Galatasaray melder ny stjerne klar til FCK-møde

Wilfried Zaha er klar til Galatasarays møde med FC København onsdag, fastslår cheftræner Okan Buruk.



Efter en måneds tid på sidelinjen er Wilfried Zaha igen klar for Galatasaray.

Det meddeler holdets cheftræner, Okan Buruk, på et pressemøde forud for hjemmekampen mod FC København i Champions Leagues gruppespil onsdag.

– Han er klar til at spille nu. Han mangler kamptræning, men det er to forskellige ting. Han kan spille. Vi har trænet intenst, og han har været med 100 procent, siger Buruk ifølge klubbens hjemmeside.

30-årige Zaha skiftede tidligere på sommeren til Galatasaray fra Crystal Palace, hvor han nåede at bidrage med 90 mål i hele 458 kampe for London-klubben. I Galatasaray er det indtil videre til to optrædener uden træffere.

Ivorianeren er én af flere profiler, der er blevet hentet til Istanbul denne sommer. Også Hakim Ziyech, Tanguy Ndombele, Davinson Sánchez og Kerim Demirbay er nye, og Galatasaray er klar favorit mod FCK hos bookmakerne.

Okan Buruk udtrykker dog respekt for den danske mester.

– Vores modstander kommer for at få point. De vil forsvare sig og forsøge at udnytte deres omstillinger. FC København er et meget godt hold med en bred trup.

– De har en ligeså stor en chance i gruppen som alle andre. Vi respekterer dem. Vi skal være maksimalt koncentrerede for at vinde kampen, siger Buruk.

Den tidligere FCK-spiller Victor Nelsson er fast mand i Galatasarays centrale forsvar, og han har naturligvis delt ud af sin viden om sin tidligere klub.

– Nelssons feedback er meget vigtig. Han er en af dem, der kender modstanderen og spillerne bedst.

– Vores analysestab har set deres kampe live, og vi har analyseret video. Vi har lært mange ting, og det, vi har hørt fra Nelsson, er også vigtigt, siger Galatasaray-træneren.

Galatasaray og FCK dyster onsdag klokken 18.45. Senere er Manchester United gæst hos Bayern München i gruppe A's anden kamp.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Raser over VM-tiltag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Skotland henter første VM-sejr i 36 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren