Den tidligere Superliga-spiller Rurik Gislason har haft en skuffende sæson i den tyske klub Nürnberg. Islændingen har kun fået spilletid i en håndfuld korte indhop i 2. Bundesliga, og han er derfor et stykke fra fast spilletid.
Efter halvanden sæson i den tyske klub er det endnu ikke blevet til et gennembrud, men Gislason klør på.
– Det har været bedre, men sådan er fodbold. Det går op og ned. Nogle gange spiller man meget, og nogle gange spiller man ikke. Det handler om ikke at give op. Det kan være svært, men jeg giver ikke op, siger Rurik Gislason til tipsbladet.dk.
I dette transfervindue har flere danske klubber henvendt sig til den islandske spiller om muligheden for en aftale i dette transfervindue. Det har Rurik Gislason imidlertid afvist, for han vil kun spille for én klub i Danmark.
– Der er kun én klub for mig i Danmark. Det er FC København på nuværende tidspunkt. Der er danske klubber, der har spurgt, men jeg har sagt, at jeg kun vil spille for FCK i Danmark. Jeg havde det så godt i FCK, og jeg har meget respekt for klubben. Jeg havde det også fint i Viborg og OB, men jeg modtog meget respekt fra fansene i FCK. Det handler også om niveauet, for FCK spiller i toppen, men det er mest fordi jeg havde det så godt i klubben. Det ville være synd at spille for en anden klub i Danmark, siger Rurik Gislason.
Han har heller ikke travlt med at komme væk fra Nürnberg, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2018.
– Jeg er ikke desperat. Jeg synes, det har været ufortjent, at jeg ikke har spillet mere. Jeg viser til træning, at jeg har niveauet til Nürnberg, så jeg venter på min chance. Jeg var skadet med akkillessenen i hele sidste sæson, men den er helt god igen. Vi fik ny træner i sommer, som har taget nogle andre spillere med til klubben, og det har taget lang tid at imponere ham. Men jeg er på rette vej, og min drøm er stadig at slå igennem i Nürnberg. Det arbejder jeg hårdt på, siger Rurik Gislason.
LIVE
Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen
NYHEDER
‘Den ene hjerneblødning efter den anden’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
LIVE
TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
Fremhæver Chiakha: Det er han ekstremt dygtig til
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
EKSPERT
Køb ham, FCK!
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
Farzam: De vil have op mod 75 millioner for ham
MEDIE
Tre storklubber jagter Bruno Fernandes
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
EKSKLUSIVT
Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
STORT INTERVIEW
Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
