Randers FC har været en af Superligaens helt store oplevelser i dette efterår.
Der er sket meget i Kronjylland, siden man for år tilbage blev betegnet som Superligaens grå mus, der spillede den fodbold, der var nødvendig, men sjældent underholdte publikum.
I denne sæson har Randers FC spillet glimrende med offensive profiler som Tammer Bany og Simen Nordli, der flere gange har tryllebundet modstanderens defensiv.
Derfor kan klubben gå på en velfortjent vinterpause med imponerende 30 point efter 17 kampe.
Og det er noget, der skaber begejstring hos Rasmus Bethelsen.
– Det, der fylder mest, er sejren i dag. Alt det andet (kontraktforlængelse og mulig førsteplads, red.) føles lidt ligegyldigt lige i dag. Det, vi spiller for, er jo kampen, så det var en fed kamp i dag. Simen (Nordli, red.) rendte rundt derinde og sagde 'stop the count', fordi han også godt vidste, hvor vi lå i tabellen. Så det var en fed sejr og en god måde at slutte af på, siger Rasmus Bertelsen i nedtakten fra kampen til TV 3 Sport.
Stig Tøfting var også i studiet efter kampen, som han havde kommenteret, og han synes i den grad, at det er helt fortjent, at Randers er med i toppen af dansk fodbold.
– Tabellen lyver ikke, og den bruger vi tit. Når vi kigger på, hvem Randers har mødt igennem de seneste 12 kampe, har de tabt 0-1 til Silkeborg, men ellers har de ikke tabt. Derudover snakkede vi om, at de skulle have haft mere med mod FC Midtjylland, de spiller med 10 mand i Parken, så der var ikke så meget mere at komme efter, hvad det angår. Det er et af de hold, der scorer flest mål, og også et af dem, der lukker færrest ind.
– Så det er fuldt fortjent, og der er ikke meget at komme efter. Jeg synes også, de spiller godt, jeg synes, de spiller fantastisk. Viborg bliver spillet ud af banen i første halvleg, og de er bedre end dem i alle facetter, så de har rykket sig meget, og det er stor cadeau til alle omkring holdet.
Randers FC har kun tabt tre kampe i denne Superliga-sæson.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED