Gammelt råd til Brøndby-målscorer gav bagslag for AaB-træner

AaB-træner Menno van Dam har trænet Brøndbys Noah Nartey, der fredag gjorde det onde mod sin tidligere træner.



Brøndbys Noah Nartey scorede fredag sit første superligamål i 1-0-sejren over AaB, og et gammelt trænerråd kan have spillet en rolle.

Cheftræneren i AaB er hollandske Menno van Dam, der tidligere har været ungdomstræner i Brøndby. Her har træneren haft netop Noah Nartey under sine vinger.

– Jeg lærte Noah Nartey på U19-holdet, at han skal skyde mere på mål. Uheldigvis gjorde han det så, siger AaB-træneren med et smil.

Nartey sparkede resolut bolden i kassen uden for AaB-feltet i første halvleg. Rådet fra den hollandske træner kan Nartey godt huske.

– Jeg tror han, at var lidt irriteret over, at jeg sparkede og scorede. Jeg ønsker Menno alt det bedste, men det var fedt selv at score, siger Nartey.

– Det var ren forløsning. Jeg er meget glad og stolt over målet.

Trods nederlaget til Brøndby i den sidste superligakamp i år er AaB-lejren tilfreds med det første halvår tilbage i det fineste selskab i dansk fodbold.

Nordjyderne overvintrer som nummer ni i Superligaen med 17 point i samme antal kampe.

– Kampene mod Brøndby er gode eksempler på, hvordan vi udvikler os, siger AaB-træneren med hentydning til sidste møde med de blågule.

I august tabte AaB med 0-4 til Brøndby på hjemmebane.

Derfor viste fredagens kamp, at nordjyderne har tilvænnet sig tempoet i Superligaen, mener Menno van Dam.

– Man skal huske, hvor vi kommer fra, når vi er et oprykkerhold. Denne gang spillede vi kampen på en måde, hvor fansene på Brøndby Stadion blev tavse.

Efter vinterpausen venter der fem spillerunder i grundspillet, inden Superligaen deles op på midten i et mesterskabs- og nedrykningsspil.

AaB kan dog ikke helt gå på juleferie efter fredagens kamp. Holdet er med i pokalen, hvor AaB i december skal op imod Silkeborg over to kampe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

‘Et kæmpestort skifte’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Argentina – Schweiz

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?