Silkeborg IF – Vejle Boldklub (1-1) 1-1
Tonni Adamsen 1-0 (9.)
Dimitris Emmanouilidis 1-1 (36.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Nicolai Larsen stod endnu en stor kamp i Silkeborg-buret. Den erfarne keeper er i gang med en fremragende sæson, og han lignede ikke en mand, der var en dag over 30, da han på fornem vis afviste et hovedstød fra nært hold af Anders K. Jacobsen i en situation, hvor Silkeborg så meget svage ud i det defensive restforsvar.
Vejle Boldklub
Noget overraskende var der fundet plads til Anders K. Jacobsen, 35, fra start for Vejle Boldklub, og det viste sig at være en rigtig god beslutning: Kent Nielsen, der ellers kender ham ud og ind, virkede ikke til at have læst hans løb på banen ordentligt i løbet af kampen, hvor Silkeborg-defensiven for det meste halsede efter den erfarne angriber.
Kampens værste:
En børnefejl uden lige. Ved Silkeborgs scoring til 1-0 splittede hjemmeholdet uden problemer Vejle-forsvaret ad, men mest chokerende var det, at den erfarne forsvarsspiller Damian van Bruggen chokerende valgte at satse alt på, at den venstrebenede Tonni Adamsen ville afslutte med sit højreben. Men uden at Silkeborg-topscoreren for alvor skulle finte sig til det, sad Vejle-stopperen pludselig på røven, hvilket gjorde, at Tonni Adamsen kunne åbne vinklen op til sit gode venstreben og smide bolden i det lange hjørne.
Kampens detalje(r):
Hvad skete der lige der? Anders K. Jacobsen blev den store arkitekt bag scoringen til 1-1. Den aldrende målræv skød ikke nogen hæsblæsende fart, da Silkeborg dummede sig og blev fanget højt i banen, men det var nok, og han havde en finurlig aflevering i ærmet, der sendte Dimitris Emmanouilidis til at sende en vigtig Vejle-scoring i kassen.
Den aktion står heller ikke alene. German Onugkha leverede en mirakelredning for Vejle i slutfasen af første halvleg, hvor Pelle Mattssons afslutning blev afvist på stregen af angriberen. VAR tjekkede situationen igennem, hvor Vejle-stjernen kunne være blevet sendt tidligt i bad og karantæne i de kommende kampe, men ingen billeder viste noget, der for alvor var kriminelt. En smal offside i overtiden var også med til at sikre, at Vejle fortsat er i spil til at overleve i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
Han er VM’s bedste spiller
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED