Den 25. november sidste år besejrede FC København FC Midtjylland med 2-1 i Telia Parken, og opgøret vil blandt andet blive husket for, at Jan Gregus først scorede i egen ende for kort efter at gøre skaden god igen med et sejsmål i den rigtige ende. Der var imidlertid også en anden detalje i kampen, der fik en del spalteplads.
Banderne i Telia Parken stod pludseligt noget tættere på sidelinjen, end man sædvanligvis ser, og FCK forklarede det med, at en ny belægning rundt om banen gav problemer med udsynet for nogle af tilskuerne. Fra FCM-lejren var der ikke den store tvivl om, at banderne var flyttet med henblik på at dæmme op for de lange indkast fra Kian Hansen.
Torsdag mødes de to klubber igen i nationalarenaen, og det store spørgsmål er naturligvis, om banderne atter står tættere på sidelinjen.
– Det fylder ikke noget. Prøv at hør, vi tager det, som det kommer, og flytter de banderne, er det ikke noget, vi bliver frustrerede over. Så løser vi tingene på en anden måde, siger FCM-træner Kenneth Andersen til tipsbladet.dk.
Og har FC København så tænkt sig at rykke banderne?
– Det må du spørge Jacob Neestrup (assisterende træner i FCK, red.) om. Det er ham, der tager sig af dødboldene, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Du plejer da at have fingeren på pulsen, så sådan noget er du vel inde over?
– Det er ikke noget, der fylder ret meget hos mig, fastslår FCK-manageren.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra Jacob Neestrup, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser, og dermed må vi vente til torsdag aften med at få syn for, om banderne står på samme måde som i november.
FC Midtjylland har i hvert fald ikke glemt den lille detalje fra FCK-kampen i fjor – tidligere onsdag lagde ulvene nedstående video ud på Facebook.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
