Brøndby IF ser med al sandsynlighed ud til at have sin første sommerforstærkning på plads i Mats Köhlert.
Sky Sports skriver, at Brøndby IF henter venstrebacken ved sommerens kontraktudløb i Heerenveen. Også tyske klubber har kæmpet om hans underskrift.
Og hvad er det så for en spiller, som Brøndby IF får?
En hurtig Google-søgning afslører, at han er 27 år gammel, venstrebenet, optræder på backen og har været på kontrakt i Heerenveen de seneste tre sæsoner, hvor han har spillet tæt på samtlige kampe.
Men dykker man lidt længere ned i hans kvaliteter, så tegner der sig et billede af en suveræn transfer for Brøndby IF, da Mats Köhlert ligner et offensivt geni med et venstreben, som de blå-gule kan få rigtig meget glæde af.
Det viser data, som Tipsbladet har indsamlet via Opta.
Mats Köhlert er således en af de mest chanceskabende spillere i hele Eredivisie. Han har skabt 62 chancer, hvilket kun Igor Paixão fra Feyenoord og Souffian El Karouani fra Utrecht har gjort bedre med 63 skabte chancer.

Brøndbys kommende venstre back er dog helt suveræn, når det kommer til skabte chancer fra dødbolde. Her har han skabt 37, hvilket er ni flere end Souffian El Karouani og Joey Veerman.
Afleveringsprocenten fejler heller intet og ligger i underkanten af 90 procent (89,9), hvilket kun otte spillere i Eredivisie har gjort bedre i denne sæson.
Et andet sted Mats Köhlert excellerer er i indlægsspillet.
Knap to ud af fem gange lykkes han nemlig med at ramme en medspiller på sine indlæg fra åbent spil (38,1 procent), hvilket er længder bedre end nogen anden spiller denne sæson.

Brøndby IF besidder dog ikke verdens højeste angribere foruden Mileta Rajovic, hvis lejeaftale udløber til sommer. Men der kan som bekendt ske mange rokader i angrebet med Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki som varme salgsemner denne sommer.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion