Stjerne genopstået: Sparker Barcelona til sejr

Efter en lunken sæson i 2023/24 viser Lewandowski atter stor målform. Lørdag blev han igen matchvinder.



Robert Lewandowski er for nylig fyldt 36 år, men indledningen på denne sæson tyder på, at han er skarpere end længe set.

Efter at have scoret begge mål i La Liga-premieresejren over Valencia blev den polske målræv igen matchvinder, da Barcelona lørdag slog Athletic Club fra Bilbao 2-1.

Længe så stolperne og en flyvende Athletic-keeper ud til at holde ham fra scoringer og Barcelona fra sejr. Men efter en god anden halvleg lykkedes det til sidst at tage alle tre point.

De baskiske gæster åbnede med masser af initiativ og truede Marc Andre ter Stegens mål nogle gange.

Det meste kom fra gæsternes venstre side, hvor EM-åbenbaringen Nico Williams drev gæk med Barcelonas højre forsvarsside nogle gange.

Stille og roligt fik Barcelona arbejdet sig ind i kampen, og Spaniens anden EM-komet, Lamine Yamal, begyndte at vise sig i hjemmeholdets højre side.

Sammen med Raphinha begyndte han at udfordre Athletics forsvar, og efter 24 minutter gjorde den 17-årige stjerne det til 1-0 med et signaturtræk.

Han trak ind over midten lidt uden for feltet og trykkede af. En forsvarsspiller rettede den af, så bolden snød keeper Álex Padilla.

Efter Athletics gode start var det hjemmeholdet, som havde sat sig på kampen. Robert Lewandowski var tæt på at gøre det til 2-0, men stolpen stod i vejen. Og kort efter gik det galt i den anden ende.

Den unge stopper Pau Cubarsi fejltimede en tackling fuldstændig, og selv om dommeren måtte have hjælp af VAR-rummet, blev det til et korrekt dømt straffespark. Oihan Sancet satte det sikkert ind til 1-1.

Anden halvleg stod der næsten udelukkende Barcelona på. De 27-foldige mestre trykkede gæsterne helt ned, og Álex Padilla fik travlt inde på stregen i Athletic-målet.

Ti minutter efter pausen var stolpen igen i vejen for Lewandowski, mens Padilla lidt senere diskede op med en mirakelredning på stregen for at holde polakkens navn væk fra måltavlen.

Et kvarter før tid kunne Athletic-fortet dog ikke holde stand længere. Bolden landede for fødderne af Lewandowski i feltet, og denne gang kunne intet stoppe polakkens hårde afslutning.

/ritzau/





FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken