Glad AGF-anfører: Superpositivt transfervindue

Patrick Mortensen er rigtig godt tilfreds med udsigterne til foråret og den trup, AGF er kommet ud af transfervinduet med.



ÅRHUS (Tipsbladet): Kontrakt-spørgsmålene hvirvler om Patrick Mortensen, der har udløb til sommer.

Det kommer der en afgørelse på senest om omtrent 4 1/2 måned, når aftalen udløber.

Indtil en afgørelse er Patrick Mortensen AGF-anfører og opsat på at få et godt forår.

Og noget, der glæder AGF-anføreren, er at se en stærk trup, hvor to profiler, Mikael Anderson og Mads Emil Madsen, har forlænget kontrakterne, og ingen tæt på startopstillingen skiftede væk i transfervinduet.

– Jeg synes, der har været et superpositivt transfervindue. Vi har er en rigtig fin kvalitet, og der er stor konkurrence på alle pladser, og der er mange, der byder sig til, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

– Nogle af de unge kommer ud for at få fast spilletid. Det synes jeg er godt set, så de kan få noget erfaring. Og så er jeg glad for, vi kunne holde fast på det hele, siger Patrick Mortensen.

AGF er et af de hold i Superligaen, hvor spillerne har flest kampe sammen, og for Mortensen at se er det en styrke i forhold til det, der venter i foråret.

– Det er jo et kæmpe plus. Det er kontinuitet, og hvis man også har en vis kvalitet i det, belønner det sig over tid.

Kan man genskabe magien?
Århusianerne bliver testet godt og grundigt lørdag eftermiddag af et beredt FC København, hvor spillerne skal vise cheftræner Jacob Neestrup, at de skal være med torsdag, når FCK spiller Conference League-knockoutkamp mod Heidenheim hjemme i Parken.

Der har været fokus på det offensive arbejde i opstarten hos AGF, mens man mod FC København nok får et hold i Superliga-modus at se.

I starten af sæsonen spillede AGF forrygende angrebsfodbold, og mens det nok bliver svært at genskabe én-til-én, håber århusianerne at genfinde noget af det spil, som i efterårsmånederne blev til et langt mere jævnt målsnit omkring en scoring per kamp.

– Vi har fået øvet nogle af de ting, vi gerne skal blive bedre til. Der er noget i forhold til vores omstillingsspil, vi har arbejdet med. Det var en blanding af held, at vi fik scoret på chancerne, og at vi peakede der. Kombineret med, at vi gjorde noget uventet, modstanderne ikke havde set. Så begyndte de at lave justeringer og gjorde det sværere at score, hvilket også gjaldt for mig. Det bliver sværere, når der kommer mere opmærksomhed, og det kom der på os, vurderer Patrick Mortensen.

AGF begynder forårssæsonen i næste weekend mod Sønderjyske på en fjerdeplads, fem point efter FC København og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

OB – FC København

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Tidligere FCK-talent skifter



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Kæmpe Superliga-comeback

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Cooper afslører: Han starter inde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

– Stemningen i FCK er håbløs!

AGF-profil overvejer karrierestop

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Høgh hyldes af UEFA

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Man Utd-stjerne hylder Amorim

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte