Brøndbys Noah Nartey scorede fredag sit første superligamål i 1-0-sejren over AaB, og et gammelt trænerråd kan have spillet en rolle.
Cheftræneren i AaB er hollandske Menno van Dam, der tidligere har været ungdomstræner i Brøndby. Her har træneren haft netop Noah Nartey under sine vinger.
– Jeg lærte Noah Nartey på U19-holdet, at han skal skyde mere på mål. Uheldigvis gjorde han det så, siger AaB-træneren med et smil.
Nartey sparkede resolut bolden i kassen uden for AaB-feltet i første halvleg. Rådet fra den hollandske træner kan Nartey godt huske.
– Jeg tror han, at var lidt irriteret over, at jeg sparkede og scorede. Jeg ønsker Menno alt det bedste, men det var fedt selv at score, siger Nartey.
– Det var ren forløsning. Jeg er meget glad og stolt over målet.
Trods nederlaget til Brøndby i den sidste superligakamp i år er AaB-lejren tilfreds med det første halvår tilbage i det fineste selskab i dansk fodbold.
Nordjyderne overvintrer som nummer ni i Superligaen med 17 point i samme antal kampe.
– Kampene mod Brøndby er gode eksempler på, hvordan vi udvikler os, siger AaB-træneren med hentydning til sidste møde med de blågule.
I august tabte AaB med 0-4 til Brøndby på hjemmebane.
Derfor viste fredagens kamp, at nordjyderne har tilvænnet sig tempoet i Superligaen, mener Menno van Dam.
– Man skal huske, hvor vi kommer fra, når vi er et oprykkerhold. Denne gang spillede vi kampen på en måde, hvor fansene på Brøndby Stadion blev tavse.
Efter vinterpausen venter der fem spillerunder i grundspillet, inden Superligaen deles op på midten i et mesterskabs- og nedrykningsspil.
AaB kan dog ikke helt gå på juleferie efter fredagens kamp. Holdet er med i pokalen, hvor AaB i december skal op imod Silkeborg over to kampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
