Går efter Brøndby: Har god følelse

Selv om målscoringen ikke klikker som tidligere på året, har AGF-lejren en god fornemmelse forud for de to pokalkvartfinaler mod Brøndby IF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Hverken Silkeborg IF eller AGF's spillere var specielt tilfredse, da de søndag aften gik fra banen i Silkeborg.

SIF havde smidt en føring 12 minutter efter, Oliver Sonne havde skaffet den efter kampens velsagtens bedste angreb af hjemmeholdet, og AGF ærgrede sig over, man ikke fik mere ud af en anstændig første halvleg og det afsluttende pres.

Så AGF kommer ikke til årets to sidste opgaver i pokal-kvartfinalerne med den pumpende offensive maskine, der væltede Superligaen i de første par måneder af sæsonen.

Men følelsen er nu udmærket alligevel i AGF-lejren forud for de to kampe, AGF klarede sig videre fra i pokalturneringen for et år siden, hvor AGF og Brøndby IF også mødtes i kvartfinalerne.

Og Brøndby er sandelig heller ikke i topform trods en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr i fredags over AaB oven på et efterår, hvor resultaterne har svinget, og cheftræner Jesper Sørensens job er til konstant debat efter fyringen af sportschef Carsten V. Jensen tidligere i efterårssæsonen.

– Jeg synes egentlig, at jeg personligt havde en god følelse inde på banen. Og jeg tror også, at holdet  har en rimelig god følelse derinde. Jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe mod Brøndby i denne sæson, siger AGF's midtanespiller Mads Emil Madsen.

286713

Foto: Alamy

– Og så ved vi jo, hvor fedt det er at komme i pokalfinalen, hvor vi har noget at revanchere. Så det bliver ikke svært at sætte sig op, siger AGF-profilen.

Cheftræner Uwe Rösler behøver efter 2½ år i klubben ikke få forklaret betydningen af Brøndby-kampe for AGF.

– Jeg håber, vi kan gøre det virkelig tæt og klare den i sidste ende. Jeg ser virkelig frem til det, især efter i dag, for der tror jeg, at humøret og selvtilliden på holdet vil være god igen. Nu skal vi spille på græs igen, og jeg kan ikke vente. Vi har en uges forberedelse, og jeg tror ikke, nogen blev skadet i dag, siger Uwe Rösler, der ikke ved, om Nicolai Poulsen kan nå at blive klar til at spille en rolle i opgørene.

AGF og Brøndby IF byttede rækkefølgen på kampe på AGF's initiativ, så holdene mødes først i Århus på søndag

AGF nåede sidste sæson pokalfinalen, som man tabte til Silkeborg IF.





LIVE

LIVE: Skidt nyt for FC Midtjylland

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Dansk klub i salg – lægetjek booket

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Det skal blive bedre, Isaksen!

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Vil du være multimillionær?’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter