(Jysk Park) Tipsbladet: We’re all living in Amerika – synger Rammstein på deres store hit med henvisning til den amerikanske kulturrevolution, som udsprang i den vestlige verden under den kolde krig.
Hvilket bedst kan ses på de amerikanske fastfoodkæder, der er i enhver europæisk flække.
I de seneste år er denne tendens også nået ind i fodboldens verden, hvor danske traditionsklubber som Esbjerg fB, Brøndby IF og nu Silkeborg IF er blevet opkøbt.
Her til aften er aktiemajoritet af Silkeborg IF A/S blevet solgt til den amerikanske investeringsvirksomhed Trivela Group, som for en samlet sum på 196 millioner kroner har erhvervet 80 procent af aktierne i fodboldklubben fra Søhøjlandet.
Beslutningen blev truffet på en ekstraordinær generalforsamling, hvor aktionærerne var inviteret til stegt flæsk, flaskeøl og snaps, krydret med afstemningen, der afgjorde klubbens fremtid.
I de seneste uger har der været stor debat om salget blandt dele af klubbens tilhængere, som har udvist betydelig modstand mod beslutningen. Generalforsamlingen blev derfor et stort tilløbsstykke, hvor 317 aktionærer, der tilsammen ejede 90,90 % af aktierne i selskabet, mødte op for at stemme.
Det var dog tydeligt, at det ikke var de samme mennesker, som de seneste uger har givet deres utilfredshed til kende på tribunerne.
Generalforsamlingens deltagere bestod primært af mænd i pensionsalderen, iklædt skjorter af ældre dato, hvilket stod i skærende kontrast til de unge fans, som har udtrykt deres vrede under kampene i de seneste runder.
Efter bestyrelsesformand Henrik Lyhne havde gennemgået procedurerne for det forestående salg, blev ordet frit, så alle i lokalet kunne stille spørgsmål. Kun få valgte at benytte sig af denne mulighed, og generelt var der ikke stor skepsis blandt de aktionærer, der tog ordet.
Resultatet af afstemningen kom derfor hurtigere end ventet, og det var tydeligt, at aktionærerne havde hørt det, de ønskede, fra Trivela Group.
99,2 procent stemte for et salg af klubben.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Belgien – Senegal
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER