Brian Hamalainen har fra 2011 været fodboldspiller i belgisk fodbold, hvor han har tørnet ud for først Zulte-Waregem og senest Genk, og dermed har den tidligere Lyngby-profil oplevet på egen krop, hvad det belgiske ligasystem egentlig er for en størrelse, når man som fodboldspiller er en del af det.
Netop den struktur, der er i belgisk fodbold, nævnes i denne tid som en inspiration for Divisionsforeningen, der har indledt et samarbejde med det hollandske firma Hypercube. De skal præsentere et forslag til den struktur, der i de kommende år skal være konturerne af den danske liga, og da forbilledet er den belgiske liga, er det et system, som Hamalainen kan fortælle mere om.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så er jeg ikke den store tilhænger af denne type struktur, som der er i Belgien, siger han til tipsbladet.dk.
I playoff-spillene er der en risiko for, at kampe i playoff II, hvor holdene, der slutter mellem syv og 14 ender og kæmper om en plads i Europa League, kan blive uden betydning, og det giver en dårlig liga, fortæller danskeren videre.
– Jeg har lagt mærke til, at der er mange kampe, der ender op med at blive ligegyldige, fordi spillerne i sidste ende helst bare vil på ferie, eller fordi de føler, at nu har sæsonen været lang nok. Jeg synes ikke nødvendigvis, at det er den bedste måde at gøre det på. Den første sæson (I Zulte-Waregem, hvor Hamalainen var fra 2011-2013 red.), hvor vi lige akkurat redder os med en 13. plads og kommer i det andet playoff-spil, var vi glade for at redde os.
– Alt var godt, og vi skulle bare i gang med de sidste kampe, før der var ferie. Så bliver kvaliteten ikke særligt god, og det bliver nogle lange kampe. I det her system er der mange kampe, hvor det kan være svært at sætte sig op, hvis mentaliteten ikke er der. Det bliver for mange kampe, hvor der ikke umiddelbart er meget at spille om, siger Hamalainen, der også kan mærke på fansene til kampene, at opmærksomheden hurtigt daler i de ligegyldige kampe.
Han fortæller, også at holdene ofte kan underpræstere i grundspillet for så at levere gode præstationer i playoff-spillet og til slut tage mesterskabet for næsen af hold, der bredt set har gjort det bedre. I Belgien ryger nummer et til seks i et playoff-spil, hvor vinderen med de fleste point efter 10 kampe, hvor alle møder alle, og det er Genk-danskeren ikke vild med.
– Jeg synes ikke, at det er en helt fair måde at gøre det på. Der kan være et hold, der har været klart bedst over 30 kampe, og som har slået alle hold, og så kan du have et hold, der måske ender som nummer seks, og som vinder en masse kampe i slutspillet, så de kan ende op med at blive mester. Det kan jeg fornemme, at mange spillere er trætte af, siger Brian Hamalainen, der også fornemmer en klar forskydning i opmærksomheden fra omgivelserne.
– Playoff I er selvfølgelig det mest attraktive, og det er også det, der får mest opmærksomhed. Jeg synes ikke, det er det bedste system. Det kan man mærke på supporterne. Der er lidt for mange kampe, der ender op med at blive ligegyldige, hvor mange af holdene har ikke det store at spille. Så daler kvaliteten drastisk, siger Hamalainen.
DBU går på jagt efter fans bag banner
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
