‘Gammelfar’ var her, der og alle vegne

Tipsbladet er klar med dommen fra kampen mellem Silkeborg IF, der hjemme på Jysk Park tog imod Vejle Boldklub.



Silkeborg IF – Vejle Boldklub (1-1) 1-1

Tonni Adamsen 1-0 (9.)
Dimitris Emmanouilidis 1-1 (36.)

Kampens bedste:

Silkeborg IF
Nicolai Larsen stod endnu en stor kamp i Silkeborg-buret. Den erfarne keeper er i gang med en fremragende sæson, og han lignede ikke en mand, der var en dag over 30, da han på fornem vis afviste et hovedstød fra nært hold af Anders K. Jacobsen i en situation, hvor Silkeborg så meget svage ud i det defensive restforsvar.

Vejle Boldklub
Noget overraskende var der fundet plads til Anders K. Jacobsen, 35, fra start for Vejle Boldklub, og det viste sig at være en rigtig god beslutning: Kent Nielsen, der ellers kender ham ud og ind, virkede ikke til at have læst hans løb på banen ordentligt i løbet af kampen, hvor Silkeborg-defensiven for det meste halsede efter den erfarne angriber.

Kampens værste:
En børnefejl uden lige. Ved Silkeborgs scoring til 1-0 splittede hjemmeholdet uden problemer Vejle-forsvaret ad, men mest chokerende var det, at den erfarne forsvarsspiller Damian van Bruggen chokerende valgte at satse alt på, at den venstrebenede Tonni Adamsen ville afslutte med sit højreben. Men uden at Silkeborg-topscoreren for alvor skulle finte sig til det, sad Vejle-stopperen pludselig på røven, hvilket gjorde, at Tonni Adamsen kunne åbne vinklen op til sit gode venstreben og smide bolden i det lange hjørne.

Kampens detalje(r):
Hvad skete der lige der? Anders K. Jacobsen blev den store arkitekt bag scoringen til 1-1. Den aldrende målræv skød ikke nogen hæsblæsende fart, da Silkeborg dummede sig og blev fanget højt i banen, men det var nok, og han havde en finurlig aflevering i ærmet, der sendte Dimitris Emmanouilidis til at sende en vigtig Vejle-scoring i kassen.

Den aktion står heller ikke alene. German Onugkha leverede en mirakelredning for Vejle i slutfasen af første halvleg, hvor Pelle Mattssons afslutning blev afvist på stregen af angriberen. VAR tjekkede situationen igennem, hvor Vejle-stjernen kunne være blevet sendt tidligt i bad og karantæne i de kommende kampe, men ingen billeder viste noget, der for alvor var kriminelt. En smal offside i overtiden var også med til at sikre, at Vejle fortsat er i spil til at overleve i Superligaen.





TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

FC København skal møde kæmpe ikon

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Tre vender tilbage for FC Midtjylland



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

Manchester United afviser Barça og Bayern

FC København udlejer Jonathan Moalem

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Følger Superliga-stjerne tæt

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Dansk angriber sat til salg

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Jubler over store FC København-nyheder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’