• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Fuhr Nielsen

Gik viralt: Nu forklarer Erik Sviatchenko

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Erik Sviatchenko fik aktiveret modepolitiet, da FC Midtjylland gik viralt på sociale medier.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Tipsbladet i Portugal.

Der er god lir i FC Midtjylland, og det står Erik Sviatchenko i spidsen for. Til en af holdets første træninger i år begyndte det ene foto efter det andet at dukke op på klubbens sociale medier.

Forsvarskaptajnen havde hyret klubfotografen, og bedt holdkammeraterne om at møde op i deres stiveste puds til en kold januartræning. Modeugen rykkede for en kort stund til Herning.

Billederne blev delt og liket et hav af gange, og nåede til sidst i Euroman. Men hvad der ligner en gakket gimmick, er der faktisk en dybere mening med, forklarer Sviatchenko i et interview til Tipsbladet.

- Jeg ville gerne have, at folk gjorde en indsats hjemmefra, så de kom til træningen og føler både den og sig selv. Når man så går på banen, så er man allerede pumpet op med 5 procent ekstra, fordi man allerede fra morgenstunden har sørget for, at man ikke ligner en karklud.

Sviatchenko selv dukkede op med solbriller i hånden og en cowboyjakke ud over sin ternede blazer. Jonas Lössl havde iklædt sig en cottoncoat og taget sin hund under armen, mens Oliver Sørensen havde fundet en rød tracksuit frem.

Erik Sviatchenko er vokset op i en familie, hvor mode og stil er en prioritet. Det handler om at gøre sig umage i alle livets facetter, forklarer han. Og det gjorde holdkammeraterne også.

- Alle gjorde ekstremt meget ud af det. Og så havde vi så muligheden for at kåre en vinder bagefter, hvor vi havde fem point hver at dele ud af. Så hver enkelt kunne ligesom give 1, 2, 3, 4 og 5 point.

Herfra opstår spørgsmålet til en million kroner - hvem vandt afstemningen?

- Det gjorde Oliver Sørensen. Han havde sådan en tracksuit på i en eller anden form fra Nike, siger Erik Sviatchenko, der dog ikke er sen til at nævne, at Euroman havde tildelt ham førstepladsen.

Desuden gik sidstepladen til Henrik Dalsgaard, der i forsvarskollegaens øjne havde misforstået elementet med, at det skulle være noget ekstra.

- Han havde taget et egentlig godt valg i en Patagonia fleece på, men han var simpelthen for hverdagsagtig i forhold til, at præmissen var, at det skulle være noget ekstra, siger Sviatchenko, der dog synes, at fleece klæder nordjyden.

Det skæve indslag fra Erik Sviatchenko blev taget godt imod, og nu er kaptajnen igang med at videreudvikle på konceptet.

- Det kan blive noget med, at jeg giver en varsel tre dage i forvejen, hvor jeg så fortæller, at temaet er James Bond. Det kan også være en karakter, 80'er tema, 70'er tema eller noget helt andet. Vi har det bare sjovt med det, og så var trænerne også helt oppe at køre over det, så nu overvejer de også at stemme i.

Erik Sviatchenko og holdkammerater har for en stund parkeret konceptet under klubbens træningslejr i Algarve. Her bliver de boende, indtil de har spillet deres første Europa League-kamp mod Sporting CP.

Nedenfor kan du se billederne af de velklædte FC Midtjylland-spillere.