Gjorde sig ekstremt populær blandt FCK-spillerne

FC København slap for en lang aften i Haderslev takket være Viktor Claessons sene scoring mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Det så ud til, at FC København skulle på overarbejde onsdag aften mod Sønderjyske, men i overtiden dukkede Viktor Claesson op og blev pokalhelt for hovedstadsklubben.

2-1 vandt FC København over Sønderjyske, der bed godt fra sig i pokalkampen, men til sidst måtte strække gevær mod overmagten.

FC København er midt i et ekstremt tætpakket program, og kampene falder som perler på en snor i øjeblikket. Derfor havde 120 minutter og en eventuel straffesparkskonurrence en sen onsdag aften i Haderslev ikke været at foretrække.

Så Viktor Claesson var ekstremt populær blandt sine holdkammerater efter kampen.

– Der var mange af dem, der kom hen og takkede mig for, at vi slap for at skulle spille 30 minutter mere. Nu kan vi hvile et par dage, indtil vi spiller igen mandag, siger Claesson med et smil til Tipsbladet og den øvrige presse. 

FC København var bagud 0-1 ved pausen efter Rasmus Vinderslevs drømmemål, og så kom Viktor Claesson i aktion sammen med Mohamed Elyounoussi.

– Det var rigtig fint at komme ind fra anden halvlegs start og bringe noget energi til holdet. Jeg fokuserede meget på vores presspil, og at vi skulle vinde nogle bolde højt oppe i banen. Det synes jeg, vi fik gjort i anden halvleg, siger svenskeren og tilføjer om kampen:

– Sådan her er det tit i pokalen. Det minder mig om, da vi måtte ud i straffespark mod Hobro (i 2022, red.). Jeg forventede ikke en nem kamp i dag mod Sønderjyske, som er et godt hold. 

Med sejren er FC København klar til kvartfinalen i pokalturneringen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

FCK henter svensk talent

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Supercomputer: De vinder VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Bud på 1,12 milliard afvist

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK