Gav knippelslag: Politiet har udpeget betjenten

En betjent slog tilsyneladende en fodboldfan flere gange med en knippel efter opgøret mellem FCK og Brøndby.



En video, der viser en civilklædt betjent, som flere gange slår ud efter en fodboldfan, har floreret på sociale medier efter opgøret mellem FC København og Brøndby søndag eftermiddag.

Mandag bekræfter Københavns Politi over for TV 2, at det har kendskab til episoden og ved, hvem den pågældende betjent er.

På videoen kan man se, at betjenten seks gange slår ud efter den pågældende fodboldfan med en knippel. Tilsyneladende bliver personen ramt flere gange.

Chef for politiets beredskab Peter Dahl bekræfter episoden, men vil ikke kommentere den specifikke hændelse.

– Vi ved godt, hvem betjenten er. Det vil være useriøst af mig at gøre mig til dommer, når der kun er 20 sekunders video, siger Peter Dahl til TV 2.

Videoen er blevet delt af flere privatpersoner på det sociale medie X, der tidligere hed Twitter.

Peter Dahl forklarer, at den enkelte betjent skal lave en indberetning, hvis han eller hun har brugt magt. Men Københavns Politi kommer ikke selv til at lave en undersøgelse af episoden. Den opgave ligger hos Den Uafhængige Politiklagemyndighed – også kendt som DUP.

Hvis man mener, man blev uretfærdigt behandlet af politiet i forbindelse med søndagens derby, skal man henvende sig til DUP, lyder det fra Peter Dahl.

FC København og Brøndby spillede i Parken på Østerbro i København søndag. Kampen blev fløjtet i gang allerede klokken 12 – netop for at mindske risikoen for uroligheder mellem de to ærkerivalers fans.

Normalt ligger kampene senere på dagen.

Generelt synes Københavns Politi ikke, at mødet med fodboldtilhængerne forløb særligt godt. Flere betjente kom til skade, og to måtte på skadestuen, fortæller Peter Dahl til TV 2.

Organisationen Danske Fodboldfans oplyser til TV 2, at den kender til en række "uhensigtsmæssige episoder" efter søndagens derby.

Herfra opfordres fans både fra FCK og Brøndby til at fortælle om både gode og dårlige oplevelser i mødet med politiet søndag eftermiddag.

/ritzau/





– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Peger på mulig gave til FCK

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

FC København tager vild sejr i Champions League

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Trist Kvistgaarden-melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

FCM-stjerne færdig for i år

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

Revser stjerner: ‘Skidt!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Lothar Matthaüs storroser dansker

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement