Brøndby IF ser med al sandsynlighed ud til at have sin første sommerforstærkning på plads i Mats Köhlert.
Sky Sports skriver, at Brøndby IF henter venstrebacken ved sommerens kontraktudløb i Heerenveen. Også tyske klubber har kæmpet om hans underskrift.
Og hvad er det så for en spiller, som Brøndby IF får?
En hurtig Google-søgning afslører, at han er 27 år gammel, venstrebenet, optræder på backen og har været på kontrakt i Heerenveen de seneste tre sæsoner, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe.
Men dykker man lidt længere ned i hans kvaliteter, så tegner der sig et billede af en suveræn transfer for Brøndby IF, da Mats Köhlert ligner et offensivt geni med et venstreben, som de blå-gule kan få rigtig meget glæde af.
Det viser data, som Tipsbladet har indsamlet via Opta.
Mats Köhlert er således en af de mest chanceskabende spillere i hele Eredivisie. Han har skabt 62 chancer, hvilket kun Igor Paixão fra Feyenoord og Souffian El Karouani fra Utrecht har gjort bedre med 63 skabte chancer.

Brøndbys kommende venstre back er dog helt suveræn, når det kommer til skabte chancer fra dødbolde. Her har han skabt 37, hvilket er ni flere end Souffian El Karouani og Joey Veerman.
Afleveringsprocenten fejler heller intet og ligger i underkanten af 90 procent (89,9), hvilket kun otte spillere i Eredivisie har gjort bedre i denne sæson.
Et andet sted Mats Köhlert excellerer er i indlægsspillet.
Knap to ud af fem gange lykkes han nemlig med at ramme en medspiller på sine indlæg fra åbent spil (38,1 procent), hvilket er længder bedre end nogen anden spiller denne sæson.

Brøndby IF besidder dog ikke verdens højeste angribere foruden Mileta Rajovic, hvis lejeaftale udløber til sommer. Men der kan som bekendt ske mange rokader i angrebet med Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki som varme salgsemner denne sommer.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER