Vil revanchere VM-traume: Han er en snyder

Luis Suarez’ hånd kom 2010 i vejen for Ghanas VM-semifinale. Fredag kan ghaneserne få revanche mod Uruguay.



Når Ghana og Uruguay fredag klokken 16 tørner sammen i det, der meget vel kan blive en direkte duel om en billet til ottendedelsfinalerne ved VM, bliver der rippet op i et ghanesisk traume.

I Ghana glemmer man nemlig aldrig VM-kvartfinalen mod Uruguay i 2010. Ghana havde allerede tangeret Afrikas bedste VM-resultat, men var millimeter fra at blive kontinentets første land til at nå semifinalen.

Stillingen var 1-1 i de sidste minutter af den forlængede spilletid, da Ghanas Dominic Adiyiah headede bolden mod netmaskerne. Men Uruguay-stjernen Luis Suarez forhindrede målet ved at tage med hænder på målstregen.

Ghanas Asamoah Gyan tordnede det efterfølgende straffespark på overliggeren og over mål, og i den efterfølgende straffekonkurrence snuppede Uruguay billetten til semifinalen.

Selv om mere end 12 år er gået, har man langtfra glemt episoden ved VM i Sydafrika, fortæller straffesparkssynderen.

– Ingen, der så kampen dengang i Ghana, bryder sig om Suarez. Han blev en helt i Uruguay, men folk i Ghana ser ham som en snyder. Folk hader ham, siger Gyan til den engelske avis Daily Mail.

Han ser dog også sig selv som skyldig i nederlaget.

– Det vil altid være et hårdt slag for min karriere. Jeg forstår, hvor meget smerte der forbliver i ghanesernes og afrikanernes hjerter. Jeg missede sparket og bærer skylden og smerten, siger Gyan.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller Razak Pimpong, der var med til VM for Ghana i 2006, bekræfter, at 2010-kvartfinalen fylder meget hos ghanesere, men også andre steder på kontinentet.

– Hele Afrika holdt med Ghana i den kamp, fordi man følte, at det var på tide, at et afrikansk land nåede semifinalen.

– Så skete det med Suarez, og fans i Ghana og Afrika hader ham for det. Spillerne ved, at det er nu, de skal slå Uruguay. Kampen betyder ekstra meget. De har ventet længe på at få revanche, siger Pimpong.

Udskældte Suarez er fortsat landsholdsspiller og med i Uruguays trup i Qatar.

Han forstår ikke det had, der er rettet mod ham, da han tog straffen i form af straffesparket til Ghana og et rødt kort, der gav ham karantæne i semifinalen mod Holland.

– Jeg løb en risiko i situationen. Jeg er blevet beskyldt for anti-fairplay. Men det er ikke min skyld, at Ghana-spilleren missede straffesparket. Jeg sparkede ikke til nogen eller sådan noget. Derfor vil jeg heller ikke undskylde for det, sagde Suarez på torsdagens pressemøde.

Før sidste runde i gruppe H er Portugal med sine seks point sikker på at gå videre. Ghana har tre point foran Sydkorea og Uruguay, der begge har et point, og kan formentlig gå videre med mindst uafgjort mod Uruguay, medmindre Sydkorea slår Portugal.

/ritzau/






Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FCM uden syv mand mod Brann

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Rekordtransfer?

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dyr dansk bomber til Everton?

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Brøndby-transfer glippet

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp