Gav knippelslag: Politiet har udpeget betjenten

En betjent slog tilsyneladende en fodboldfan flere gange med en knippel efter opgøret mellem FCK og Brøndby.



En video, der viser en civilklædt betjent, som flere gange slår ud efter en fodboldfan, har floreret på sociale medier efter opgøret mellem FC København og Brøndby søndag eftermiddag.

Mandag bekræfter Københavns Politi over for TV 2, at det har kendskab til episoden og ved, hvem den pågældende betjent er.

På videoen kan man se, at betjenten seks gange slår ud efter den pågældende fodboldfan med en knippel. Tilsyneladende bliver personen ramt flere gange.

Chef for politiets beredskab Peter Dahl bekræfter episoden, men vil ikke kommentere den specifikke hændelse.

– Vi ved godt, hvem betjenten er. Det vil være useriøst af mig at gøre mig til dommer, når der kun er 20 sekunders video, siger Peter Dahl til TV 2.

Videoen er blevet delt af flere privatpersoner på det sociale medie X, der tidligere hed Twitter.

Peter Dahl forklarer, at den enkelte betjent skal lave en indberetning, hvis han eller hun har brugt magt. Men Københavns Politi kommer ikke selv til at lave en undersøgelse af episoden. Den opgave ligger hos Den Uafhængige Politiklagemyndighed – også kendt som DUP.

Hvis man mener, man blev uretfærdigt behandlet af politiet i forbindelse med søndagens derby, skal man henvende sig til DUP, lyder det fra Peter Dahl.

FC København og Brøndby spillede i Parken på Østerbro i København søndag. Kampen blev fløjtet i gang allerede klokken 12 – netop for at mindske risikoen for uroligheder mellem de to ærkerivalers fans.

Normalt ligger kampene senere på dagen.

Generelt synes Københavns Politi ikke, at mødet med fodboldtilhængerne forløb særligt godt. Flere betjente kom til skade, og to måtte på skadestuen, fortæller Peter Dahl til TV 2.

Organisationen Danske Fodboldfans oplyser til TV 2, at den kender til en række "uhensigtsmæssige episoder" efter søndagens derby.

Herfra opfordres fans både fra FCK og Brøndby til at fortælle om både gode og dårlige oplevelser i mødet med politiet søndag eftermiddag.

/ritzau/





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Mæhle kan hentes for spotpris

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

PSG – Arsenal

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk

Forlader AGF – her er hans nye klub

Oliver Sonne vender tilbage

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

FC Barcelona præsenterer stjerne