Når Ghana og Uruguay fredag klokken 16 tørner sammen i det, der meget vel kan blive en direkte duel om en billet til ottendedelsfinalerne ved VM, bliver der rippet op i et ghanesisk traume.
I Ghana glemmer man nemlig aldrig VM-kvartfinalen mod Uruguay i 2010. Ghana havde allerede tangeret Afrikas bedste VM-resultat, men var millimeter fra at blive kontinentets første land til at nå semifinalen.
Stillingen var 1-1 i de sidste minutter af den forlængede spilletid, da Ghanas Dominic Adiyiah headede bolden mod netmaskerne. Men Uruguay-stjernen Luis Suarez forhindrede målet ved at tage med hænder på målstregen.
Ghanas Asamoah Gyan tordnede det efterfølgende straffespark på overliggeren og over mål, og i den efterfølgende straffekonkurrence snuppede Uruguay billetten til semifinalen.
Selv om mere end 12 år er gået, har man langtfra glemt episoden ved VM i Sydafrika, fortæller straffesparkssynderen.
– Ingen, der så kampen dengang i Ghana, bryder sig om Suarez. Han blev en helt i Uruguay, men folk i Ghana ser ham som en snyder. Folk hader ham, siger Gyan til den engelske avis Daily Mail.
Han ser dog også sig selv som skyldig i nederlaget.
– Det vil altid være et hårdt slag for min karriere. Jeg forstår, hvor meget smerte der forbliver i ghanesernes og afrikanernes hjerter. Jeg missede sparket og bærer skylden og smerten, siger Gyan.
Den tidligere FC Midtjylland-spiller Razak Pimpong, der var med til VM for Ghana i 2006, bekræfter, at 2010-kvartfinalen fylder meget hos ghanesere, men også andre steder på kontinentet.
– Hele Afrika holdt med Ghana i den kamp, fordi man følte, at det var på tide, at et afrikansk land nåede semifinalen.
– Så skete det med Suarez, og fans i Ghana og Afrika hader ham for det. Spillerne ved, at det er nu, de skal slå Uruguay. Kampen betyder ekstra meget. De har ventet længe på at få revanche, siger Pimpong.
Udskældte Suarez er fortsat landsholdsspiller og med i Uruguays trup i Qatar.
Han forstår ikke det had, der er rettet mod ham, da han tog straffen i form af straffesparket til Ghana og et rødt kort, der gav ham karantæne i semifinalen mod Holland.
– Jeg løb en risiko i situationen. Jeg er blevet beskyldt for anti-fairplay. Men det er ikke min skyld, at Ghana-spilleren missede straffesparket. Jeg sparkede ikke til nogen eller sådan noget. Derfor vil jeg heller ikke undskylde for det, sagde Suarez på torsdagens pressemøde.
Før sidste runde i gruppe H er Portugal med sine seks point sikker på at gå videre. Ghana har tre point foran Sydkorea og Uruguay, der begge har et point, og kan formentlig gå videre med mindst uafgjort mod Uruguay, medmindre Sydkorea slår Portugal.
/ritzau/
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
