Vil revanchere VM-traume: Han er en snyder

Luis Suarez’ hånd kom 2010 i vejen for Ghanas VM-semifinale. Fredag kan ghaneserne få revanche mod Uruguay.



Når Ghana og Uruguay fredag klokken 16 tørner sammen i det, der meget vel kan blive en direkte duel om en billet til ottendedelsfinalerne ved VM, bliver der rippet op i et ghanesisk traume.

I Ghana glemmer man nemlig aldrig VM-kvartfinalen mod Uruguay i 2010. Ghana havde allerede tangeret Afrikas bedste VM-resultat, men var millimeter fra at blive kontinentets første land til at nå semifinalen.

Stillingen var 1-1 i de sidste minutter af den forlængede spilletid, da Ghanas Dominic Adiyiah headede bolden mod netmaskerne. Men Uruguay-stjernen Luis Suarez forhindrede målet ved at tage med hænder på målstregen.

Ghanas Asamoah Gyan tordnede det efterfølgende straffespark på overliggeren og over mål, og i den efterfølgende straffekonkurrence snuppede Uruguay billetten til semifinalen.

Selv om mere end 12 år er gået, har man langtfra glemt episoden ved VM i Sydafrika, fortæller straffesparkssynderen.

– Ingen, der så kampen dengang i Ghana, bryder sig om Suarez. Han blev en helt i Uruguay, men folk i Ghana ser ham som en snyder. Folk hader ham, siger Gyan til den engelske avis Daily Mail.

Han ser dog også sig selv som skyldig i nederlaget.

– Det vil altid være et hårdt slag for min karriere. Jeg forstår, hvor meget smerte der forbliver i ghanesernes og afrikanernes hjerter. Jeg missede sparket og bærer skylden og smerten, siger Gyan.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller Razak Pimpong, der var med til VM for Ghana i 2006, bekræfter, at 2010-kvartfinalen fylder meget hos ghanesere, men også andre steder på kontinentet.

– Hele Afrika holdt med Ghana i den kamp, fordi man følte, at det var på tide, at et afrikansk land nåede semifinalen.

– Så skete det med Suarez, og fans i Ghana og Afrika hader ham for det. Spillerne ved, at det er nu, de skal slå Uruguay. Kampen betyder ekstra meget. De har ventet længe på at få revanche, siger Pimpong.

Udskældte Suarez er fortsat landsholdsspiller og med i Uruguays trup i Qatar.

Han forstår ikke det had, der er rettet mod ham, da han tog straffen i form af straffesparket til Ghana og et rødt kort, der gav ham karantæne i semifinalen mod Holland.

– Jeg løb en risiko i situationen. Jeg er blevet beskyldt for anti-fairplay. Men det er ikke min skyld, at Ghana-spilleren missede straffesparket. Jeg sparkede ikke til nogen eller sådan noget. Derfor vil jeg heller ikke undskylde for det, sagde Suarez på torsdagens pressemøde.

Før sidste runde i gruppe H er Portugal med sine seks point sikker på at gå videre. Ghana har tre point foran Sydkorea og Uruguay, der begge har et point, og kan formentlig gå videre med mindst uafgjort mod Uruguay, medmindre Sydkorea slår Portugal.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

FC København tjente millioner tirsdag aften



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Forventer mudderkrig mod FCM

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Kommer til AGF efter monstersæson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Angriber meldes tæt på

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund