Silkeborg IF – Vejle Boldklub (1-1) 1-1
Tonni Adamsen 1-0 (9.)
Dimitris Emmanouilidis 1-1 (36.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Nicolai Larsen stod endnu en stor kamp i Silkeborg-buret. Den erfarne keeper er i gang med en fremragende sæson, og han lignede ikke en mand, der var en dag over 30, da han på fornem vis afviste et hovedstød fra nært hold af Anders K. Jacobsen i en situation, hvor Silkeborg så meget svage ud i det defensive restforsvar.
Vejle Boldklub
Noget overraskende var der fundet plads til Anders K. Jacobsen, 35, fra start for Vejle Boldklub, og det viste sig at være en rigtig god beslutning: Kent Nielsen, der ellers kender ham ud og ind, virkede ikke til at have læst hans løb på banen ordentligt i løbet af kampen, hvor Silkeborg-defensiven for det meste halsede efter den erfarne angriber.
Kampens værste:
En børnefejl uden lige. Ved Silkeborgs scoring til 1-0 splittede hjemmeholdet uden problemer Vejle-forsvaret ad, men mest chokerende var det, at den erfarne forsvarsspiller Damian van Bruggen chokerende valgte at satse alt på, at den venstrebenede Tonni Adamsen ville afslutte med sit højreben. Men uden at Silkeborg-topscoreren for alvor skulle finte sig til det, sad Vejle-stopperen pludselig på røven, hvilket gjorde, at Tonni Adamsen kunne åbne vinklen op til sit gode venstreben og smide bolden i det lange hjørne.
Kampens detalje(r):
Hvad skete der lige der? Anders K. Jacobsen blev den store arkitekt bag scoringen til 1-1. Den aldrende målræv skød ikke nogen hæsblæsende fart, da Silkeborg dummede sig og blev fanget højt i banen, men det var nok, og han havde en finurlig aflevering i ærmet, der sendte Dimitris Emmanouilidis til at sende en vigtig Vejle-scoring i kassen.
Den aktion står heller ikke alene. German Onugkha leverede en mirakelredning for Vejle i slutfasen af første halvleg, hvor Pelle Mattssons afslutning blev afvist på stregen af angriberen. VAR tjekkede situationen igennem, hvor Vejle-stjernen kunne være blevet sendt tidligt i bad og karantæne i de kommende kampe, men ingen billeder viste noget, der for alvor var kriminelt. En smal offside i overtiden var også med til at sikre, at Vejle fortsat er i spil til at overleve i Superligaen.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen