Chelseas tyske cheftræner, Thomas Tuchel, bliver genforenet med sin gamle måltyv Pierre-Emerick Aubameyang i den engelske hovedstad.
Den 33-årige gabonesiske angriber har sat sin underskrift på en toårig aftale med Chelsea, oplyser klubben i en pressemeddelelse.
– Det er en ære at være en del af dette hold, og jeg kan ikke vente med at komme i gang, siger Aubameyang i pressemeddelelsen.
Thomas Tuchel håber formentlig, at kemien mellem de to kan genoplives i den bedste engelske fodboldrække, Premier League.
Aubameyang markerede sig for alvor på øverste hylde, da han under Thomas Tuchels ledelse i tyske Dortmund trak overskrifter i Europa for sin målnæse.
Gaboneseren nettede intet mindre end 56 mål i 63 Bundesliga-kampe i de to sæsoner, hvor den nuværende Chelsea-cheftræner stod i spidsen for det tyske mandskab.
Chelsea har fået en middelmådig start på sæsonen i Premier League – bogstaveligt talt. Klubben indfinder sig på 10.-pladsen i den engelske række og har haft svært ved at finde formen foran modstanderens mål.
Der er således kun blevet scoret seks mål i sæsonens første fem kampe, hvor hovedstadsklubben kun har formået at hente to sejre.
Pierre-Emerick Aubameyang kommer til det engelske fra den spanske storklub Barcelona. Her gjorde han karriere i en halv sæson, efter at han kom til fra Chelseas lokalrival Arsenal.
Aubameyang lavede 68 mål i 128 Premier League-kampe for de rødklædte i London, men opholdet fik alligevel en halvbitter ende, da cheftræner Mikel Arteta fratog gaboneseren anførerbindet på grund af disciplinære årsager.
I Barcelona nettede Aubameyang 11 gange i 18 La Liga-kampe, men der er alligevel noget i England, som hiver i gaboneseren.
– Jeg har noget uforløst arbejde i Premier League, så det er godt at være tilbage og virkelig spændende, siger han i pressemeddelelsen fra Chelsea.
London-klubben oplyser desuden natten til fredag, at også schweiziske Denis Zakaria kommer til klubben. Han slutter sig til Chelsea på et lejeophold, som gælder sæsonen ud, fra italienske Juventus, skriver Chelsea på Twitter.
Her bliver det også oplyst, at den spanske venstreback Marcos Alonso og klubben er blevet enige om at stoppe samarbejdet, efter at spanieren har gjort tjeneste i blåt i seks år.
Chelsea møder i næste spillerunde West Ham på hjemmebane. Kampen spilles lørdag klokken 16.00 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik