Galatasaray melder ny stjerne klar til FCK-møde

Wilfried Zaha er klar til Galatasarays møde med FC København onsdag, fastslår cheftræner Okan Buruk.



Efter en måneds tid på sidelinjen er Wilfried Zaha igen klar for Galatasaray.

Det meddeler holdets cheftræner, Okan Buruk, på et pressemøde forud for hjemmekampen mod FC København i Champions Leagues gruppespil onsdag.

– Han er klar til at spille nu. Han mangler kamptræning, men det er to forskellige ting. Han kan spille. Vi har trænet intenst, og han har været med 100 procent, siger Buruk ifølge klubbens hjemmeside.

30-årige Zaha skiftede tidligere på sommeren til Galatasaray fra Crystal Palace, hvor han nåede at bidrage med 90 mål i hele 458 kampe for London-klubben. I Galatasaray er det indtil videre til to optrædener uden træffere.

Ivorianeren er én af flere profiler, der er blevet hentet til Istanbul denne sommer. Også Hakim Ziyech, Tanguy Ndombele, Davinson Sánchez og Kerim Demirbay er nye, og Galatasaray er klar favorit mod FCK hos bookmakerne.

Okan Buruk udtrykker dog respekt for den danske mester.

– Vores modstander kommer for at få point. De vil forsvare sig og forsøge at udnytte deres omstillinger. FC København er et meget godt hold med en bred trup.

– De har en ligeså stor en chance i gruppen som alle andre. Vi respekterer dem. Vi skal være maksimalt koncentrerede for at vinde kampen, siger Buruk.

Den tidligere FCK-spiller Victor Nelsson er fast mand i Galatasarays centrale forsvar, og han har naturligvis delt ud af sin viden om sin tidligere klub.

– Nelssons feedback er meget vigtig. Han er en af dem, der kender modstanderen og spillerne bedst.

– Vores analysestab har set deres kampe live, og vi har analyseret video. Vi har lært mange ting, og det, vi har hørt fra Nelsson, er også vigtigt, siger Galatasaray-træneren.

Galatasaray og FCK dyster onsdag klokken 18.45. Senere er Manchester United gæst hos Bayern München i gruppe A's anden kamp.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Boro kan snyde Saints



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nu er de færdige i Superligaen

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Overvejer AGF-forlængelse

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion