(Jysk Park) Tipsbladet: We’re all living in Amerika – synger Rammstein på deres store hit med henvisning til den amerikanske kulturrevolution, som udsprang i den vestlige verden under den kolde krig.
Hvilket bedst kan ses på de amerikanske fastfoodkæder, der er i enhver europæisk flække.
I de seneste år er denne tendens også nået ind i fodboldens verden, hvor danske traditionsklubber som Esbjerg fB, Brøndby IF og nu Silkeborg IF er blevet opkøbt.
Her til aften er aktiemajoritet af Silkeborg IF A/S blevet solgt til den amerikanske investeringsvirksomhed Trivela Group, som for en samlet sum på 196 millioner kroner har erhvervet 80 procent af aktierne i fodboldklubben fra Søhøjlandet.
Beslutningen blev truffet på en ekstraordinær generalforsamling, hvor aktionærerne var inviteret til stegt flæsk, flaskeøl og snaps, krydret med afstemningen, der afgjorde klubbens fremtid.
I de seneste uger har der været stor debat om salget blandt dele af klubbens tilhængere, som har udvist betydelig modstand mod beslutningen. Generalforsamlingen blev derfor et stort tilløbsstykke, hvor 317 aktionærer, der tilsammen ejede 90,90 % af aktierne i selskabet, mødte op for at stemme.
Det var dog tydeligt, at det ikke var de samme mennesker, som de seneste uger har givet deres utilfredshed til kende på tribunerne.
Generalforsamlingens deltagere bestod primært af mænd i pensionsalderen, iklædt skjorter af ældre dato, hvilket stod i skærende kontrast til de unge fans, som har udtrykt deres vrede under kampene i de seneste runder.
Efter bestyrelsesformand Henrik Lyhne havde gennemgået procedurerne for det forestående salg, blev ordet frit, så alle i lokalet kunne stille spørgsmål. Kun få valgte at benytte sig af denne mulighed, og generelt var der ikke stor skepsis blandt de aktionærer, der tog ordet.
Resultatet af afstemningen kom derfor hurtigere end ventet, og det var tydeligt, at aktionærerne havde hørt det, de ønskede, fra Trivela Group.
99,2 procent stemte for et salg af klubben.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER