Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Mats Köhlert ligner Brøndbys første sommerforstærkning, og han har en af Eredivisies bedste indlægsfødder, viser tal, Tipsbladet har indsamlet via Opta.



Brøndby IF ser med al sandsynlighed ud til at have sin første sommerforstærkning på plads i Mats Köhlert.

Sky Sports skriver, at Brøndby IF henter venstrebacken ved sommerens kontraktudløb i Heerenveen. Også tyske klubber har kæmpet om hans underskrift.

Og hvad er det så for en spiller, som Brøndby IF får?

En hurtig Google-søgning afslører, at han er 27 år gammel, venstrebenet, optræder på backen og har været på kontrakt i Heerenveen de seneste tre sæsoner, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe.

Men dykker man lidt længere ned i hans kvaliteter, så tegner der sig et billede af en suveræn transfer for Brøndby IF, da Mats Köhlert ligner et offensivt geni med et venstreben, som de blå-gule kan få rigtig meget glæde af.

Det viser data, som Tipsbladet har indsamlet via Opta.

Mats Köhlert er således en af de mest chanceskabende spillere i hele Eredivisie. Han har skabt 62 chancer, hvilket kun Igor Paixão fra Feyenoord og Souffian El Karouani fra Utrecht har gjort bedre med 63 skabte chancer.

Brøndbys kommende venstre back er dog helt suveræn, når det kommer til skabte chancer fra dødbolde. Her har han skabt 37, hvilket er ni flere end Souffian El Karouani og Joey Veerman.

Afleveringsprocenten fejler heller intet og ligger i underkanten af 90 procent (89,9), hvilket kun otte spillere i Eredivisie har gjort bedre i denne sæson.

Et andet sted Mats Köhlert excellerer er i indlægsspillet.

Knap to ud af fem gange lykkes han nemlig med at ramme en medspiller på sine indlæg fra åbent spil (38,1 procent), hvilket er længder bedre end nogen anden spiller denne sæson.

Brøndby IF besidder dog ikke verdens højeste angribere foruden Mileta Rajovic, hvis lejeaftale udløber til sommer. Men der kan som bekendt ske mange rokader i angrebet med Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki som varme salgsemner denne sommer.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Deler nyt om Narteys fremtid

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar