Brøndby-boss indrømmer: Undervurderede opgaven

I en stor podcast har Brøndbys midlertidige sportsdirektør Scott McLachlan fortalt om, hvordan han og Global Football Holdings ansætter trænere og sportsdirektører.



Det har været en hektisk uge i Brøndby IF med et underskud på 105 millioner kroner og afskedigelsen af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør.

Brøndbys hovedejer Global Football Holdings (GFH) har indsat Scott McLachlan som midlertidig afløser for Carsten V. Jensen.

Britiske McLachlan er Head of Global Football for GFH, en mand Tipsbladet i to år har forsøgt at få et interview med, uden den mission er lykkedes.

Til gengæld gav McLachlan for relativt nylig et stort interview til den britiske journalist Duncan Castles og dennes podcast The Transfers Podcast.

Her går McLachlan i detaljer med arbejdet i sine tidligere stillinger i Wimbledon, Fulham og Chelsea, og så kommer han også ind på samarbejdet mellem de klubber som Brøndby IF, Global Football Holdings på forskellig måde har i et klubsamarbejde.

Og så forklarer Scott McLachlan i interviewet, der blev offentligt i midten af august, også, hvordan han og Global Football Holdings leder efter og ansætter nøglepersoner som cheftrænere og sportsdirektører i deres multiklub-samarbejde, hvor McLachlan spiller en hovedrolle i ansættelserne.

– Jeg har brugt mange af de samme tanker og processer til rekruttering af folk, som vi brugte i Fulham og Chelsea. Nogle af de scouts, jeg har arbejdet med, til huske, at jeg lægger meget vægt på processer, detaljer og at kunne måle tingene. Vi har brugt de værktøjer til at rekruttere trænere, akademichefer og sportsdirektører og til at finde de kandidater, der bedst muligt kunne udvikle vores klubber, fortæller Scott McLachlan til The Transfers Podcast.

– Vi kan give en kandidat til at blive teknisk direktør en opgave, hvor han skal forestille sig et scenarie, hvor han er arbejder for Klub X, her er alle informationerne, hvad er din strategi for de næste to transfervinduer og lav en strategisk plan. Det tror jeg, at mange klubber gør i dag. Den måde, man ansætter, er ved at ændre sig hurtigt, og man bruger videnskab og store færdigheder for at finde de rette personer. For folk er blevet enormt dygtige til selve jobinterviewet, og hvordan de fremstår der, og man skal gennem den lækre præsentation og finde ud af, hvordan personen virkelig er, siger McLachlan.

278022

Scott McLachlan til en kamp med Ado Den Haag, som GFH også ejer, tidligere i 2024. Foto: Alamy

Scott McLachlan giver i podcasten også stor kredit til den tidligere norske landstræner Egil 'Drillo' Olsen for starten på karrieren som scout og analytiker, fremhæver Brøndbys gode resultater i sidste sæson og understreger, at det i sidste ende er klubberne selv i GFH-netværket, der rekrutterer deres spillere.

– Brøndby havde en stor optur sidste år, og vi arbejder hårdt på at optimere resultaterne og præstationerne i alle vores klubber. Det er en meget stor og svær opgave, som jeg ærlig talt nok undervurderede, da jeg begyndte. Men nu er jeg helt opslugt af at få det til at fungere, jeg er så passioneret omkring alle detaljerne i spillet og de samtaler, vi har på tværs af vores netværk af klubber, henrykker mig.

Signalerne fra Brøndby IF og Global Football Holdings i denne uge har været, at der bliver hyret en permanent afløser for Carsten V. Jensen, hvilket giver god mening med tanke på de i hvert fald otte fodboldklubber, Global Football Holdings og dens investorer er i berøring med ved siden af deres aktiviteter i hold i de nordamerikanske sportsligaer.

Scott McLachlan hjalp en kort overgang til i en lignende rolle i Ado Den Haag i foråret 2023, indtil man om sommeren hyrede den tidligere hollandske landsholdsspiller og HSV-profil Joris Mathijsen som sportsdirektør. Ado er ligesom Brøndby IF ejet af David Blitzer og hans medinvestorer, blot gennem et andet selskab end GFH.

Global Football Holdings har et hav af kontakter fra deres klubber og år i fodbold- og sportsbranchen, hvor den centrale investor og figur David Blitzer arbejdet tæt sammen med blandt Josh Harris, der sammen med Blitzer er medejer af Crystal Palace i Premier League og i år gennemførte det største køb nogensinde af et sportshold, da Harris overtog NFL-holdet Washington Commanders for 45 milliarder kroner med Blitzer som minoritetsinvestor.





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

– Brøndby er chanceløse

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer