Mathias Kvistgaarden stemplede godt og grundigt ind i Superliga-foråret, da den unge Brøndby-spids kom på måltavlen i de gul- og blåklædtes 3-0-sejr mod Odense i søndags.
Den lynhurtige målmager fortsætter dermed de fine takter fra efterårssæsonen og er nu oppe på seks mål og syv oplæg i Superligaen.
Og danskerens storform er ikke gået ubemærket hen.
Skotske Celtic har tidligere været sat i kraftig forbindelse med danskeren, men også det store computerspil Football Manager har spærret øjnene op for Brøndby-stjernen.
Football Manager har nemlig lige præsenteret en stor opdatering af databasen, og her fremhæver de Kvistgaarden som en af dem, der har fået den største opgradering.
– Mens Roony Bardghji har fået alle overskrifter i denne sæson, er det en anden kantspiller fra den danske Superliga, der har haft et stort spring i FM24 Main Data Update. Mathias Kvistgaarden brændte banen af i slutningen af sidste sæson, og han har fortsat den form ind i denne sæson. Han ser ud til at være en spiller, der lever op til sit store potentiale, og vi forventer, at I vil blive store fans af ham, skriver Football Manager på sin hjemmeside.
Og Kvistgaarden er i fint selskab på listen over de spillere, der, ifølge Football Manager, har forbedret sig mest.
Her er også navne som Oscar Bobb fra Manchester City, Victor Boniface fra Bayern Leverkusen og Jobe Bellingham (Jude Bellinghams lillebror) fra Sunderland.
Af nævneværdige opgraderinger på Kvistgaardens færdigheder er hans aggressivitet steget fra 13 til 16, arbejdsrate steget fra 14 til 17 og hans holdarbejde steget fra 12 til 15.
Alle færdigheder er bedømt på en skala fra 0-20.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
MEDIE