Der er blevet sagt goddag og farvel i den fynske Ådal i denne uge.
Onsdag stemplede Janus Drachmann ind i OB, og her blev han blandt andre genforenet med sin tidligere holdkammerat fra FC Midtjylland, André Rømer. Det var dog for en ganske kort bemærkning.
Torsdag blev Rømer solgt til Randers FC, og hans rygnummer og foretrukne plads på midtbanen er blevet direkte overtaget af Janus Drachmann.
– Janus er en spiller, vi kender rigtig godt. Jeg havde ham i AC Horsens, og Jakob (Michelsen, red.) og Henrik (Hansen, red.) havde ham i SønderjyskE. Han er en spiller, der går forrest på banen, og vi stod i en situation, hvor vi godt kunne bruge en leder mere. Vi har en meget talentfuld trup, men der har også været nogle svipsere, og det håber vi at kunne minimere ved at tilføre en rutineret spiller som Janus Drachmann, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
OB har jagtet den 30-årige midtbanespiller i en længere periode, men det tog altså noget tid, før enderne kunne mødes.
– Der er altid mere end én part i sådan en situation, og det hele har lige skullet modnes lidt. Jeg tror heller ikke, det var et ønskescenarie for FC Midtjylland at miste Janus, og det har helt sikkert også spillet ind, siger Jesper Hansen.
Janus Drachmanns indtog i OB gik altså ud over André Rømer. Altmuligmanden fyldte 25 år onsdag, og det markerede holdkammeraterne ved at give ham kanel. Dagen efter kunne de give ham hånden og sige farvel.
André Rømer nåede seks uforløste måneder på Fyn
– Sådan går det nogle gange. At gå fra FC Midtjylland til OB er noget helt andet, fordi vi spiller på to meget forskellige måder. Han fik chancen til at starte med, men Kent (Nielsen, red.) valgte nogle andre, og det samme har Jakob vurderet. Det var egentlig ikke noget stort ønske for os at komme af med André, men der opstod en god mulighed i Randers, og alle parter er tilfredse, lyder det fra sportsdirektøren, der omvendt er ked af at miste en spiller, der kan anvendes på utrolig mange positioner:
– André har helt sikkert nogle kvaliteter, vi sagtens kunne få brug for i denne sæson, men efter grundig overvejelse endte det altså, som det gjorde, og det frigiver nogle lønkroner, vi nu kan bruge et andet sted.
En mand ud og en mand ind i OB betyder, at transfersituationen er nogenlunde den samme som for en uge siden. Jesper Hansen er stadig på udkig efter tilføjelser til den fynske Superliga-klub.
– Udgangspunktet er helt sikkert, at vi skal have et par spillere mere, og det arbejder vi på. Men vi er også fortrøstningsfulde i forhold til den nuværende trup, og der er lang tid tilbage af transfervinduet, så vi skal ikke fare ud og gøre noget hovedløst, siger han.
OB hentede tidligere på sommeren midtstopperen Alexander Ludwig i AC Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
MEDIE
