Det har været en hektisk uge i Brøndby IF med et underskud på 105 millioner kroner og afskedigelsen af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør.
Brøndbys hovedejer Global Football Holdings (GFH) har indsat Scott McLachlan som midlertidig afløser for Carsten V. Jensen.
Britiske McLachlan er Head of Global Football for GFH, en mand Tipsbladet i to år har forsøgt at få et interview med, uden den mission er lykkedes.
Til gengæld gav McLachlan for relativt nylig et stort interview til den britiske journalist Duncan Castles og dennes podcast The Transfers Podcast.
Her går McLachlan i detaljer med arbejdet i sine tidligere stillinger i Wimbledon, Fulham og Chelsea, og så kommer han også ind på samarbejdet mellem de klubber som Brøndby IF, Global Football Holdings på forskellig måde har i et klubsamarbejde.
Og så forklarer Scott McLachlan i interviewet, der blev offentligt i midten af august, også, hvordan han og Global Football Holdings leder efter og ansætter nøglepersoner som cheftrænere og sportsdirektører i deres multiklub-samarbejde, hvor McLachlan spiller en hovedrolle i ansættelserne.
– Jeg har brugt mange af de samme tanker og processer til rekruttering af folk, som vi brugte i Fulham og Chelsea. Nogle af de scouts, jeg har arbejdet med, til huske, at jeg lægger meget vægt på processer, detaljer og at kunne måle tingene. Vi har brugt de værktøjer til at rekruttere trænere, akademichefer og sportsdirektører og til at finde de kandidater, der bedst muligt kunne udvikle vores klubber, fortæller Scott McLachlan til The Transfers Podcast.
– Vi kan give en kandidat til at blive teknisk direktør en opgave, hvor han skal forestille sig et scenarie, hvor han er arbejder for Klub X, her er alle informationerne, hvad er din strategi for de næste to transfervinduer og lav en strategisk plan. Det tror jeg, at mange klubber gør i dag. Den måde, man ansætter, er ved at ændre sig hurtigt, og man bruger videnskab og store færdigheder for at finde de rette personer. For folk er blevet enormt dygtige til selve jobinterviewet, og hvordan de fremstår der, og man skal gennem den lækre præsentation og finde ud af, hvordan personen virkelig er, siger McLachlan.

Scott McLachlan giver i podcasten også stor kredit til den tidligere norske landstræner Egil 'Drillo' Olsen for starten på karrieren som scout og analytiker, fremhæver Brøndbys gode resultater i sidste sæson og understreger, at det i sidste ende er klubberne selv i GFH-netværket, der rekrutterer deres spillere.
– Brøndby havde en stor optur sidste år, og vi arbejder hårdt på at optimere resultaterne og præstationerne i alle vores klubber. Det er en meget stor og svær opgave, som jeg ærlig talt nok undervurderede, da jeg begyndte. Men nu er jeg helt opslugt af at få det til at fungere, jeg er så passioneret omkring alle detaljerne i spillet og de samtaler, vi har på tværs af vores netværk af klubber, henrykker mig.
Signalerne fra Brøndby IF og Global Football Holdings i denne uge har været, at der bliver hyret en permanent afløser for Carsten V. Jensen, hvilket giver god mening med tanke på de i hvert fald otte fodboldklubber, Global Football Holdings og dens investorer er i berøring med ved siden af deres aktiviteter i hold i de nordamerikanske sportsligaer.
Scott McLachlan hjalp en kort overgang til i en lignende rolle i Ado Den Haag i foråret 2023, indtil man om sommeren hyrede den tidligere hollandske landsholdsspiller og HSV-profil Joris Mathijsen som sportsdirektør. Ado er ligesom Brøndby IF ejet af David Blitzer og hans medinvestorer, blot gennem et andet selskab end GFH.
Global Football Holdings har et hav af kontakter fra deres klubber og år i fodbold- og sportsbranchen, hvor den centrale investor og figur David Blitzer arbejdet tæt sammen med blandt Josh Harris, der sammen med Blitzer er medejer af Crystal Palace i Premier League og i år gennemførte det største køb nogensinde af et sportshold, da Harris overtog NFL-holdet Washington Commanders for 45 milliarder kroner med Blitzer som minoritetsinvestor.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Tunesien – Holland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
NYHEDER