Gik viralt: Nu forklarer Erik Sviatchenko

Erik Sviatchenko fik aktiveret modepolitiet, da FC Midtjylland gik viralt på sociale medier.



Tipsbladet i Portugal.

Der er god lir i FC Midtjylland, og det står Erik Sviatchenko i spidsen for. Til en af holdets første træninger i år begyndte det ene foto efter det andet at dukke op på klubbens sociale medier.

Forsvarskaptajnen havde hyret klubfotografen, og bedt holdkammeraterne om at møde op i deres stiveste puds til en kold januartræning. Modeugen rykkede for en kort stund til Herning.

Billederne blev delt og liket et hav af gange, og nåede til sidst i Euroman. Men hvad der ligner en gakket gimmick, er der faktisk en dybere mening med, forklarer Sviatchenko i et interview til Tipsbladet.

– Jeg ville gerne have, at folk gjorde en indsats hjemmefra, så de kom til træningen og føler både den og sig selv. Når man så går på banen, så er man allerede pumpet op med 5 procent ekstra, fordi man allerede fra morgenstunden har sørget for, at man ikke ligner en karklud.

Sviatchenko selv dukkede op med solbriller i hånden og en cowboyjakke ud over sin ternede blazer. Jonas Lössl havde iklædt sig en cottoncoat og taget sin hund under armen, mens Oliver Sørensen havde fundet en rød tracksuit frem.

Erik Sviatchenko er vokset op i en familie, hvor mode og stil er en prioritet. Det handler om at gøre sig umage i alle livets facetter, forklarer han. Og det gjorde holdkammeraterne også.

– Alle gjorde ekstremt meget ud af det. Og så havde vi så muligheden for at kåre en vinder bagefter, hvor vi havde fem point hver at dele ud af. Så hver enkelt kunne ligesom give 1, 2, 3, 4 og 5 point.

Herfra opstår spørgsmålet til en million kroner – hvem vandt afstemningen?

– Det gjorde Oliver Sørensen. Han havde sådan en tracksuit på i en eller anden form fra Nike, siger Erik Sviatchenko, der dog ikke er sen til at nævne, at Euroman havde tildelt ham førstepladsen.

Desuden gik sidstepladen til Henrik Dalsgaard, der i forsvarskollegaens øjne havde misforstået elementet med, at det skulle være noget ekstra.

– Han havde taget et egentlig godt valg i en Patagonia fleece på, men han var simpelthen for hverdagsagtig i forhold til, at præmissen var, at det skulle være noget ekstra, siger Sviatchenko, der dog synes, at fleece klæder nordjyden.

Det skæve indslag fra Erik Sviatchenko blev taget godt imod, og nu er kaptajnen igang med at videreudvikle på konceptet.

– Det kan blive noget med, at jeg giver en varsel tre dage i forvejen, hvor jeg så fortæller, at temaet er James Bond. Det kan også være en karakter, 80'er tema, 70'er tema eller noget helt andet. Vi har det bare sjovt med det, og så var trænerne også helt oppe at køre over det, så nu overvejer de også at stemme i.

Erik Sviatchenko og holdkammerater har for en stund parkeret konceptet under klubbens træningslejr i Algarve. Her bliver de boende, indtil de har spillet deres første Europa League-kamp mod Sporting CP.

Nedenfor kan du se billederne af de velklædte FC Midtjylland-spillere.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Falske Brøndby-rygter i omløb

Målkongen Biereth på vild liste

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Medier fælder dom over Dorgu

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Stor hæder til Suzuki

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

FCK starter op uden tre spillere

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Superligaens bedste stadion

Liverpool-spiller i chokskifte?

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

De vil købe FC Midtjylland-profil

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges