Går efter Brøndby: Har god følelse

Selv om målscoringen ikke klikker som tidligere på året, har AGF-lejren en god fornemmelse forud for de to pokalkvartfinaler mod Brøndby IF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Hverken Silkeborg IF eller AGF's spillere var specielt tilfredse, da de søndag aften gik fra banen i Silkeborg.

SIF havde smidt en føring 12 minutter efter, Oliver Sonne havde skaffet den efter kampens velsagtens bedste angreb af hjemmeholdet, og AGF ærgrede sig over, man ikke fik mere ud af en anstændig første halvleg og det afsluttende pres.

Så AGF kommer ikke til årets to sidste opgaver i pokal-kvartfinalerne med den pumpende offensive maskine, der væltede Superligaen i de første par måneder af sæsonen.

Men følelsen er nu udmærket alligevel i AGF-lejren forud for de to kampe, AGF klarede sig videre fra i pokalturneringen for et år siden, hvor AGF og Brøndby IF også mødtes i kvartfinalerne.

Og Brøndby er sandelig heller ikke i topform trods en hårdt tilkæmpet 1-0-sejr i fredags over AaB oven på et efterår, hvor resultaterne har svinget, og cheftræner Jesper Sørensens job er til konstant debat efter fyringen af sportschef Carsten V. Jensen tidligere i efterårssæsonen.

– Jeg synes egentlig, at jeg personligt havde en god følelse inde på banen. Og jeg tror også, at holdet  har en rimelig god følelse derinde. Jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe mod Brøndby i denne sæson, siger AGF's midtanespiller Mads Emil Madsen.

286713

Foto: Alamy

– Og så ved vi jo, hvor fedt det er at komme i pokalfinalen, hvor vi har noget at revanchere. Så det bliver ikke svært at sætte sig op, siger AGF-profilen.

Cheftræner Uwe Rösler behøver efter 2½ år i klubben ikke få forklaret betydningen af Brøndby-kampe for AGF.

– Jeg håber, vi kan gøre det virkelig tæt og klare den i sidste ende. Jeg ser virkelig frem til det, især efter i dag, for der tror jeg, at humøret og selvtilliden på holdet vil være god igen. Nu skal vi spille på græs igen, og jeg kan ikke vente. Vi har en uges forberedelse, og jeg tror ikke, nogen blev skadet i dag, siger Uwe Rösler, der ikke ved, om Nicolai Poulsen kan nå at blive klar til at spille en rolle i opgørene.

AGF og Brøndby IF byttede rækkefølgen på kampe på AGF's initiativ, så holdene mødes først i Århus på søndag

AGF nåede sidste sæson pokalfinalen, som man tabte til Silkeborg IF.







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Josip Radošević på samtlige forsider

Topchef får nyt job i FCK

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

Afslører vild transfer-historie

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Brighton – Liverpool

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Det kommer formentlig til at ske

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Så blev det officielt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Håber på FC København-exit

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’