Chelseas tyske cheftræner, Thomas Tuchel, bliver genforenet med sin gamle måltyv Pierre-Emerick Aubameyang i den engelske hovedstad.
Den 33-årige gabonesiske angriber har sat sin underskrift på en toårig aftale med Chelsea, oplyser klubben i en pressemeddelelse.
– Det er en ære at være en del af dette hold, og jeg kan ikke vente med at komme i gang, siger Aubameyang i pressemeddelelsen.
Thomas Tuchel håber formentlig, at kemien mellem de to kan genoplives i den bedste engelske fodboldrække, Premier League.
Aubameyang markerede sig for alvor på øverste hylde, da han under Thomas Tuchels ledelse i tyske Dortmund trak overskrifter i Europa for sin målnæse.
Gaboneseren nettede intet mindre end 56 mål i 63 Bundesliga-kampe i de to sæsoner, hvor den nuværende Chelsea-cheftræner stod i spidsen for det tyske mandskab.
Chelsea har fået en middelmådig start på sæsonen i Premier League – bogstaveligt talt. Klubben indfinder sig på 10.-pladsen i den engelske række og har haft svært ved at finde formen foran modstanderens mål.
Der er således kun blevet scoret seks mål i sæsonens første fem kampe, hvor hovedstadsklubben kun har formået at hente to sejre.
Pierre-Emerick Aubameyang kommer til det engelske fra den spanske storklub Barcelona. Her gjorde han karriere i en halv sæson, efter at han kom til fra Chelseas lokalrival Arsenal.
Aubameyang lavede 68 mål i 128 Premier League-kampe for de rødklædte i London, men opholdet fik alligevel en halvbitter ende, da cheftræner Mikel Arteta fratog gaboneseren anførerbindet på grund af disciplinære årsager.
I Barcelona nettede Aubameyang 11 gange i 18 La Liga-kampe, men der er alligevel noget i England, som hiver i gaboneseren.
– Jeg har noget uforløst arbejde i Premier League, så det er godt at være tilbage og virkelig spændende, siger han i pressemeddelelsen fra Chelsea.
London-klubben oplyser desuden natten til fredag, at også schweiziske Denis Zakaria kommer til klubben. Han slutter sig til Chelsea på et lejeophold, som gælder sæsonen ud, fra italienske Juventus, skriver Chelsea på Twitter.
Her bliver det også oplyst, at den spanske venstreback Marcos Alonso og klubben er blevet enige om at stoppe samarbejdet, efter at spanieren har gjort tjeneste i blåt i seks år.
Chelsea møder i næste spillerunde West Ham på hjemmebane. Kampen spilles lørdag klokken 16.00 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE