Travl transfer-dag: Chelsea henter to nye

Chelsea har skrevet under med Pierre-Emerick Aubameyang, som før har scoret masser af mål for Thomas Tuchel.



Chelseas tyske cheftræner, Thomas Tuchel, bliver genforenet med sin gamle måltyv Pierre-Emerick Aubameyang i den engelske hovedstad.

Den 33-årige gabonesiske angriber har sat sin underskrift på en toårig aftale med Chelsea, oplyser klubben i en pressemeddelelse.

– Det er en ære at være en del af dette hold, og jeg kan ikke vente med at komme i gang, siger Aubameyang i pressemeddelelsen.

Thomas Tuchel håber formentlig, at kemien mellem de to kan genoplives i den bedste engelske fodboldrække, Premier League.

Aubameyang markerede sig for alvor på øverste hylde, da han under Thomas Tuchels ledelse i tyske Dortmund trak overskrifter i Europa for sin målnæse.

Gaboneseren nettede intet mindre end 56 mål i 63 Bundesliga-kampe i de to sæsoner, hvor den nuværende Chelsea-cheftræner stod i spidsen for det tyske mandskab.

Chelsea har fået en middelmådig start på sæsonen i Premier League – bogstaveligt talt. Klubben indfinder sig på 10.-pladsen i den engelske række og har haft svært ved at finde formen foran modstanderens mål.

Der er således kun blevet scoret seks mål i sæsonens første fem kampe, hvor hovedstadsklubben kun har formået at hente to sejre.

Pierre-Emerick Aubameyang kommer til det engelske fra den spanske storklub Barcelona. Her gjorde han karriere i en halv sæson, efter at han kom til fra Chelseas lokalrival Arsenal.

Aubameyang lavede 68 mål i 128 Premier League-kampe for de rødklædte i London, men opholdet fik alligevel en halvbitter ende, da cheftræner Mikel Arteta fratog gaboneseren anførerbindet på grund af disciplinære årsager.

I Barcelona nettede Aubameyang 11 gange i 18 La Liga-kampe, men der er alligevel noget i England, som hiver i gaboneseren.

– Jeg har noget uforløst arbejde i Premier League, så det er godt at være tilbage og virkelig spændende, siger han i pressemeddelelsen fra Chelsea.

London-klubben oplyser desuden natten til fredag, at også schweiziske Denis Zakaria kommer til klubben. Han slutter sig til Chelsea på et lejeophold, som gælder sæsonen ud, fra italienske Juventus, skriver Chelsea på Twitter.

Her bliver det også oplyst, at den spanske venstreback Marcos Alonso og klubben er blevet enige om at stoppe samarbejdet, efter at spanieren har gjort tjeneste i blåt i seks år.

Chelsea møder i næste spillerunde West Ham på hjemmebane. Kampen spilles lørdag klokken 16.00 dansk tid.

/ritzau/







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Hugo Ekitike misser VM

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Langer ud efter Peter Sørensen

Nu reagerer Morten Krogh

Bayern München – Real Madrid

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

22 millioner kroner!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Blæst fuldstændig omkuld

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Arsenal – Sporting CP

Brøndby er de dårligste i Europa

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal