Det har været en hektisk uge i Brøndby IF med et underskud på 105 millioner kroner og afskedigelsen af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør.
Brøndbys hovedejer Global Football Holdings (GFH) har indsat Scott McLachlan som midlertidig afløser for Carsten V. Jensen.
Britiske McLachlan er Head of Global Football for GFH, en mand Tipsbladet i to år har forsøgt at få et interview med, uden den mission er lykkedes.
Til gengæld gav McLachlan for relativt nylig et stort interview til den britiske journalist Duncan Castles og dennes podcast The Transfers Podcast.
Her går McLachlan i detaljer med arbejdet i sine tidligere stillinger i Wimbledon, Fulham og Chelsea, og så kommer han også ind på samarbejdet mellem de klubber som Brøndby IF, Global Football Holdings på forskellig måde har i et klubsamarbejde.
Og så forklarer Scott McLachlan i interviewet, der blev offentligt i midten af august, også, hvordan han og Global Football Holdings leder efter og ansætter nøglepersoner som cheftrænere og sportsdirektører i deres multiklub-samarbejde, hvor McLachlan spiller en hovedrolle i ansættelserne.
– Jeg har brugt mange af de samme tanker og processer til rekruttering af folk, som vi brugte i Fulham og Chelsea. Nogle af de scouts, jeg har arbejdet med, til huske, at jeg lægger meget vægt på processer, detaljer og at kunne måle tingene. Vi har brugt de værktøjer til at rekruttere trænere, akademichefer og sportsdirektører og til at finde de kandidater, der bedst muligt kunne udvikle vores klubber, fortæller Scott McLachlan til The Transfers Podcast.
– Vi kan give en kandidat til at blive teknisk direktør en opgave, hvor han skal forestille sig et scenarie, hvor han er arbejder for Klub X, her er alle informationerne, hvad er din strategi for de næste to transfervinduer og lav en strategisk plan. Det tror jeg, at mange klubber gør i dag. Den måde, man ansætter, er ved at ændre sig hurtigt, og man bruger videnskab og store færdigheder for at finde de rette personer. For folk er blevet enormt dygtige til selve jobinterviewet, og hvordan de fremstår der, og man skal gennem den lækre præsentation og finde ud af, hvordan personen virkelig er, siger McLachlan.

Scott McLachlan giver i podcasten også stor kredit til den tidligere norske landstræner Egil 'Drillo' Olsen for starten på karrieren som scout og analytiker, fremhæver Brøndbys gode resultater i sidste sæson og understreger, at det i sidste ende er klubberne selv i GFH-netværket, der rekrutterer deres spillere.
– Brøndby havde en stor optur sidste år, og vi arbejder hårdt på at optimere resultaterne og præstationerne i alle vores klubber. Det er en meget stor og svær opgave, som jeg ærlig talt nok undervurderede, da jeg begyndte. Men nu er jeg helt opslugt af at få det til at fungere, jeg er så passioneret omkring alle detaljerne i spillet og de samtaler, vi har på tværs af vores netværk af klubber, henrykker mig.
Signalerne fra Brøndby IF og Global Football Holdings i denne uge har været, at der bliver hyret en permanent afløser for Carsten V. Jensen, hvilket giver god mening med tanke på de i hvert fald otte fodboldklubber, Global Football Holdings og dens investorer er i berøring med ved siden af deres aktiviteter i hold i de nordamerikanske sportsligaer.
Scott McLachlan hjalp en kort overgang til i en lignende rolle i Ado Den Haag i foråret 2023, indtil man om sommeren hyrede den tidligere hollandske landsholdsspiller og HSV-profil Joris Mathijsen som sportsdirektør. Ado er ligesom Brøndby IF ejet af David Blitzer og hans medinvestorer, blot gennem et andet selskab end GFH.
Global Football Holdings har et hav af kontakter fra deres klubber og år i fodbold- og sportsbranchen, hvor den centrale investor og figur David Blitzer arbejdet tæt sammen med blandt Josh Harris, der sammen med Blitzer er medejer af Crystal Palace i Premier League og i år gennemførte det største køb nogensinde af et sportshold, da Harris overtog NFL-holdet Washington Commanders for 45 milliarder kroner med Blitzer som minoritetsinvestor.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM