‘Gammelfar’ var her, der og alle vegne

Tipsbladet er klar med dommen fra kampen mellem Silkeborg IF, der hjemme på Jysk Park tog imod Vejle Boldklub.



Silkeborg IF – Vejle Boldklub (1-1) 1-1

Tonni Adamsen 1-0 (9.)
Dimitris Emmanouilidis 1-1 (36.)

Kampens bedste:

Silkeborg IF
Nicolai Larsen stod endnu en stor kamp i Silkeborg-buret. Den erfarne keeper er i gang med en fremragende sæson, og han lignede ikke en mand, der var en dag over 30, da han på fornem vis afviste et hovedstød fra nært hold af Anders K. Jacobsen i en situation, hvor Silkeborg så meget svage ud i det defensive restforsvar.

Vejle Boldklub
Noget overraskende var der fundet plads til Anders K. Jacobsen, 35, fra start for Vejle Boldklub, og det viste sig at være en rigtig god beslutning: Kent Nielsen, der ellers kender ham ud og ind, virkede ikke til at have læst hans løb på banen ordentligt i løbet af kampen, hvor Silkeborg-defensiven for det meste halsede efter den erfarne angriber.

Kampens værste:
En børnefejl uden lige. Ved Silkeborgs scoring til 1-0 splittede hjemmeholdet uden problemer Vejle-forsvaret ad, men mest chokerende var det, at den erfarne forsvarsspiller Damian van Bruggen chokerende valgte at satse alt på, at den venstrebenede Tonni Adamsen ville afslutte med sit højreben. Men uden at Silkeborg-topscoreren for alvor skulle finte sig til det, sad Vejle-stopperen pludselig på røven, hvilket gjorde, at Tonni Adamsen kunne åbne vinklen op til sit gode venstreben og smide bolden i det lange hjørne.

Kampens detalje(r):
Hvad skete der lige der? Anders K. Jacobsen blev den store arkitekt bag scoringen til 1-1. Den aldrende målræv skød ikke nogen hæsblæsende fart, da Silkeborg dummede sig og blev fanget højt i banen, men det var nok, og han havde en finurlig aflevering i ærmet, der sendte Dimitris Emmanouilidis til at sende en vigtig Vejle-scoring i kassen.

Den aktion står heller ikke alene. German Onugkha leverede en mirakelredning for Vejle i slutfasen af første halvleg, hvor Pelle Mattssons afslutning blev afvist på stregen af angriberen. VAR tjekkede situationen igennem, hvor Vejle-stjernen kunne være blevet sendt tidligt i bad og karantæne i de kommende kampe, men ingen billeder viste noget, der for alvor var kriminelt. En smal offside i overtiden var også med til at sikre, at Vejle fortsat er i spil til at overleve i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning