Tipsbladet i Portugal.
Der er god lir i FC Midtjylland, og det står Erik Sviatchenko i spidsen for. Til en af holdets første træninger i år begyndte det ene foto efter det andet at dukke op på klubbens sociale medier.
Forsvarskaptajnen havde hyret klubfotografen, og bedt holdkammeraterne om at møde op i deres stiveste puds til en kold januartræning. Modeugen rykkede for en kort stund til Herning.
Billederne blev delt og liket et hav af gange, og nåede til sidst i Euroman. Men hvad der ligner en gakket gimmick, er der faktisk en dybere mening med, forklarer Sviatchenko i et interview til Tipsbladet.
– Jeg ville gerne have, at folk gjorde en indsats hjemmefra, så de kom til træningen og føler både den og sig selv. Når man så går på banen, så er man allerede pumpet op med 5 procent ekstra, fordi man allerede fra morgenstunden har sørget for, at man ikke ligner en karklud.
Sviatchenko selv dukkede op med solbriller i hånden og en cowboyjakke ud over sin ternede blazer. Jonas Lössl havde iklædt sig en cottoncoat og taget sin hund under armen, mens Oliver Sørensen havde fundet en rød tracksuit frem.
Erik Sviatchenko er vokset op i en familie, hvor mode og stil er en prioritet. Det handler om at gøre sig umage i alle livets facetter, forklarer han. Og det gjorde holdkammeraterne også.
– Alle gjorde ekstremt meget ud af det. Og så havde vi så muligheden for at kåre en vinder bagefter, hvor vi havde fem point hver at dele ud af. Så hver enkelt kunne ligesom give 1, 2, 3, 4 og 5 point.
Herfra opstår spørgsmålet til en million kroner – hvem vandt afstemningen?
– Det gjorde Oliver Sørensen. Han havde sådan en tracksuit på i en eller anden form fra Nike, siger Erik Sviatchenko, der dog ikke er sen til at nævne, at Euroman havde tildelt ham førstepladsen.
Desuden gik sidstepladen til Henrik Dalsgaard, der i forsvarskollegaens øjne havde misforstået elementet med, at det skulle være noget ekstra.
– Han havde taget et egentlig godt valg i en Patagonia fleece på, men han var simpelthen for hverdagsagtig i forhold til, at præmissen var, at det skulle være noget ekstra, siger Sviatchenko, der dog synes, at fleece klæder nordjyden.
Det skæve indslag fra Erik Sviatchenko blev taget godt imod, og nu er kaptajnen igang med at videreudvikle på konceptet.
– Det kan blive noget med, at jeg giver en varsel tre dage i forvejen, hvor jeg så fortæller, at temaet er James Bond. Det kan også være en karakter, 80'er tema, 70'er tema eller noget helt andet. Vi har det bare sjovt med det, og så var trænerne også helt oppe at køre over det, så nu overvejer de også at stemme i.
Erik Sviatchenko og holdkammerater har for en stund parkeret konceptet under klubbens træningslejr i Algarve. Her bliver de boende, indtil de har spillet deres første Europa League-kamp mod Sporting CP.
Nedenfor kan du se billederne af de velklædte FC Midtjylland-spillere.
🐶🐶🐶 pic.twitter.com/IS86Mubl0r
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) January 25, 2023
😎 @krisolsson pic.twitter.com/yq0eF7euok
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) January 25, 2023
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet