Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Tipsbladet bringer her dommen fra pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København.



VIBORG (Tipsbladet)

Et Viborg-hold med ni kampe uden nederlag mod Superligaens tophold FC København.

Det er jo til at blive fodbold-lækkersulten af, men kunne løfterne om offensive Viborg-esser i hopla og et FCK i en frisk opstilling og på tærsklen til The Double leve op til forhåbningerne?

Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Viborg FF-FC København 0-1 (0-0)
0-1 Jordan Larsson (58′)

Kampens bedste:
Viborg FF

Thomas Jørgensen og Asker Beck gjorde det begge fremragende i det midtbaneslag, VFF i lange perioder vandt, men Serginho var kampens fornøjelse at følge for den neutrale observatør – og dem der holder med VFF.

FCK’erne havde tydeligvis læst på lektien og gik hårdt til portugiseren, inklusiv et par forseelser, der set fra tribunen godt kunne have givet gule kort, heriblandt det, der lignede en albue fra Marcos Lopez.

Men Serginho skabte gode chancer og tilløb til muligheder, Viborg kunne have vundet på, og han var i spillehumør med frække finter og maskerede afleveringer, så det var en ren fryd.

No wonder, Viborg vil have kassen for ham, og at alt tyder på, han ryger for et beløb på den dyre side af 20 millioner kroner til sommer, hvis det kan gøre det.

I FCK eller FCM havde den elegante kantspiller kostet mindst 50 millioner, men sådan er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke spor retfærdigt.

Og så skal vi nyde hans genialiteter, for det er så mystisk, hvis det ikke er slut til sommer, uanset hvor hårdt, sportschef Mads Agesen kæmper for at få forlænget kontrakten til ud over 30. juni 2026.

FC København

Gabriel Pereira er oftest en midtstopper efter denne skribents hoved – hurtig, teknisk solid og rolig, når han har kuglen, kontant, når der er behov for det.

Det er ikke sådan en kamp, hvor han strålede, men han var med til at holde FCK i formation og afværge det meste fra Viborg, lige før det blev virkelig farligt.

Det var på en aften, hvor FCK ikke spillede specielt godt offensivt eller skabte ret meget, og så bliver værdien af Pereiras indsats ekstra tydelig.

Kampens værste:
Viborg FF

Øj øj øj, Anosike Ementa.

Den høje angriber gik og tog sig til hovedet efter sin gigantiske afbrænder, og det er skisme ikke så mærkeligt.

For nøj, hvor var det dog en stor chance, hvor Ementa helt fri og upresset fra fire-fem meters afstand midt for mål sparkede med en bred inderside lige i favnen på Diant Ramaj.

Ementa spillede en fornuftig kamp for Viborg og var god som spilstation, men det splitsekund vil han gerne have tilbage, for den kunne Tipsbladets udsendte og mange af jer, der læser det her, på de fleste gode dage have scoret på uden problemer.

FC København

Rodrigo Huescas har været i fokus for sin vanvidskørsel og igangværende retssag, hvor der falder en afgørelse i næste uge.

Og han var heldig, at han åbenbart nåede at slippe Isak Steiner Jensen, før de nåede ind i feltet lige før pausen – det var i hvert fald, hvad dommer Sandi Putros og VAR dømte.

Den kunne have kostet dyrt på en aften, hvor Huescas og FCK-forsvaret havde hænderne fulde med Viborgs angrebs-esser og egentlig løste det meste godt, selv om midtbanen var under voldsomt tryk.

Kampens detalje:

Det er sjældent, vi ser det i seniorfodbold.

Men Marcos Lopez tabte simpelthen bolden ved et indkast ned for egne fødder og måtte til jubelbrøl fra Viborg og uden skyggen af protester fra ham selv gå med på, at det var et omkast til Viborg.

Den burde koste sportsboller til hele holdet til træning i morgen eller hvad man nu betaler i bøde for at være ufrivilligt komisk – og heller ikke koste noget alvorligt.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Riemer melder stjerne klar

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Divisionsforeningen med markant udmelding

Nu flytter anfører til Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Helt på røven over Victor Froholdt

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!