Gentager FCK “bande-finte” mod FCM? Spørg Jacob Neestrup

Da FC København og FC Midtjylland senest tørnede sammen i Telia Parken, stod banderne på langsiden pludselig tættere på sidelinjen. Vil det gentage sig i torsdagens guldkamp?



Den 25. november sidste år besejrede FC København FC Midtjylland med 2-1 i Telia Parken, og opgøret vil blandt andet blive husket for, at Jan Gregus først scorede i egen ende for kort efter at gøre skaden god igen med et sejsmål i den rigtige ende. Der var imidlertid også en anden detalje i kampen, der fik en del spalteplads.

Banderne i Telia Parken stod pludseligt noget tættere på sidelinjen, end man sædvanligvis ser, og FCK forklarede det med, at en ny belægning rundt om banen gav problemer med udsynet for nogle af tilskuerne. Fra FCM-lejren var der ikke den store tvivl om, at banderne var flyttet med henblik på at dæmme op for de lange indkast fra Kian Hansen. 

Torsdag mødes de to klubber igen i nationalarenaen, og det store spørgsmål er naturligvis, om banderne atter står tættere på sidelinjen.

– Det fylder ikke noget. Prøv at hør, vi tager det, som det kommer, og flytter de banderne, er det ikke noget, vi bliver frustrerede over. Så løser vi tingene på en anden måde, siger FCM-træner Kenneth Andersen til tipsbladet.dk.

Og har FC København så tænkt sig at rykke banderne?

– Det må du spørge Jacob Neestrup (assisterende træner i FCK, red.) om. Det er ham, der tager sig af dødboldene, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Du plejer da at have fingeren på pulsen, så sådan noget er du vel inde over?

– Det er ikke noget, der fylder ret meget hos mig, fastslår FCK-manageren.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra Jacob Neestrup, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser, og dermed må vi vente til torsdag aften med at få syn for, om banderne står på samme måde som i november.

FC Midtjylland har i hvert fald ikke glemt den lille detalje fra FCK-kampen i fjor – tidligere onsdag lagde ulvene nedstående video ud på Facebook.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Atlético kan overraske i London

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen