Travl transfer-dag: Chelsea henter to nye

Chelsea har skrevet under med Pierre-Emerick Aubameyang, som før har scoret masser af mål for Thomas Tuchel.



Chelseas tyske cheftræner, Thomas Tuchel, bliver genforenet med sin gamle måltyv Pierre-Emerick Aubameyang i den engelske hovedstad.

Den 33-årige gabonesiske angriber har sat sin underskrift på en toårig aftale med Chelsea, oplyser klubben i en pressemeddelelse.

– Det er en ære at være en del af dette hold, og jeg kan ikke vente med at komme i gang, siger Aubameyang i pressemeddelelsen.

Thomas Tuchel håber formentlig, at kemien mellem de to kan genoplives i den bedste engelske fodboldrække, Premier League.

Aubameyang markerede sig for alvor på øverste hylde, da han under Thomas Tuchels ledelse i tyske Dortmund trak overskrifter i Europa for sin målnæse.

Gaboneseren nettede intet mindre end 56 mål i 63 Bundesliga-kampe i de to sæsoner, hvor den nuværende Chelsea-cheftræner stod i spidsen for det tyske mandskab.

Chelsea har fået en middelmådig start på sæsonen i Premier League – bogstaveligt talt. Klubben indfinder sig på 10.-pladsen i den engelske række og har haft svært ved at finde formen foran modstanderens mål.

Der er således kun blevet scoret seks mål i sæsonens første fem kampe, hvor hovedstadsklubben kun har formået at hente to sejre.

Pierre-Emerick Aubameyang kommer til det engelske fra den spanske storklub Barcelona. Her gjorde han karriere i en halv sæson, efter at han kom til fra Chelseas lokalrival Arsenal.

Aubameyang lavede 68 mål i 128 Premier League-kampe for de rødklædte i London, men opholdet fik alligevel en halvbitter ende, da cheftræner Mikel Arteta fratog gaboneseren anførerbindet på grund af disciplinære årsager.

I Barcelona nettede Aubameyang 11 gange i 18 La Liga-kampe, men der er alligevel noget i England, som hiver i gaboneseren.

– Jeg har noget uforløst arbejde i Premier League, så det er godt at være tilbage og virkelig spændende, siger han i pressemeddelelsen fra Chelsea.

London-klubben oplyser desuden natten til fredag, at også schweiziske Denis Zakaria kommer til klubben. Han slutter sig til Chelsea på et lejeophold, som gælder sæsonen ud, fra italienske Juventus, skriver Chelsea på Twitter.

Her bliver det også oplyst, at den spanske venstreback Marcos Alonso og klubben er blevet enige om at stoppe samarbejdet, efter at spanieren har gjort tjeneste i blåt i seks år.

Chelsea møder i næste spillerunde West Ham på hjemmebane. Kampen spilles lørdag klokken 16.00 dansk tid.

/ritzau/



– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Rystet over kæmpe nedsmeltning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’