(Jysk Park) Tipsbladet: We’re all living in Amerika – synger Rammstein på deres store hit med henvisning til den amerikanske kulturrevolution, som udsprang i den vestlige verden under den kolde krig.
Hvilket bedst kan ses på de amerikanske fastfoodkæder, der er i enhver europæisk flække.
I de seneste år er denne tendens også nået ind i fodboldens verden, hvor danske traditionsklubber som Esbjerg fB, Brøndby IF og nu Silkeborg IF er blevet opkøbt.
Her til aften er aktiemajoritet af Silkeborg IF A/S blevet solgt til den amerikanske investeringsvirksomhed Trivela Group, som for en samlet sum på 196 millioner kroner har erhvervet 80 procent af aktierne i fodboldklubben fra Søhøjlandet.
Beslutningen blev truffet på en ekstraordinær generalforsamling, hvor aktionærerne var inviteret til stegt flæsk, flaskeøl og snaps, krydret med afstemningen, der afgjorde klubbens fremtid.
I de seneste uger har der været stor debat om salget blandt dele af klubbens tilhængere, som har udvist betydelig modstand mod beslutningen. Generalforsamlingen blev derfor et stort tilløbsstykke, hvor 317 aktionærer, der tilsammen ejede 90,90 % af aktierne i selskabet, mødte op for at stemme.
Det var dog tydeligt, at det ikke var de samme mennesker, som de seneste uger har givet deres utilfredshed til kende på tribunerne.
Generalforsamlingens deltagere bestod primært af mænd i pensionsalderen, iklædt skjorter af ældre dato, hvilket stod i skærende kontrast til de unge fans, som har udtrykt deres vrede under kampene i de seneste runder.
Efter bestyrelsesformand Henrik Lyhne havde gennemgået procedurerne for det forestående salg, blev ordet frit, så alle i lokalet kunne stille spørgsmål. Kun få valgte at benytte sig af denne mulighed, og generelt var der ikke stor skepsis blandt de aktionærer, der tog ordet.
Resultatet af afstemningen kom derfor hurtigere end ventet, og det var tydeligt, at aktionærerne havde hørt det, de ønskede, fra Trivela Group.
99,2 procent stemte for et salg af klubben.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TOPNYHED