Chelseas tyske cheftræner, Thomas Tuchel, bliver genforenet med sin gamle måltyv Pierre-Emerick Aubameyang i den engelske hovedstad.
Den 33-årige gabonesiske angriber har sat sin underskrift på en toårig aftale med Chelsea, oplyser klubben i en pressemeddelelse.
– Det er en ære at være en del af dette hold, og jeg kan ikke vente med at komme i gang, siger Aubameyang i pressemeddelelsen.
Thomas Tuchel håber formentlig, at kemien mellem de to kan genoplives i den bedste engelske fodboldrække, Premier League.
Aubameyang markerede sig for alvor på øverste hylde, da han under Thomas Tuchels ledelse i tyske Dortmund trak overskrifter i Europa for sin målnæse.
Gaboneseren nettede intet mindre end 56 mål i 63 Bundesliga-kampe i de to sæsoner, hvor den nuværende Chelsea-cheftræner stod i spidsen for det tyske mandskab.
Chelsea har fået en middelmådig start på sæsonen i Premier League – bogstaveligt talt. Klubben indfinder sig på 10.-pladsen i den engelske række og har haft svært ved at finde formen foran modstanderens mål.
Der er således kun blevet scoret seks mål i sæsonens første fem kampe, hvor hovedstadsklubben kun har formået at hente to sejre.
Pierre-Emerick Aubameyang kommer til det engelske fra den spanske storklub Barcelona. Her gjorde han karriere i en halv sæson, efter at han kom til fra Chelseas lokalrival Arsenal.
Aubameyang lavede 68 mål i 128 Premier League-kampe for de rødklædte i London, men opholdet fik alligevel en halvbitter ende, da cheftræner Mikel Arteta fratog gaboneseren anførerbindet på grund af disciplinære årsager.
I Barcelona nettede Aubameyang 11 gange i 18 La Liga-kampe, men der er alligevel noget i England, som hiver i gaboneseren.
– Jeg har noget uforløst arbejde i Premier League, så det er godt at være tilbage og virkelig spændende, siger han i pressemeddelelsen fra Chelsea.
London-klubben oplyser desuden natten til fredag, at også schweiziske Denis Zakaria kommer til klubben. Han slutter sig til Chelsea på et lejeophold, som gælder sæsonen ud, fra italienske Juventus, skriver Chelsea på Twitter.
Her bliver det også oplyst, at den spanske venstreback Marcos Alonso og klubben er blevet enige om at stoppe samarbejdet, efter at spanieren har gjort tjeneste i blåt i seks år.
Chelsea møder i næste spillerunde West Ham på hjemmebane. Kampen spilles lørdag klokken 16.00 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Rekord-Messi sparker Argentina videre
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
FC Københavns talenter gør rent bord
OPTAKT
Panama – Kroatien
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Her kan du se Norge mod Senegal
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Norge – Senegal
Et skridt tættere Englands største stadion
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Ghana