Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Jordi Vanlerberghe hjalp Patrick Pentz med at redde Mohamed Elyounoussis straffespark i søndagens derby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det var et af Superliga-sæsonens vigtigste øjeblikke, da FC København dybt inde i tillægstiden fik tilkendt et straffespark i søndagens derby mod Brøndby IF i Parken.

Kort forinden havde Daniel Wass bragt gæsterne foran med 2-1 på et straffespark, men de blå-gule så ud til at miste sejren, da FC København i de sidste sekunder også blev tildelt et forsøg fra pletten, som Mohamed Elyounoussi skulle tage sig af.

I sekunderne inden straffesparket skulle eksekveres gik Jordi Vanlerberghe dog over til Patrick Pentz for at rådgive Brøndby-keeperen, der var i tvivl om, hvordan han skulle håndtere straffesparket.

– Jeg sagde til ham, at han ville redde det. Så spurgte han mig: ‘Skal jeg blive i midten?’ Jeg sagde til ham: ‘Nej, bare vælg et hjørne’. Og så valgte han det rigtige, så stort tillykke til ham, lyder det fra Jordi Vanlerberghe efter onsdagens træning til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.

Var du aldrig i tvivl om, at Pentz ville redde straffesparket?

– Nej, jeg ved ikke hvorfor, men nogle gange har man en fornemmelse, og det havde jeg dér. Jeg er heller aldrig tidligere gået over til målmanden på den måde, siger Jordi Vanlerberghe og fortsætter:

– Vi spillede en rigtig god første halvleg. Vi spillede bolden ud og vi var i kontrol, og vi havde ikke de store problemer, men i anden halvleg led vi lidt mere, selvom vi stadig ikke gav store chancer væk. Jeg sagde til de andre spillere: ‘Vi skal bare blive i kampen, for vi skal nok få en chance eller to’. Der kom bølge efter bølge fra dem, uden at de blev rigtigt farlige, men omvendt kunne man heller aldrig vide sig sikker.

– Så kom vores chance, og vi greb den (2-1-målet, red.). Derefter kom straffesparket (til FCK, red.), men jeg havde bare en følelse af, at vi ville vinde kampen. Nogle gange har man den følelse, og jeg fik ret – heldigvis!

Brøndby spiller igen fredag aften, hvor FC Nordsjælland kommer på besøg på Brøndby Stadion.





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Schweiz – Colombia

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

AGF-spiller idømt karantæne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA – Belgien

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Trump bad FIFA revurdere karantæne



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen