Stjerne genopstået: Sparker Barcelona til sejr

Efter en lunken sæson i 2023/24 viser Lewandowski atter stor målform. Lørdag blev han igen matchvinder.



Robert Lewandowski er for nylig fyldt 36 år, men indledningen på denne sæson tyder på, at han er skarpere end længe set.

Efter at have scoret begge mål i La Liga-premieresejren over Valencia blev den polske målræv igen matchvinder, da Barcelona lørdag slog Athletic Club fra Bilbao 2-1.

Længe så stolperne og en flyvende Athletic-keeper ud til at holde ham fra scoringer og Barcelona fra sejr. Men efter en god anden halvleg lykkedes det til sidst at tage alle tre point.

De baskiske gæster åbnede med masser af initiativ og truede Marc Andre ter Stegens mål nogle gange.

Det meste kom fra gæsternes venstre side, hvor EM-åbenbaringen Nico Williams drev gæk med Barcelonas højre forsvarsside nogle gange.

Stille og roligt fik Barcelona arbejdet sig ind i kampen, og Spaniens anden EM-komet, Lamine Yamal, begyndte at vise sig i hjemmeholdets højre side.

Sammen med Raphinha begyndte han at udfordre Athletics forsvar, og efter 24 minutter gjorde den 17-årige stjerne det til 1-0 med et signaturtræk.

Han trak ind over midten lidt uden for feltet og trykkede af. En forsvarsspiller rettede den af, så bolden snød keeper Álex Padilla.

Efter Athletics gode start var det hjemmeholdet, som havde sat sig på kampen. Robert Lewandowski var tæt på at gøre det til 2-0, men stolpen stod i vejen. Og kort efter gik det galt i den anden ende.

Den unge stopper Pau Cubarsi fejltimede en tackling fuldstændig, og selv om dommeren måtte have hjælp af VAR-rummet, blev det til et korrekt dømt straffespark. Oihan Sancet satte det sikkert ind til 1-1.

Anden halvleg stod der næsten udelukkende Barcelona på. De 27-foldige mestre trykkede gæsterne helt ned, og Álex Padilla fik travlt inde på stregen i Athletic-målet.

Ti minutter efter pausen var stolpen igen i vejen for Lewandowski, mens Padilla lidt senere diskede op med en mirakelredning på stregen for at holde polakkens navn væk fra måltavlen.

Et kvarter før tid kunne Athletic-fortet dog ikke holde stand længere. Bolden landede for fødderne af Lewandowski i feltet, og denne gang kunne intet stoppe polakkens hårde afslutning.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Randers FC – OB

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner