Gik viralt: Nu forklarer Erik Sviatchenko

Erik Sviatchenko fik aktiveret modepolitiet, da FC Midtjylland gik viralt på sociale medier.



Tipsbladet i Portugal.

Der er god lir i FC Midtjylland, og det står Erik Sviatchenko i spidsen for. Til en af holdets første træninger i år begyndte det ene foto efter det andet at dukke op på klubbens sociale medier.

Forsvarskaptajnen havde hyret klubfotografen, og bedt holdkammeraterne om at møde op i deres stiveste puds til en kold januartræning. Modeugen rykkede for en kort stund til Herning.

Billederne blev delt og liket et hav af gange, og nåede til sidst i Euroman. Men hvad der ligner en gakket gimmick, er der faktisk en dybere mening med, forklarer Sviatchenko i et interview til Tipsbladet.

– Jeg ville gerne have, at folk gjorde en indsats hjemmefra, så de kom til træningen og føler både den og sig selv. Når man så går på banen, så er man allerede pumpet op med 5 procent ekstra, fordi man allerede fra morgenstunden har sørget for, at man ikke ligner en karklud.

Sviatchenko selv dukkede op med solbriller i hånden og en cowboyjakke ud over sin ternede blazer. Jonas Lössl havde iklædt sig en cottoncoat og taget sin hund under armen, mens Oliver Sørensen havde fundet en rød tracksuit frem.

Erik Sviatchenko er vokset op i en familie, hvor mode og stil er en prioritet. Det handler om at gøre sig umage i alle livets facetter, forklarer han. Og det gjorde holdkammeraterne også.

– Alle gjorde ekstremt meget ud af det. Og så havde vi så muligheden for at kåre en vinder bagefter, hvor vi havde fem point hver at dele ud af. Så hver enkelt kunne ligesom give 1, 2, 3, 4 og 5 point.

Herfra opstår spørgsmålet til en million kroner – hvem vandt afstemningen?

– Det gjorde Oliver Sørensen. Han havde sådan en tracksuit på i en eller anden form fra Nike, siger Erik Sviatchenko, der dog ikke er sen til at nævne, at Euroman havde tildelt ham førstepladsen.

Desuden gik sidstepladen til Henrik Dalsgaard, der i forsvarskollegaens øjne havde misforstået elementet med, at det skulle være noget ekstra.

– Han havde taget et egentlig godt valg i en Patagonia fleece på, men han var simpelthen for hverdagsagtig i forhold til, at præmissen var, at det skulle være noget ekstra, siger Sviatchenko, der dog synes, at fleece klæder nordjyden.

Det skæve indslag fra Erik Sviatchenko blev taget godt imod, og nu er kaptajnen igang med at videreudvikle på konceptet.

– Det kan blive noget med, at jeg giver en varsel tre dage i forvejen, hvor jeg så fortæller, at temaet er James Bond. Det kan også være en karakter, 80'er tema, 70'er tema eller noget helt andet. Vi har det bare sjovt med det, og så var trænerne også helt oppe at køre over det, så nu overvejer de også at stemme i.

Erik Sviatchenko og holdkammerater har for en stund parkeret konceptet under klubbens træningslejr i Algarve. Her bliver de boende, indtil de har spillet deres første Europa League-kamp mod Sporting CP.

Nedenfor kan du se billederne af de velklædte FC Midtjylland-spillere.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Enorme Superliga-talenter udtaget

Nu forklarer Noah Nartey

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Manchester City – Real Madrid

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Overraskende U21-trupudtagelse

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Han stiller ultimative krav

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

De må have mareridt om ham i nat!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!