet, og AGF ærgrede sig over, man ikke fik mere ud af en anstændig første halvleg og det afsluttende pres.

Så AGF kommer ikke til årets to sidste opgaver i pokal-kvartfinalerne med den pumpende offensive maskine, der væltede Superligaen i de første par måneder af sæsonen.

Men følelsen er nu udmærket alligevel i AGF-lejren forud for de to kampe, AGF klarede sig videre fra i pokalturneringen for et år siden, hvor AGF og Brøndby IF også mødtes i kvartfinalerne.

Og Brøndby er sandelig heller ikke i topform trods en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr i fredags over AaB oven på et efterår, hvor resultaterne har svinget, og cheftræner Jesper Sørensens job er til konstant debat efter fyringen af sportschef Carsten V. Jensen tidligere i efterårssæsonen.

– Jeg synes egentlig, at jeg personligt havde en god følelse inde på banen. Og jeg tror også, at holdet  har en rimelig god følelse derinde. Jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe mod Brøndby i denne sæson, siger AGF's midtanespiller Mads Emil Madsen.

286713

Foto: Alamy

– Og så ved vi jo, hvor fedt det er at komme i pokalfinalen, hvor vi har noget at revanchere. Så det bliver ikke svært at sætte sig op, siger AGF-profilen.

Cheftræner Uwe Rösler behøver efter 2½ år i klubben ikke få forklaret betydningen af Brøndby-kampe for AGF.

– Jeg håber, vi kan gøre det virkelig tæt og klare den i sidste ende. Jeg ser virkelig frem til det, især efter i dag, for der tror jeg, at humøret og selvtilliden på holdet vil være god igen. Nu skal vi spille på græs igen, og jeg kan ikke vente. Vi har en uges forberedelse, og jeg tror ikke, nogen blev skadet i dag, siger Uwe Rösler, der ikke ved, om Nicolai Poulsen kan nå at blive klar til at spille en rolle i opgørene.

AGF og Brøndby IF byttede rækkefølgen på kampe på AGF's initiativ, så holdene mødes først i Århus på søndag

AGF nåede sidste sæson pokalfinalen, som man tabte til Silkeborg IF.





‘Jeg lærte af det’




LIVE

TransferLIVE: Jubler over transfer

Neestrup: ‘Hold kæft de scorer mange mål!’

Så byder de 430 millioner for Hjulmand

Kæmpetransfer: ‘Han siger, han er halvt dansk’

Transfernyt om Philip Billing

Drømmemelding fra Vingegaards hold

Afviser patetisk bud fra dansk klub: Spild af tid

Tæt på præsentation: Bliver ikke ham fra Brøndby



TOPNYHED

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

Det ser sort ud for Bischoff

Fantastisk for Skov – bekymring for Rønnow

OB – AGF

Bayern sejrer i tempofyldt tysk Super Cup-duel



NYHEDER

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Ankergren er vild med Hermansen

Newcastle tager stor Isak-beslutning

Glæd jer, FCK: ‘Jeg er på 80 procent nu’

Haaland og Manchester City kværner Wolverhampton

‘Jeg hadede det helt vildt – vil ikke høre det’



KARAKTERER

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Glad Thomas Frank: Der var sommerfugle i maven

Rajovic fik fremragende startdebut

Imponerende: Fredericia vinder igen i Superligaen

Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Roony Bardghji er rejst med – må ikke spille

Se videoen – AaB-fans i vild protest

Frederik Birk hylder skjult Brøndby-helt

David Nielsen og Horsens vinder over AaB

Viborg FF – Silkeborg IF

Nu siger han farvel

Tordner mod stjerne



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fabelagtig uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Islandsk invasion af Brøndby Stadion

Neestrup erkender: Kæmpe fejl af mig

Pione Sisto ikke interesseret

Opfordrer Clement Bischoff: Skift til denne klub

Matt O’Riley siger ja til kæmpeklub

Stor opfordring: Her skal United handle

Perfekt start for Thomas Frank

Lyngby løfter rærlig indsats med flot comeback

Fuglsang stopper karrieren: Hvad skal der ske nu?

Flop sikrede Liverpool en perfekt premiere

Bekræfter intensiv transferjagt

Tung dyst hos Nordens Stolthed

Historisk sejr

Det var torskedumt

Kæmpetransfer? Nu flyver agenten ind

Moukoko på tavlen for FCK i 3-1-sejr

Så skete det, FCK – starten på en eksplosion!

Helt tæt på: ‘Ingen tanker om konsekvenser!’

Frank i opråb: ‘Det er forfærdeligt’

Ny FCK-kontrakt? ‘De stirrer på hinanden´

Vanvittig satsning – og kæmpe magtdemonstration