Mathias Kvistgaarden stemplede godt og grundigt ind i Superliga-foråret, da den unge Brøndby-spids kom på måltavlen i de gul- og blåklædtes 3-0-sejr mod Odense i søndags.
Den lynhurtige målmager fortsætter dermed de fine takter fra efterårssæsonen og er nu oppe på seks mål og syv oplæg i Superligaen.
Og danskerens storform er ikke gået ubemærket hen.
Skotske Celtic har tidligere været sat i kraftig forbindelse med danskeren, men også det store computerspil Football Manager har spærret øjnene op for Brøndby-stjernen.
Football Manager har nemlig lige præsenteret en stor opdatering af databasen, og her fremhæver de Kvistgaarden som en af dem, der har fået den største opgradering.
– Mens Roony Bardghji har fået alle overskrifter i denne sæson, er det en anden kantspiller fra den danske Superliga, der har haft et stort spring i FM24 Main Data Update. Mathias Kvistgaarden brændte banen af i slutningen af sidste sæson, og han har fortsat den form ind i denne sæson. Han ser ud til at være en spiller, der lever op til sit store potentiale, og vi forventer, at I vil blive store fans af ham, skriver Football Manager på sin hjemmeside.
Og Kvistgaarden er i fint selskab på listen over de spillere, der, ifølge Football Manager, har forbedret sig mest.
Her er også navne som Oscar Bobb fra Manchester City, Victor Boniface fra Bayern Leverkusen og Jobe Bellingham (Jude Bellinghams lillebror) fra Sunderland.
Af nævneværdige opgraderinger på Kvistgaardens færdigheder er hans aggressivitet steget fra 13 til 16, arbejdsrate steget fra 14 til 17 og hans holdarbejde steget fra 12 til 15.
Alle færdigheder er bedømt på en skala fra 0-20.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT