Genk-dansker om belgisk ligastruktur: For mange ligegyldige kampe

Brian Hamalainen har i fire år været fodboldspiller i belgisk fodbold, og han er ikke fan af den struktur i landets liga, som af mange nævnes som inspiration for en ny turneringsform i Superligaen.



Brian Hamalainen har fra 2011 været fodboldspiller i belgisk fodbold, hvor han har tørnet ud for først Zulte-Waregem og senest Genk, og dermed har den tidligere Lyngby-profil oplevet på egen krop, hvad det belgiske ligasystem egentlig er for en størrelse, når man som fodboldspiller er en del af det.

Netop den struktur, der er i belgisk fodbold, nævnes i denne tid som en inspiration for Divisionsforeningen, der har indledt et samarbejde med det hollandske firma Hypercube. De skal præsentere et forslag til den struktur, der i de kommende år skal være konturerne af den danske liga, og da forbilledet er den belgiske liga, er det et system, som Hamalainen kan fortælle mere om.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så er jeg ikke den store tilhænger af denne type struktur, som der er i Belgien, siger han til tipsbladet.dk.

I playoff-spillene er der en risiko for, at kampe i playoff II, hvor holdene, der slutter mellem syv og 14 ender og kæmper om en plads i Europa League, kan blive uden betydning, og det giver en dårlig liga, fortæller danskeren videre.

– Jeg har lagt mærke til, at der er mange kampe, der ender op med at blive ligegyldige, fordi spillerne i sidste ende helst bare vil på ferie, eller fordi de føler, at nu har sæsonen været lang nok. Jeg synes ikke nødvendigvis, at det er den bedste måde at gøre det på. Den første sæson (I Zulte-Waregem, hvor Hamalainen var fra 2011-2013 red.), hvor vi lige akkurat redder os med en 13. plads og kommer i det andet playoff-spil, var vi glade for at redde os.

– Alt var godt, og vi skulle bare i gang med de sidste kampe, før der var ferie. Så bliver kvaliteten ikke særligt god, og det bliver nogle lange kampe. I det her system er der mange kampe, hvor det kan være svært at sætte sig op, hvis mentaliteten ikke er der. Det bliver for mange kampe, hvor der ikke umiddelbart er meget at spille om, siger Hamalainen, der også kan mærke på fansene til kampene, at opmærksomheden hurtigt daler i de ligegyldige kampe.

Han fortæller, også at holdene ofte kan underpræstere i grundspillet for så at levere gode præstationer i playoff-spillet og til slut tage mesterskabet for næsen af hold, der bredt set har gjort det bedre. I Belgien ryger nummer et til seks i et playoff-spil, hvor vinderen med de fleste point efter 10 kampe, hvor alle møder alle, og det er Genk-danskeren ikke vild med.

– Jeg synes ikke, at det er en helt fair måde at gøre det på. Der kan være et hold, der har været klart bedst over 30 kampe, og som har slået alle hold, og så kan du have et hold, der måske ender som nummer seks, og som vinder en masse kampe i slutspillet, så de kan ende op med at blive mester. Det kan jeg fornemme, at mange spillere er trætte af, siger Brian Hamalainen, der også fornemmer en klar forskydning i opmærksomheden fra omgivelserne.

– Playoff I er selvfølgelig det mest attraktive, og det er også det, der får mest opmærksomhed. Jeg synes ikke, det er det bedste system. Det kan man mærke på supporterne. Der er lidt for mange kampe, der ender op med at blive ligegyldige, hvor mange af holdene har ikke det store at spille. Så daler kvaliteten drastisk, siger Hamalainen.
 





LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FCK-direktør bekræfter henvendelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

AGF var klar med rekordbeløb

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren