Mathias Kvistgaarden stemplede godt og grundigt ind i Superliga-foråret, da den unge Brøndby-spids kom på måltavlen i de gul- og blåklædtes 3-0-sejr mod Odense i søndags.
Den lynhurtige målmager fortsætter dermed de fine takter fra efterårssæsonen og er nu oppe på seks mål og syv oplæg i Superligaen.
Og danskerens storform er ikke gået ubemærket hen.
Skotske Celtic har tidligere været sat i kraftig forbindelse med danskeren, men også det store computerspil Football Manager har spærret øjnene op for Brøndby-stjernen.
Football Manager har nemlig lige præsenteret en stor opdatering af databasen, og her fremhæver de Kvistgaarden som en af dem, der har fået den største opgradering.
– Mens Roony Bardghji har fået alle overskrifter i denne sæson, er det en anden kantspiller fra den danske Superliga, der har haft et stort spring i FM24 Main Data Update. Mathias Kvistgaarden brændte banen af i slutningen af sidste sæson, og han har fortsat den form ind i denne sæson. Han ser ud til at være en spiller, der lever op til sit store potentiale, og vi forventer, at I vil blive store fans af ham, skriver Football Manager på sin hjemmeside.
Og Kvistgaarden er i fint selskab på listen over de spillere, der, ifølge Football Manager, har forbedret sig mest.
Her er også navne som Oscar Bobb fra Manchester City, Victor Boniface fra Bayern Leverkusen og Jobe Bellingham (Jude Bellinghams lillebror) fra Sunderland.
Af nævneværdige opgraderinger på Kvistgaardens færdigheder er hans aggressivitet steget fra 13 til 16, arbejdsrate steget fra 14 til 17 og hans holdarbejde steget fra 12 til 15.
Alle færdigheder er bedømt på en skala fra 0-20.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’