Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Tipsbladet bringer her dommen fra pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København.



VIBORG (Tipsbladet)

Et Viborg-hold med ni kampe uden nederlag mod Superligaens tophold FC København.

Det er jo til at blive fodbold-lækkersulten af, men kunne løfterne om offensive Viborg-esser i hopla og et FCK i en frisk opstilling og på tærsklen til The Double leve op til forhåbningerne?

Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Viborg FF-FC København 0-1 (0-0)
0-1 Jordan Larsson (58′)

Kampens bedste:
Viborg FF

Thomas Jørgensen og Asker Beck gjorde det begge fremragende i det midtbaneslag, VFF i lange perioder vandt, men Serginho var kampens fornøjelse at følge for den neutrale observatør – og dem der holder med VFF.

FCK’erne havde tydeligvis læst på lektien og gik hårdt til portugiseren, inklusiv et par forseelser, der set fra tribunen godt kunne have givet gule kort, heriblandt det, der lignede en albue fra Marcos Lopez.

Men Serginho skabte gode chancer og tilløb til muligheder, Viborg kunne have vundet på, og han var i spillehumør med frække finter og maskerede afleveringer, så det var en ren fryd.

No wonder, Viborg vil have kassen for ham, og at alt tyder på, han ryger for et beløb på den dyre side af 20 millioner kroner til sommer, hvis det kan gøre det.

I FCK eller FCM havde den elegante kantspiller kostet mindst 50 millioner, men sådan er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke spor retfærdigt.

Og så skal vi nyde hans genialiteter, for det er så mystisk, hvis det ikke er slut til sommer, uanset hvor hårdt, sportschef Mads Agesen kæmper for at få forlænget kontrakten til ud over 30. juni 2026.

FC København

Gabriel Pereira er oftest en midtstopper efter denne skribents hoved – hurtig, teknisk solid og rolig, når han har kuglen, kontant, når der er behov for det.

Det er ikke sådan en kamp, hvor han strålede, men han var med til at holde FCK i formation og afværge det meste fra Viborg, lige før det blev virkelig farligt.

Det var på en aften, hvor FCK ikke spillede specielt godt offensivt eller skabte ret meget, og så bliver værdien af Pereiras indsats ekstra tydelig.

Kampens værste:
Viborg FF

Øj øj øj, Anosike Ementa.

Den høje angriber gik og tog sig til hovedet efter sin gigantiske afbrænder, og det er skisme ikke så mærkeligt.

For nøj, hvor var det dog en stor chance, hvor Ementa helt fri og upresset fra fire-fem meters afstand midt for mål sparkede med en bred inderside lige i favnen på Diant Ramaj.

Ementa spillede en fornuftig kamp for Viborg og var god som spilstation, men det splitsekund vil han gerne have tilbage, for den kunne Tipsbladets udsendte og mange af jer, der læser det her, på de fleste gode dage have scoret på uden problemer.

FC København

Rodrigo Huescas har været i fokus for sin vanvidskørsel og igangværende retssag, hvor der falder en afgørelse i næste uge.

Og han var heldig, at han åbenbart nåede at slippe Isak Steiner Jensen, før de nåede ind i feltet lige før pausen – det var i hvert fald, hvad dommer Sandi Putros og VAR dømte.

Den kunne have kostet dyrt på en aften, hvor Huescas og FCK-forsvaret havde hænderne fulde med Viborgs angrebs-esser og egentlig løste det meste godt, selv om midtbanen var under voldsomt tryk.

Kampens detalje:

Det er sjældent, vi ser det i seniorfodbold.

Men Marcos Lopez tabte simpelthen bolden ved et indkast ned for egne fødder og måtte til jubelbrøl fra Viborg og uden skyggen af protester fra ham selv gå med på, at det var et omkast til Viborg.

Den burde koste sportsboller til hele holdet til træning i morgen eller hvad man nu betaler i bøde for at være ufrivilligt komisk – og heller ikke koste noget alvorligt.







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Han er bare ren verdensklasse!

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Storklub har taget kontakt

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

AaB-angriber på vej til Serie A

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Dansk toptræner stifter agentfirma

Gravesen med vild Neestrup-melding

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’