Det har været en hektisk uge i Brøndby IF med et underskud på 105 millioner kroner og afskedigelsen af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør.
Brøndbys hovedejer Global Football Holdings (GFH) har indsat Scott McLachlan som midlertidig afløser for Carsten V. Jensen.
Britiske McLachlan er Head of Global Football for GFH, en mand Tipsbladet i to år har forsøgt at få et interview med, uden den mission er lykkedes.
Til gengæld gav McLachlan for relativt nylig et stort interview til den britiske journalist Duncan Castles og dennes podcast The Transfers Podcast.
Her går McLachlan i detaljer med arbejdet i sine tidligere stillinger i Wimbledon, Fulham og Chelsea, og så kommer han også ind på samarbejdet mellem de klubber som Brøndby IF, Global Football Holdings på forskellig måde har i et klubsamarbejde.
Og så forklarer Scott McLachlan i interviewet, der blev offentligt i midten af august, også, hvordan han og Global Football Holdings leder efter og ansætter nøglepersoner som cheftrænere og sportsdirektører i deres multiklub-samarbejde, hvor McLachlan spiller en hovedrolle i ansættelserne.
– Jeg har brugt mange af de samme tanker og processer til rekruttering af folk, som vi brugte i Fulham og Chelsea. Nogle af de scouts, jeg har arbejdet med, til huske, at jeg lægger meget vægt på processer, detaljer og at kunne måle tingene. Vi har brugt de værktøjer til at rekruttere trænere, akademichefer og sportsdirektører og til at finde de kandidater, der bedst muligt kunne udvikle vores klubber, fortæller Scott McLachlan til The Transfers Podcast.
– Vi kan give en kandidat til at blive teknisk direktør en opgave, hvor han skal forestille sig et scenarie, hvor han er arbejder for Klub X, her er alle informationerne, hvad er din strategi for de næste to transfervinduer og lav en strategisk plan. Det tror jeg, at mange klubber gør i dag. Den måde, man ansætter, er ved at ændre sig hurtigt, og man bruger videnskab og store færdigheder for at finde de rette personer. For folk er blevet enormt dygtige til selve jobinterviewet, og hvordan de fremstår der, og man skal gennem den lækre præsentation og finde ud af, hvordan personen virkelig er, siger McLachlan.

Scott McLachlan giver i podcasten også stor kredit til den tidligere norske landstræner Egil 'Drillo' Olsen for starten på karrieren som scout og analytiker, fremhæver Brøndbys gode resultater i sidste sæson og understreger, at det i sidste ende er klubberne selv i GFH-netværket, der rekrutterer deres spillere.
– Brøndby havde en stor optur sidste år, og vi arbejder hårdt på at optimere resultaterne og præstationerne i alle vores klubber. Det er en meget stor og svær opgave, som jeg ærlig talt nok undervurderede, da jeg begyndte. Men nu er jeg helt opslugt af at få det til at fungere, jeg er så passioneret omkring alle detaljerne i spillet og de samtaler, vi har på tværs af vores netværk af klubber, henrykker mig.
Signalerne fra Brøndby IF og Global Football Holdings i denne uge har været, at der bliver hyret en permanent afløser for Carsten V. Jensen, hvilket giver god mening med tanke på de i hvert fald otte fodboldklubber, Global Football Holdings og dens investorer er i berøring med ved siden af deres aktiviteter i hold i de nordamerikanske sportsligaer.
Scott McLachlan hjalp en kort overgang til i en lignende rolle i Ado Den Haag i foråret 2023, indtil man om sommeren hyrede den tidligere hollandske landsholdsspiller og HSV-profil Joris Mathijsen som sportsdirektør. Ado er ligesom Brøndby IF ejet af David Blitzer og hans medinvestorer, blot gennem et andet selskab end GFH.
Global Football Holdings har et hav af kontakter fra deres klubber og år i fodbold- og sportsbranchen, hvor den centrale investor og figur David Blitzer arbejdet tæt sammen med blandt Josh Harris, der sammen med Blitzer er medejer af Crystal Palace i Premier League og i år gennemførte det største køb nogensinde af et sportshold, da Harris overtog NFL-holdet Washington Commanders for 45 milliarder kroner med Blitzer som minoritetsinvestor.
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG