Gislason afviser Superliga-klubber: Vil kun spille for FCK i Danmark

Rurik Gislason har sagt nej til tilbud fra danske klubber. Han vil kun spille for én klub i Danmark.



Den tidligere Superliga-spiller Rurik Gislason har haft en skuffende sæson i den tyske klub Nürnberg. Islændingen har kun fået spilletid i en håndfuld korte indhop i 2. Bundesliga, og han er derfor et stykke fra fast spilletid.

Efter halvanden sæson i den tyske klub er det endnu ikke blevet til et gennembrud, men Gislason klør på.

– Det har været bedre, men sådan er fodbold. Det går op og ned. Nogle gange spiller man meget, og nogle gange spiller man ikke. Det handler om ikke at give op. Det kan være svært, men jeg giver ikke op, siger Rurik Gislason til tipsbladet.dk.

I dette transfervindue har flere danske klubber henvendt sig til den islandske spiller om muligheden for en aftale i dette transfervindue. Det har Rurik Gislason imidlertid afvist, for han vil kun spille for én klub i Danmark.

– Der er kun én klub for mig i Danmark. Det er FC København på nuværende tidspunkt. Der er danske klubber, der har spurgt, men jeg har sagt, at jeg kun vil spille for FCK i Danmark. Jeg havde det så godt i FCK, og jeg har meget respekt for klubben. Jeg havde det også fint i Viborg og OB, men jeg modtog meget respekt fra fansene i FCK. Det handler også om niveauet, for FCK spiller i toppen, men det er mest fordi jeg havde det så godt i klubben. Det ville være synd at spille for en anden klub i Danmark, siger Rurik Gislason.

Han har heller ikke travlt med at komme væk fra Nürnberg, hvor han har kontrakt frem til sommeren 2018.

– Jeg er ikke desperat. Jeg synes, det har været ufortjent, at jeg ikke har spillet mere. Jeg viser til træning, at jeg har niveauet til Nürnberg, så jeg venter på min chance. Jeg var skadet med akkillessenen i hele sidste sæson, men den er helt god igen. Vi fik ny træner i sommer, som har taget nogle andre spillere med til klubben, og det har taget lang tid at imponere ham. Men jeg er på rette vej, og min drøm er stadig at slå igennem i Nürnberg. Det arbejder jeg hårdt på, siger Rurik Gislason. 



‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Kæmpe triumf for Frank

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Trækker overskrifter i Sydkorea

Stjerner sender besked til Froholdt

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danskerscoringerne væltede ind

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Det har man nok aldrig set før

Dansk bomber i tårevædet afsked

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december