Gik viralt: Nu forklarer Erik Sviatchenko

Erik Sviatchenko fik aktiveret modepolitiet, da FC Midtjylland gik viralt på sociale medier.



Tipsbladet i Portugal.

Der er god lir i FC Midtjylland, og det står Erik Sviatchenko i spidsen for. Til en af holdets første træninger i år begyndte det ene foto efter det andet at dukke op på klubbens sociale medier.

Forsvarskaptajnen havde hyret klubfotografen, og bedt holdkammeraterne om at møde op i deres stiveste puds til en kold januartræning. Modeugen rykkede for en kort stund til Herning.

Billederne blev delt og liket et hav af gange, og nåede til sidst i Euroman. Men hvad der ligner en gakket gimmick, er der faktisk en dybere mening med, forklarer Sviatchenko i et interview til Tipsbladet.

– Jeg ville gerne have, at folk gjorde en indsats hjemmefra, så de kom til træningen og føler både den og sig selv. Når man så går på banen, så er man allerede pumpet op med 5 procent ekstra, fordi man allerede fra morgenstunden har sørget for, at man ikke ligner en karklud.

Sviatchenko selv dukkede op med solbriller i hånden og en cowboyjakke ud over sin ternede blazer. Jonas Lössl havde iklædt sig en cottoncoat og taget sin hund under armen, mens Oliver Sørensen havde fundet en rød tracksuit frem.

Erik Sviatchenko er vokset op i en familie, hvor mode og stil er en prioritet. Det handler om at gøre sig umage i alle livets facetter, forklarer han. Og det gjorde holdkammeraterne også.

– Alle gjorde ekstremt meget ud af det. Og så havde vi så muligheden for at kåre en vinder bagefter, hvor vi havde fem point hver at dele ud af. Så hver enkelt kunne ligesom give 1, 2, 3, 4 og 5 point.

Herfra opstår spørgsmålet til en million kroner – hvem vandt afstemningen?

– Det gjorde Oliver Sørensen. Han havde sådan en tracksuit på i en eller anden form fra Nike, siger Erik Sviatchenko, der dog ikke er sen til at nævne, at Euroman havde tildelt ham førstepladsen.

Desuden gik sidstepladen til Henrik Dalsgaard, der i forsvarskollegaens øjne havde misforstået elementet med, at det skulle være noget ekstra.

– Han havde taget et egentlig godt valg i en Patagonia fleece på, men han var simpelthen for hverdagsagtig i forhold til, at præmissen var, at det skulle være noget ekstra, siger Sviatchenko, der dog synes, at fleece klæder nordjyden.

Det skæve indslag fra Erik Sviatchenko blev taget godt imod, og nu er kaptajnen igang med at videreudvikle på konceptet.

– Det kan blive noget med, at jeg giver en varsel tre dage i forvejen, hvor jeg så fortæller, at temaet er James Bond. Det kan også være en karakter, 80'er tema, 70'er tema eller noget helt andet. Vi har det bare sjovt med det, og så var trænerne også helt oppe at køre over det, så nu overvejer de også at stemme i.

Erik Sviatchenko og holdkammerater har for en stund parkeret konceptet under klubbens træningslejr i Algarve. Her bliver de boende, indtil de har spillet deres første Europa League-kamp mod Sporting CP.

Nedenfor kan du se billederne af de velklædte FC Midtjylland-spillere.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



LIVE

LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Henter FC København-spiller

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Joakim Mæhle åbner op



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kæk Wass: Han filmede!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

En historisk katastrofe for Danmark

Tullberg revser medier og roser Neestrup

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Chelsea med historiens største PL-underskud

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Han er også færdig i FC København

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’