BRØNDBY (Tipsbladet): Det var et af Superliga-sæsonens vigtigste øjeblikke, da FC København dybt inde i tillægstiden fik tilkendt et straffespark i søndagens derby mod Brøndby IF i Parken.
Kort forinden havde Daniel Wass bragt gæsterne foran med 2-1 på et straffespark, men de blå-gule så ud til at miste sejren, da FC København i de sidste sekunder også blev tildelt et forsøg fra pletten, som Mohamed Elyounoussi skulle tage sig af.
I sekunderne inden straffesparket skulle eksekveres gik Jordi Vanlerberghe dog over til Patrick Pentz for at rådgive Brøndby-keeperen, der var i tvivl om, hvordan han skulle håndtere straffesparket.
– Jeg sagde til ham, at han ville redde det. Så spurgte han mig: ‘Skal jeg blive i midten?’ Jeg sagde til ham: ‘Nej, bare vælg et hjørne’. Og så valgte han det rigtige, så stort tillykke til ham, lyder det fra Jordi Vanlerberghe efter onsdagens træning til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
Var du aldrig i tvivl om, at Pentz ville redde straffesparket?
– Nej, jeg ved ikke hvorfor, men nogle gange har man en fornemmelse, og det havde jeg dér. Jeg er heller aldrig tidligere gået over til målmanden på den måde, siger Jordi Vanlerberghe og fortsætter:
– Vi spillede en rigtig god første halvleg. Vi spillede bolden ud og vi var i kontrol, og vi havde ikke de store problemer, men i anden halvleg led vi lidt mere, selvom vi stadig ikke gav store chancer væk. Jeg sagde til de andre spillere: ‘Vi skal bare blive i kampen, for vi skal nok få en chance eller to’. Der kom bølge efter bølge fra dem, uden at de blev rigtigt farlige, men omvendt kunne man heller aldrig vide sig sikker.
– Så kom vores chance, og vi greb den (2-1-målet, red.). Derefter kom straffesparket (til FCK, red.), men jeg havde bare en følelse af, at vi ville vinde kampen. Nogle gange har man den følelse, og jeg fik ret – heldigvis!
Brøndby spiller igen fredag aften, hvor FC Nordsjælland kommer på besøg på Brøndby Stadion.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Her kan du se Argentina mod Østrig
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Frankrig – Irak
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT