BRØNDBY (Tipsbladet): Det var et af Superliga-sæsonens vigtigste øjeblikke, da FC København dybt inde i tillægstiden fik tilkendt et straffespark i søndagens derby mod Brøndby IF i Parken.
Kort forinden havde Daniel Wass bragt gæsterne foran med 2-1 på et straffespark, men de blå-gule så ud til at miste sejren, da FC København i de sidste sekunder også blev tildelt et forsøg fra pletten, som Mohamed Elyounoussi skulle tage sig af.
I sekunderne inden straffesparket skulle eksekveres gik Jordi Vanlerberghe dog over til Patrick Pentz for at rådgive Brøndby-keeperen, der var i tvivl om, hvordan han skulle håndtere straffesparket.
– Jeg sagde til ham, at han ville redde det. Så spurgte han mig: ‘Skal jeg blive i midten?’ Jeg sagde til ham: ‘Nej, bare vælg et hjørne’. Og så valgte han det rigtige, så stort tillykke til ham, lyder det fra Jordi Vanlerberghe efter onsdagens træning til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
Var du aldrig i tvivl om, at Pentz ville redde straffesparket?
– Nej, jeg ved ikke hvorfor, men nogle gange har man en fornemmelse, og det havde jeg dér. Jeg er heller aldrig tidligere gået over til målmanden på den måde, siger Jordi Vanlerberghe og fortsætter:
– Vi spillede en rigtig god første halvleg. Vi spillede bolden ud og vi var i kontrol, og vi havde ikke de store problemer, men i anden halvleg led vi lidt mere, selvom vi stadig ikke gav store chancer væk. Jeg sagde til de andre spillere: ‘Vi skal bare blive i kampen, for vi skal nok få en chance eller to’. Der kom bølge efter bølge fra dem, uden at de blev rigtigt farlige, men omvendt kunne man heller aldrig vide sig sikker.
– Så kom vores chance, og vi greb den (2-1-målet, red.). Derefter kom straffesparket (til FCK, red.), men jeg havde bare en følelse af, at vi ville vinde kampen. Nogle gange har man den følelse, og jeg fik ret – heldigvis!
Brøndby spiller igen fredag aften, hvor FC Nordsjælland kommer på besøg på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT