Silkeborg IF – Vejle Boldklub (1-1) 1-1
Tonni Adamsen 1-0 (9.)
Dimitris Emmanouilidis 1-1 (36.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Nicolai Larsen stod endnu en stor kamp i Silkeborg-buret. Den erfarne keeper er i gang med en fremragende sæson, og han lignede ikke en mand, der var en dag over 30, da han på fornem vis afviste et hovedstød fra nært hold af Anders K. Jacobsen i en situation, hvor Silkeborg så meget svage ud i det defensive restforsvar.
Vejle Boldklub
Noget overraskende var der fundet plads til Anders K. Jacobsen, 35, fra start for Vejle Boldklub, og det viste sig at være en rigtig god beslutning: Kent Nielsen, der ellers kender ham ud og ind, virkede ikke til at have læst hans løb på banen ordentligt i løbet af kampen, hvor Silkeborg-defensiven for det meste halsede efter den erfarne angriber.
Kampens værste:
En børnefejl uden lige. Ved Silkeborgs scoring til 1-0 splittede hjemmeholdet uden problemer Vejle-forsvaret ad, men mest chokerende var det, at den erfarne forsvarsspiller Damian van Bruggen chokerende valgte at satse alt på, at den venstrebenede Tonni Adamsen ville afslutte med sit højreben. Men uden at Silkeborg-topscoreren for alvor skulle finte sig til det, sad Vejle-stopperen pludselig på røven, hvilket gjorde, at Tonni Adamsen kunne åbne vinklen op til sit gode venstreben og smide bolden i det lange hjørne.
Kampens detalje(r):
Hvad skete der lige der? Anders K. Jacobsen blev den store arkitekt bag scoringen til 1-1. Den aldrende målræv skød ikke nogen hæsblæsende fart, da Silkeborg dummede sig og blev fanget højt i banen, men det var nok, og han havde en finurlig aflevering i ærmet, der sendte Dimitris Emmanouilidis til at sende en vigtig Vejle-scoring i kassen.
Den aktion står heller ikke alene. German Onugkha leverede en mirakelredning for Vejle i slutfasen af første halvleg, hvor Pelle Mattssons afslutning blev afvist på stregen af angriberen. VAR tjekkede situationen igennem, hvor Vejle-stjernen kunne være blevet sendt tidligt i bad og karantæne i de kommende kampe, men ingen billeder viste noget, der for alvor var kriminelt. En smal offside i overtiden var også med til at sikre, at Vejle fortsat er i spil til at overleve i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT