Når Ghana og Uruguay fredag klokken 16 tørner sammen i det, der meget vel kan blive en direkte duel om en billet til ottendedelsfinalerne ved VM, bliver der rippet op i et ghanesisk traume.
I Ghana glemmer man nemlig aldrig VM-kvartfinalen mod Uruguay i 2010. Ghana havde allerede tangeret Afrikas bedste VM-resultat, men var millimeter fra at blive kontinentets første land til at nå semifinalen.
Stillingen var 1-1 i de sidste minutter af den forlængede spilletid, da Ghanas Dominic Adiyiah headede bolden mod netmaskerne. Men Uruguay-stjernen Luis Suarez forhindrede målet ved at tage med hænder på målstregen.
Ghanas Asamoah Gyan tordnede det efterfølgende straffespark på overliggeren og over mål, og i den efterfølgende straffekonkurrence snuppede Uruguay billetten til semifinalen.
Selv om mere end 12 år er gået, har man langtfra glemt episoden ved VM i Sydafrika, fortæller straffesparkssynderen.
– Ingen, der så kampen dengang i Ghana, bryder sig om Suarez. Han blev en helt i Uruguay, men folk i Ghana ser ham som en snyder. Folk hader ham, siger Gyan til den engelske avis Daily Mail.
Han ser dog også sig selv som skyldig i nederlaget.
– Det vil altid være et hårdt slag for min karriere. Jeg forstår, hvor meget smerte der forbliver i ghanesernes og afrikanernes hjerter. Jeg missede sparket og bærer skylden og smerten, siger Gyan.
Den tidligere FC Midtjylland-spiller Razak Pimpong, der var med til VM for Ghana i 2006, bekræfter, at 2010-kvartfinalen fylder meget hos ghanesere, men også andre steder på kontinentet.
– Hele Afrika holdt med Ghana i den kamp, fordi man følte, at det var på tide, at et afrikansk land nåede semifinalen.
– Så skete det med Suarez, og fans i Ghana og Afrika hader ham for det. Spillerne ved, at det er nu, de skal slå Uruguay. Kampen betyder ekstra meget. De har ventet længe på at få revanche, siger Pimpong.
Udskældte Suarez er fortsat landsholdsspiller og med i Uruguays trup i Qatar.
Han forstår ikke det had, der er rettet mod ham, da han tog straffen i form af straffesparket til Ghana og et rødt kort, der gav ham karantæne i semifinalen mod Holland.
– Jeg løb en risiko i situationen. Jeg er blevet beskyldt for anti-fairplay. Men det er ikke min skyld, at Ghana-spilleren missede straffesparket. Jeg sparkede ikke til nogen eller sådan noget. Derfor vil jeg heller ikke undskylde for det, sagde Suarez på torsdagens pressemøde.
Før sidste runde i gruppe H er Portugal med sine seks point sikker på at gå videre. Ghana har tre point foran Sydkorea og Uruguay, der begge har et point, og kan formentlig gå videre med mindst uafgjort mod Uruguay, medmindre Sydkorea slår Portugal.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Brøndbys startopstilling
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
