Gislason afviser Superliga-klubber: Vil kun spille for FCK i Danmark

Rurik Gislason har sagt nej til tilbud fra danske klubber. Han vil kun spille for én klub i Danmark.



Den tidligere Superliga-spiller Rurik Gislason har haft en skuffende sæson i den tyske klub Nürnberg. Islændingen har kun fået spilletid i en håndfuld korte indhop i 2. Bundesliga, og han er derfor et stykke fra fast spilletid.

Efter halvanden sæson i den tyske klub er det endnu ikke blevet til et gennembrud, men Gislason klør på.

– Det har været bedre, men sådan er fodbold. Det går op og ned. Nogle gange spiller man meget, og nogle gange spiller man ikke. Det handler om ikke at give op. Det kan være svært, men jeg giver ikke op, siger Rurik Gislason til tipsbladet.dk.

I dette transfervindue har flere danske klubber henvendt sig til den islandske spiller om muligheden for en aftale i dette transfervindue. Det har Rurik Gislason imidlertid afvist, for han vil kun spille for én klub i Danmark.

– Der er kun én klub for mig i Danmark. Det er FC København på nuværende tidspunkt. Der er danske klubber, der har spurgt, men jeg har sagt, at jeg kun vil spille for FCK i Danmark. Jeg havde det så godt i FCK, og jeg har meget respekt for klubben. Jeg havde det også fint i Viborg og OB, men jeg modtog meget respekt fra fansene i FCK. Det handler også om niveauet, for FCK spiller i toppen, men det er mest fordi jeg havde det så godt i klubben. Det ville være synd at spille for en anden klub i Danmark, siger Rurik Gislason.

Han har heller ikke travlt med at komme væk fra Nürnberg, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2018.

– Jeg er ikke desperat. Jeg synes, det har været ufortjent, at jeg ikke har spillet mere. Jeg viser til træning, at jeg har niveauet til Nürnberg, så jeg venter på min chance. Jeg var skadet med akkillessenen i hele sidste sæson, men den er helt god igen. Vi fik ny træner i sommer, som har taget nogle andre spillere med til klubben, og det har taget lang tid at imponere ham. Men jeg er på rette vej, og min drøm er stadig at slå igennem i Nürnberg. Det arbejder jeg hårdt på, siger Rurik Gislason. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

– Mildest talt undervældende

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Tæt på en falliterklæring, FCK



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Per Frimann hylder Brøndby

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Premier League skrev transferhistorie

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Forlader AGF – lægetjek booket

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afviser kæmpebud

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer