Han har solgt spillere for et samlet milliardbeløb, og sidste sommer satte han og klubben en enestående rekord, da der kom knap 200 millioner kroner i kassen i Superligaens vildeste transfer ud af landet nogensinde.
Men det er ikke størrelsen på handlen, der skiller sig markant ud, da Tipsbladet i et stort interview med den afgående FC Nordsjælland-sportsdirektør Jan Laursen beder Laursen pege på den handel, der betød mest.
Vi skal derimod tilbage til 2020, hvor mange sad hjemme.
Fodboldspillere i Superligaen løb ture alene eller trænede i små grupper, der var ingen fodboldkampe noget sted i verden, og midt i den historisk svære periode, corona-pandemien var, skulle FC Nordsjælland også meget gerne blive ved med at sælge spillere, gerne dyrt.
Det var før de nuværende ejere i Mansour Group købte FC Nordsjælland, Tom Vernons investorgruppe havde ikke nær samme ressourcer som de nuværende FCN-hovedaktionærer.

Og i den situation skulle Jan Laursen så meget gerne have penge i kassen på et tidspunkt, hvor både fodboldkalenderen og transfermarkedet var stendødt.
– Vi glemmer, hvor vanvittig en periode pandemien var. Vi anede ikke, om fodbold ville komme i gang igen, og hvornår det ville komme i gang. Der kunne jeg mærke et tryk, og at det var alvorligt. Det var ikke en sensation at sælge Kudus, og alle kan se det nu, hvor han har udviklet sig til at være så dygtig, som han er. Men vi var de første, der lavede en større handel under pandemien, siger Jan Laursen til Tipsbladet.
– Vi var meget opsøgende. Vi lagde os ikke ned, men vi ville gerne lave en handel. Vi ringede selvfølgelig til mere end én klub, så vi talte med flere undervejs. Det lykkedes os at lave det forholdsvis tidligt, endda før transfervinduet åbnede, omkring april eller maj. Og der stod verden stille. Vi var en meget lille gruppe, der var så heldige at kunne møde på arbejde, selvom spillere og trænere ikke var her. Den handel er jeg enormt stolt over, især fordi vi formentlig var de første der overhovedet lavede en større international handel under pandemien. Det kom på plads, før der overhovedet blev spillet fodbold igen, siger Jan Laursen.
– Vi lavede et online-håndtryk med Ajax, da vi var blevet enige. Det var speciel og pudsigt men også noget, jeg er stolt af i dag. Vi skulle vise, hvad vi havde lært qua vores mange års erfaringer og hvad vi havde af netværk. Jeg tog telefonen. Man vil helst have, at de købende klubber ringer selv, men det var så speciel en periode, hvor alle forretningsdrivende skulle tænke ud af boksen, husker Jan Laursen.
Beviste modellen
FC Nordsjælland var hverken helt eller halvt lukket uden det salg.
Man havde solgt for omkring 150 millioner kroner de to foregående år, men der var alligevel et pres på Laursen, for FC Nordsjællands og Right To Dreams model er voldsomt dyr at drive på talentsiden, så det var en lettelse, da Ajax gik med til en handel.
– Da Kudus og jeg fløj til Amsterdam for at besøge Ajax, var vi de eneste to i flyet. Vi sad der med maske på helt alene. Det var en konsekvens af, at når man har lavet et godt stykke arbejde, som vi har gjort i FC Nordsjælland og inden da på akademiet i Ghana, så kan man tilbyde noget exceptionelt. Også på et tidspunkt, hvor der var meget få købere. Vi tog en god snak om ham, og han havde helt sikkert kostet mere i normale tider, men verden var jo lukket ned. Det var jo helt forfærdeligt, siger Jan Laursen.

– Vi fik taget trykket ud af situationen og fik også vist ejerskabet, at vi godt kunne køre videre. Når vi kan sælge, når verden er lukket ned, kan vi nok også, når verden er åben igen, så vi kunne godt fortsætte. Det skete, fordi vi var proaktive, havde dygtige spillere og havde bygget et netværk op. Og det er også det netværk, jeg glæder mig til at bruge fremadrettet i endnu højere grad. Vi havde en god relation til Ajax på forhånd, og det var virkelig spøjst at lave den handel online. Men Ajax var også glade, og det var vi og Kudus også. Det er sådan, vi helst vil lave handler, hvor alle skal være glade, siger Jan Laursen.
Og for den nu snart forhenværende FC Nordsjælland-sportsdirektør er Mohammed Kudus i det hele taget eksemplet på det, FCN efter Laursens mening har været blandt de bedste til i Nordeuropa, hvis ikke i et endnu bredere område: At udvikle helt unge spillere, turde spille dem tidligt og siden sælge dem dyrt og godt, efter de har fået det bedste med fra FC Nordsjælland men også fra talentprojektet i Right To Dream i Ghana, som også de danske talenter er meget i berøring med.
– Det klare eksempel er Kudus og Damsgaard, som er fra samme aldersgruppe. De spillede en masse kampe sammen som ungdomsspillere. De spillede i en række ungdomsturneringer i udlandet, for eksempel ovre i Nordirland til den prestigefyldte Super Cup, hvor de mødte spillere, der sidenhen ligesom dem selv er blevet topspillere i eksempelvis Premier League.
– Mohammed og Mikkel voksede ud af fantastisk akademiarbejde i Ghana og Danmark, og de blev smeltet sammen som spillere allerede i ungdomsårene. De gjorde hinanden bedre. Den uddannelse er unik for FC Nordsjælland. De får det bedste fra Danmark og fra Vestafrika, og så fik de en masse gode menneskelige oplevelser sammen. Det er enormt tilfredsstillende at se dem spille i Premier League i dag, og det viser, at man får en topuddannelse, hvad end man kommer fra Vestafrika eller er vokset op i Danmark, siger Jan Laursen.
FC Nordsjælland spiller søndag klokken 17 en afgørende kamp i Parken om tredjepladsen, hvor FCN med en sejr går forbi FCK og tager bronzen.
I så fald venter der FCN og Jan Laursen en sidste kamp sammen på fredag i næste uge om den sidste Conference League-billet.
De kan læse meget mere fra Tipsbladets interview med Jan Laursen om årene i FC Nordsjælland i de kommende dage.
LIVE
TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
