Tipsbladet i Portugal.
Der er god lir i FC Midtjylland, og det står Erik Sviatchenko i spidsen for. Til en af holdets første træninger i år begyndte det ene foto efter det andet at dukke op på klubbens sociale medier.
Forsvarskaptajnen havde hyret klubfotografen, og bedt holdkammeraterne om at møde op i deres stiveste puds til en kold januartræning. Modeugen rykkede for en kort stund til Herning.
Billederne blev delt og liket et hav af gange, og nåede til sidst i Euroman. Men hvad der ligner en gakket gimmick, er der faktisk en dybere mening med, forklarer Sviatchenko i et interview til Tipsbladet.
– Jeg ville gerne have, at folk gjorde en indsats hjemmefra, så de kom til træningen og føler både den og sig selv. Når man så går på banen, så er man allerede pumpet op med 5 procent ekstra, fordi man allerede fra morgenstunden har sørget for, at man ikke ligner en karklud.
Sviatchenko selv dukkede op med solbriller i hånden og en cowboyjakke ud over sin ternede blazer. Jonas Lössl havde iklædt sig en cottoncoat og taget sin hund under armen, mens Oliver Sørensen havde fundet en rød tracksuit frem.
Erik Sviatchenko er vokset op i en familie, hvor mode og stil er en prioritet. Det handler om at gøre sig umage i alle livets facetter, forklarer han. Og det gjorde holdkammeraterne også.
– Alle gjorde ekstremt meget ud af det. Og så havde vi så muligheden for at kåre en vinder bagefter, hvor vi havde fem point hver at dele ud af. Så hver enkelt kunne ligesom give 1, 2, 3, 4 og 5 point.
Herfra opstår spørgsmålet til en million kroner – hvem vandt afstemningen?
– Det gjorde Oliver Sørensen. Han havde sådan en tracksuit på i en eller anden form fra Nike, siger Erik Sviatchenko, der dog ikke er sen til at nævne, at Euroman havde tildelt ham førstepladsen.
Desuden gik sidstepladen til Henrik Dalsgaard, der i forsvarskollegaens øjne havde misforstået elementet med, at det skulle være noget ekstra.
– Han havde taget et egentlig godt valg i en Patagonia fleece på, men han var simpelthen for hverdagsagtig i forhold til, at præmissen var, at det skulle være noget ekstra, siger Sviatchenko, der dog synes, at fleece klæder nordjyden.
Det skæve indslag fra Erik Sviatchenko blev taget godt imod, og nu er kaptajnen igang med at videreudvikle på konceptet.
– Det kan blive noget med, at jeg giver en varsel tre dage i forvejen, hvor jeg så fortæller, at temaet er James Bond. Det kan også være en karakter, 80'er tema, 70'er tema eller noget helt andet. Vi har det bare sjovt med det, og så var trænerne også helt oppe at køre over det, så nu overvejer de også at stemme i.
Erik Sviatchenko og holdkammerater har for en stund parkeret konceptet under klubbens træningslejr i Algarve. Her bliver de boende, indtil de har spillet deres første Europa League-kamp mod Sporting CP.
Nedenfor kan du se billederne af de velklædte FC Midtjylland-spillere.
🐶🐶🐶 pic.twitter.com/IS86Mubl0r
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) January 25, 2023
😎 @krisolsson pic.twitter.com/yq0eF7euok
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) January 25, 2023
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT