Glad AGF-anfører: Superpositivt transfervindue

Patrick Mortensen er rigtig godt tilfreds med udsigterne til foråret og den trup, AGF er kommet ud af transfervinduet med.



ÅRHUS (Tipsbladet): Kontrakt-spørgsmålene hvirvler om Patrick Mortensen, der har udløb til sommer.

Det kommer der en afgørelse på senest om omtrent 4 1/2 måned, når aftalen udløber.

Indtil en afgørelse er Patrick Mortensen AGF-anfører og opsat på at få et godt forår.

Og noget, der glæder AGF-anføreren, er at se en stærk trup, hvor to profiler, Mikael Anderson og Mads Emil Madsen, har forlænget kontrakterne, og ingen tæt på startopstillingen skiftede væk i transfervinduet.

– Jeg synes, der har været et superpositivt transfervindue. Vi har er en rigtig fin kvalitet, og der er stor konkurrence på alle pladser, og der er mange, der byder sig til, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet.

– Nogle af de unge kommer ud for at få fast spilletid. Det synes jeg er godt set, så de kan få noget erfaring. Og så er jeg glad for, vi kunne holde fast på det hele, siger Patrick Mortensen.

AGF er et af de hold i Superligaen, hvor spillerne har flest kampe sammen, og for Mortensen at se er det en styrke i forhold til det, der venter i foråret.

– Det er jo et kæmpe plus. Det er kontinuitet, og hvis man også har en vis kvalitet i det, belønner det sig over tid.

Kan man genskabe magien?
Århusianerne bliver testet godt og grundigt lørdag eftermiddag af et beredt FC København, hvor spillerne skal vise cheftræner Jacob Neestrup, at de skal være med torsdag, når FCK spiller Conference League-knockoutkamp mod Heidenheim hjemme i Parken.

Der har været fokus på det offensive arbejde i opstarten hos AGF, mens man mod FC København nok får et hold i Superliga-modus at se.

I starten af sæsonen spillede AGF forrygende angrebsfodbold, og mens det nok bliver svært at genskabe én-til-én, håber århusianerne at genfinde noget af det spil, som i efterårsmånederne blev til et langt mere jævnt målsnit omkring en scoring per kamp.

– Vi har fået øvet nogle af de ting, vi gerne skal blive bedre til. Der er noget i forhold til vores omstillingsspil, vi har arbejdet med. Det var en blanding af held, at vi fik scoret på chancerne, og at vi peakede der. Kombineret med, at vi gjorde noget uventet, modstanderne ikke havde set. Så begyndte de at lave justeringer og gjorde det sværere at score, hvilket også gjaldt for mig. Det bliver sværere, når der kommer mere opmærksomhed, og det kom der på os, vurderer Patrick Mortensen.

AGF begynder forårssæsonen i næste weekend mod Sønderjyske på en fjerdeplads, fem point efter FC København og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Stor overraskelse til FCM-træning

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Liverpool – West Ham United

Vil gøre det onde ved Brøndby

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han er tilgivet’

Froholdt-video trækker overskrifter

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Henter 16-årig i FC København

– Det er en frustration for os alle

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke