Gang i svingdøren i OB: Skal have et par spillere mere

Janus Drachmann er kommet til, og André Rømer har sagt farvel i OB. Den endelige transferkabale er dog langtfra lagt, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.



Der er blevet sagt goddag og farvel i den fynske Ådal i denne uge.

Onsdag stemplede Janus Drachmann ind i OB, og her blev han blandt andre genforenet med sin tidligere holdkammerat fra FC Midtjylland, André Rømer. Det var dog for en ganske kort bemærkning.

Torsdag blev Rømer solgt til Randers FC, og hans rygnummer og foretrukne plads på midtbanen er blevet direkte overtaget af Janus Drachmann. 

– Janus er en spiller, vi kender rigtig godt. Jeg havde ham i AC Horsens, og Jakob (Michelsen, red.) og Henrik (Hansen, red.) havde ham i SønderjyskE. Han er en spiller, der går forrest på banen, og vi stod i en situation, hvor vi godt kunne bruge en leder mere. Vi har en meget talentfuld trup, men der har også været nogle svipsere, og det håber vi at kunne minimere ved at tilføre en rutineret spiller som Janus Drachmann, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

OB har jagtet den 30-årige midtbanespiller i en længere periode, men det tog altså noget tid, før enderne kunne mødes.

– Der er altid mere end én part i sådan en situation, og det hele har lige skullet modnes lidt. Jeg tror heller ikke, det var et ønskescenarie for FC Midtjylland at miste Janus, og det har helt sikkert også spillet ind, siger Jesper Hansen.

Janus Drachmanns indtog i OB gik altså ud over André Rømer. Altmuligmanden fyldte 25 år onsdag, og det markerede holdkammeraterne ved at give ham kanel. Dagen efter kunne de give ham hånden og sige farvel.

André Rømer nåede seks uforløste måneder på Fyn

– Sådan går det nogle gange. At gå fra FC Midtjylland til OB er noget helt andet, fordi vi spiller på to meget forskellige måder. Han fik chancen til at starte med, men Kent (Nielsen, red.) valgte nogle andre, og det samme har Jakob vurderet. Det var egentlig ikke noget stort ønske for os at komme af med André, men der opstod en god mulighed i Randers, og alle parter er tilfredse, lyder det fra sportsdirektøren, der omvendt er ked af at miste en spiller, der kan anvendes på utrolig mange positioner:

– André har helt sikkert nogle kvaliteter, vi sagtens kunne få brug for i denne sæson, men efter grundig overvejelse endte det altså, som det gjorde, og det frigiver nogle lønkroner, vi nu kan bruge et andet sted.

En mand ud og en mand ind i OB betyder, at transfersituationen er nogenlunde den samme som for en uge siden. Jesper Hansen er stadig på udkig efter tilføjelser til den fynske Superliga-klub.

– Udgangspunktet er helt sikkert, at vi skal have et par spillere mere, og det arbejder vi på. Men vi er også fortrøstningsfulde i forhold til den nuværende trup, og der er lang tid tilbage af transfervinduet, så vi skal ikke fare ud og gøre noget hovedløst, siger han.

OB hentede tidligere på sommeren midtstopperen Alexander Ludwig i AC Horsens. 





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

I chok: Har aldrig set lignende

Her kan du se Viborg FF mod FC København

LIVE: Viborg FF – FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bombe – Superliga-klub nævnes



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

FCM ansætter ny topboss

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mourinho tog røven på Zeca

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Nu svarer David Nielsen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Deler nyt om fremtiden

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM

‘Tottenham er i overhængende fare’

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter