Glad Randers-boss: Nordli sagde ‘Stop the count’

Der er stor begejstring for, hvad Randers FC har præsteret i Superligaen dette efterår.



Randers FC har været en af Superligaens helt store oplevelser i dette efterår.

Der er sket meget i Kronjylland, siden man for år tilbage blev betegnet som Superligaens grå mus, der spillede den fodbold, der var nødvendig, men sjældent underholdte publikum.

I denne sæson har Randers FC spillet glimrende med offensive profiler som Tammer Bany og Simen Nordli, der flere gange har tryllebundet modstanderens defensiv.

Derfor kan klubben gå på en velfortjent vinterpause med imponerende 30 point efter 17 kampe.

Og det er noget, der skaber begejstring hos Rasmus Bethelsen.

– Det, der fylder mest, er sejren i dag. Alt det andet (kontraktforlængelse og mulig førsteplads, red.) føles lidt ligegyldigt lige i dag. Det, vi spiller for, er jo kampen, så det var en fed kamp i dag. Simen (Nordli, red.) rendte rundt derinde og sagde 'stop the count', fordi han også godt vidste, hvor vi lå i tabellen. Så det var en fed sejr og en god måde at slutte af på, siger Rasmus Bertelsen i nedtakten fra kampen til TV 3 Sport.

Stig Tøfting var også i studiet efter kampen, som han havde kommenteret, og han synes i den grad, at det er helt fortjent, at Randers er med i toppen af dansk fodbold.

– Tabellen lyver ikke, og den bruger vi tit. Når vi kigger på, hvem Randers har mødt igennem de seneste 12 kampe, har de tabt 0-1 til Silkeborg, men ellers har de ikke tabt. Derudover snakkede vi om, at de skulle have haft mere med mod FC Midtjylland, de spiller med 10 mand i Parken, så der var ikke så meget mere at komme efter, hvad det angår. Det er et af de hold, der scorer flest mål, og også et af dem, der lukker færrest ind.

– Så det er fuldt fortjent, og der er ikke meget at komme efter. Jeg synes også, de spiller godt, jeg synes, de spiller fantastisk. Viborg bliver spillet ud af banen i første halvleg, og de er bedre end dem i alle facetter, så de har rykket sig meget, og det er stor cadeau til alle omkring holdet.

Randers FC har kun tabt tre kampe i denne Superliga-sæson.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansker scorer mod Barcelona

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord