Givet håndslag: Han må forlade FC Midtjylland

Efter fem år i Danmark er det tid til at sige farvel og tak.



En tro væbner spiller med al sandsynlighed sin sidste kamp på dansk grund for FC Midtjylland søndag. Paulinho og ulvene har givet hinanden håndslag på, at brasilianeren bliver solgt denne sommer.


Det kan Tipsbladet afsløre.


Ifølge Tipsbladets oplysninger fik Superliga-klubben i vinter bud ind på ni millioner kroner på Paulinho fra både franske Nantes og Salt Lake fra MLS, ligesom en tysk klub var inde i billedet, men det hele blev dengang afvist grundet backens store betydning for holdet.


Sådan vil man ikke se på det denne sommer, da FC Midtjylland føler, at Paulinho på bedste vis har aftjent sin værnepligt og fortjener at afsøge en ny udfordring efter fem år i Danmark, hvor han har udviklet sig til at være ikke blot en profil i sin klub, men også i hele ligaen.

Foto: Alamy


Brasilianeren har aldrig spillet i andre europæiske klubber siden ankomsten fra hjemlandet.

Men det ser altså ud til at ske inden for de næste par måneder, og ifølge Tipsbladets kilder er tyske klubber igen ved at forberede bud på venstrebacken.

Paulinho anses for at være én af de mest vellidte spillere i FCM-truppen, da han ud over at holde niveau og være professionel både er god til at tage sig af de unge og har påtaget sig en stor rolle i at få klubbens mange udenlandske spillere til at føle sig velkomne på og uden for banen.

Han har tilmed lært at tale dansk. Men efter potentielt 171 kampe for ulvene er det brasilianske klubikon på vej væk, selv om han har kontrakt i to år endnu.

Tipsbladet har søgt at få en kommentar fra FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, men det er ikke lykkedes.







LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Interessant melding om VM-profil

Spanien – Saudi-Arabien

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag