BRØNDBY (Tipsbladet): Det var et af Superliga-sæsonens vigtigste øjeblikke, da FC København dybt inde i tillægstiden fik tilkendt et straffespark i søndagens derby mod Brøndby IF i Parken.
Kort forinden havde Daniel Wass bragt gæsterne foran med 2-1 på et straffespark, men de blå-gule så ud til at miste sejren, da FC København i de sidste sekunder også blev tildelt et forsøg fra pletten, som Mohamed Elyounoussi skulle tage sig af.
I sekunderne inden straffesparket skulle eksekveres gik Jordi Vanlerberghe dog over til Patrick Pentz for at rådgive Brøndby-keeperen, der var i tvivl om, hvordan han skulle håndtere straffesparket.
– Jeg sagde til ham, at han ville redde det. Så spurgte han mig: ‘Skal jeg blive i midten?’ Jeg sagde til ham: ‘Nej, bare vælg et hjørne’. Og så valgte han det rigtige, så stort tillykke til ham, lyder det fra Jordi Vanlerberghe efter onsdagens træning til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
Var du aldrig i tvivl om, at Pentz ville redde straffesparket?
– Nej, jeg ved ikke hvorfor, men nogle gange har man en fornemmelse, og det havde jeg dér. Jeg er heller aldrig tidligere gået over til målmanden på den måde, siger Jordi Vanlerberghe og fortsætter:
– Vi spillede en rigtig god første halvleg. Vi spillede bolden ud og vi var i kontrol, og vi havde ikke de store problemer, men i anden halvleg led vi lidt mere, selvom vi stadig ikke gav store chancer væk. Jeg sagde til de andre spillere: ‘Vi skal bare blive i kampen, for vi skal nok få en chance eller to’. Der kom bølge efter bølge fra dem, uden at de blev rigtigt farlige, men omvendt kunne man heller aldrig vide sig sikker.
– Så kom vores chance, og vi greb den (2-1-målet, red.). Derefter kom straffesparket (til FCK, red.), men jeg havde bare en følelse af, at vi ville vinde kampen. Nogle gange har man den følelse, og jeg fik ret – heldigvis!
Brøndby spiller igen fredag aften, hvor FC Nordsjælland kommer på besøg på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp