Gang i svingdøren i OB: Skal have et par spillere mere

Janus Drachmann er kommet til, og André Rømer har sagt farvel i OB. Den endelige transferkabale er dog langtfra lagt, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.



Der er blevet sagt goddag og farvel i den fynske Ådal i denne uge.

Onsdag stemplede Janus Drachmann ind i OB, og her blev han blandt andre genforenet med sin tidligere holdkammerat fra FC Midtjylland, André Rømer. Det var dog for en ganske kort bemærkning.

Torsdag blev Rømer solgt til Randers FC, og hans rygnummer og foretrukne plads på midtbanen er blevet direkte overtaget af Janus Drachmann. 

– Janus er en spiller, vi kender rigtig godt. Jeg havde ham i AC Horsens, og Jakob (Michelsen, red.) og Henrik (Hansen, red.) havde ham i SønderjyskE. Han er en spiller, der går forrest på banen, og vi stod i en situation, hvor vi godt kunne bruge en leder mere. Vi har en meget talentfuld trup, men der har også været nogle svipsere, og det håber vi at kunne minimere ved at tilføre en rutineret spiller som Janus Drachmann, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

OB har jagtet den 30-årige midtbanespiller i en længere periode, men det tog altså noget tid, før enderne kunne mødes.

– Der er altid mere end én part i sådan en situation, og det hele har lige skullet modnes lidt. Jeg tror heller ikke, det var et ønskescenarie for FC Midtjylland at miste Janus, og det har helt sikkert også spillet ind, siger Jesper Hansen.

Janus Drachmanns indtog i OB gik altså ud over André Rømer. Altmuligmanden fyldte 25 år onsdag, og det markerede holdkammeraterne ved at give ham kanel. Dagen efter kunne de give ham hånden og sige farvel.

André Rømer nåede seks uforløste måneder på Fyn

– Sådan går det nogle gange. At gå fra FC Midtjylland til OB er noget helt andet, fordi vi spiller på to meget forskellige måder. Han fik chancen til at starte med, men Kent (Nielsen, red.) valgte nogle andre, og det samme har Jakob vurderet. Det var egentlig ikke noget stort ønske for os at komme af med André, men der opstod en god mulighed i Randers, og alle parter er tilfredse, lyder det fra sportsdirektøren, der omvendt er ked af at miste en spiller, der kan anvendes på utrolig mange positioner:

– André har helt sikkert nogle kvaliteter, vi sagtens kunne få brug for i denne sæson, men efter grundig overvejelse endte det altså, som det gjorde, og det frigiver nogle lønkroner, vi nu kan bruge et andet sted.

En mand ud og en mand ind i OB betyder, at transfersituationen er nogenlunde den samme som for en uge siden. Jesper Hansen er stadig på udkig efter tilføjelser til den fynske Superliga-klub.

– Udgangspunktet er helt sikkert, at vi skal have et par spillere mere, og det arbejder vi på. Men vi er også fortrøstningsfulde i forhold til den nuværende trup, og der er lang tid tilbage af transfervinduet, så vi skal ikke fare ud og gøre noget hovedløst, siger han.

OB hentede tidligere på sommeren midtstopperen Alexander Ludwig i AC Horsens. 





Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark


Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Her er prisen på Skov Olsen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Her er Tausons vej i Australian Open

Bekræfter FC København-historie

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko