Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark

Jordi Vanlerberghe hjalp Patrick Pentz med at redde Mohamed Elyounoussis straffespark i søndagens derby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det var et af Superliga-sæsonens vigtigste øjeblikke, da FC København dybt inde i tillægstiden fik tilkendt et straffespark i søndagens derby mod Brøndby IF i Parken.

Kort forinden havde Daniel Wass bragt gæsterne foran med 2-1 på et straffespark, men de blå-gule så ud til at miste sejren, da FC København i de sidste sekunder også blev tildelt et forsøg fra pletten, som Mohamed Elyounoussi skulle tage sig af.

I sekunderne inden straffesparket skulle eksekveres gik Jordi Vanlerberghe dog over til Patrick Pentz for at rådgive Brøndby-keeperen, der var i tvivl om, hvordan han skulle håndtere straffesparket.

– Jeg sagde til ham, at han ville redde det. Så spurgte han mig: ‘Skal jeg blive i midten?’ Jeg sagde til ham: ‘Nej, bare vælg et hjørne’. Og så valgte han det rigtige, så stort tillykke til ham, lyder det fra Jordi Vanlerberghe efter onsdagens træning til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.

Var du aldrig i tvivl om, at Pentz ville redde straffesparket?

– Nej, jeg ved ikke hvorfor, men nogle gange har man en fornemmelse, og det havde jeg dér. Jeg er heller aldrig tidligere gået over til målmanden på den måde, siger Jordi Vanlerberghe og fortsætter:

– Vi spillede en rigtig god første halvleg. Vi spillede bolden ud og vi var i kontrol, og vi havde ikke de store problemer, men i anden halvleg led vi lidt mere, selvom vi stadig ikke gav store chancer væk. Jeg sagde til de andre spillere: ‘Vi skal bare blive i kampen, for vi skal nok få en chance eller to’. Der kom bølge efter bølge fra dem, uden at de blev rigtigt farlige, men omvendt kunne man heller aldrig vide sig sikker.

– Så kom vores chance, og vi greb den (2-1-målet, red.). Derefter kom straffesparket (til FCK, red.), men jeg havde bare en følelse af, at vi ville vinde kampen. Nogle gange har man den følelse, og jeg fik ret – heldigvis!

Brøndby spiller igen fredag aften, hvor FC Nordsjælland kommer på besøg på Brøndby Stadion.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC København – Randers FC

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

Ny offensiv transfer i FCN?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!