Gjorde sig ekstremt populær blandt FCK-spillerne

FC København slap for en lang aften i Haderslev takket være Viktor Claessons sene scoring mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Det så ud til, at FC København skulle på overarbejde onsdag aften mod Sønderjyske, men i overtiden dukkede Viktor Claesson op og blev pokalhelt for hovedstadsklubben.

2-1 vandt FC København over Sønderjyske, der bed godt fra sig i pokalkampen, men til sidst måtte strække gevær mod overmagten.

FC København er midt i et ekstremt tætpakket program, og kampene falder som perler på en snor i øjeblikket. Derfor havde 120 minutter og en eventuel straffesparkskonurrence en sen onsdag aften i Haderslev ikke været at foretrække.

Så Viktor Claesson var ekstremt populær blandt sine holdkammerater efter kampen.

– Der var mange af dem, der kom hen og takkede mig for, at vi slap for at skulle spille 30 minutter mere. Nu kan vi hvile et par dage, indtil vi spiller igen mandag, siger Claesson med et smil til Tipsbladet og den øvrige presse. 

FC København var bagud 0-1 ved pausen efter Rasmus Vinderslevs drømmemål, og så kom Viktor Claesson i aktion sammen med Mohamed Elyounoussi.

– Det var rigtig fint at komme ind fra anden halvlegs start og bringe noget energi til holdet. Jeg fokuserede meget på vores presspil, og at vi skulle vinde nogle bolde højt oppe i banen. Det synes jeg, vi fik gjort i anden halvleg, siger svenskeren og tilføjer om kampen:

– Sådan her er det tit i pokalen. Det minder mig om, da vi måtte ud i straffespark mod Hobro (i 2022, red.). Jeg forventede ikke en nem kamp i dag mod Sønderjyske, som er et godt hold. 

Med sejren er FC København klar til kvartfinalen i pokalturneringen. 





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Markant ændring i Silkeborg

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’