Brøndbys Noah Nartey scorede fredag sit første superligamål i 1-0-sejren over AaB, og et gammelt trænerråd kan have spillet en rolle.
Cheftræneren i AaB er hollandske Menno van Dam, der tidligere har været ungdomstræner i Brøndby. Her har træneren haft netop Noah Nartey under sine vinger.
– Jeg lærte Noah Nartey på U19-holdet, at han skal skyde mere på mål. Uheldigvis gjorde han det så, siger AaB-træneren med et smil.
Nartey sparkede resolut bolden i kassen uden for AaB-feltet i første halvleg. Rådet fra den hollandske træner kan Nartey godt huske.
– Jeg tror han, at var lidt irriteret over, at jeg sparkede og scorede. Jeg ønsker Menno alt det bedste, men det var fedt selv at score, siger Nartey.
– Det var ren forløsning. Jeg er meget glad og stolt over målet.
Trods nederlaget til Brøndby i den sidste superligakamp i år er AaB-lejren tilfreds med det første halvår tilbage i det fineste selskab i dansk fodbold.
Nordjyderne overvintrer som nummer ni i Superligaen med 17 point i samme antal kampe.
– Kampene mod Brøndby er gode eksempler på, hvordan vi udvikler os, siger AaB-træneren med hentydning til sidste møde med de blågule.
I august tabte AaB med 0-4 til Brøndby på hjemmebane.
Derfor viste fredagens kamp, at nordjyderne har tilvænnet sig tempoet i Superligaen, mener Menno van Dam.
– Man skal huske, hvor vi kommer fra, når vi er et oprykkerhold. Denne gang spillede vi kampen på en måde, hvor fansene på Brøndby Stadion blev tavse.
Efter vinterpausen venter der fem spillerunder i grundspillet, inden Superligaen deles op på midten i et mesterskabs- og nedrykningsspil.
AaB kan dog ikke helt gå på juleferie efter fredagens kamp. Holdet er med i pokalen, hvor AaB i december skal op imod Silkeborg over to kampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Skotland – Marokko
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Canada – Qatar
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
