Glad Randers-boss: Nordli sagde ‘Stop the count’

Der er stor begejstring for, hvad Randers FC har præsteret i Superligaen dette efterår.



Randers FC har været en af Superligaens helt store oplevelser i dette efterår.

Der er sket meget i Kronjylland, siden man for år tilbage blev betegnet som Superligaens grå mus, der spillede den fodbold, der var nødvendig, men sjældent underholdte publikum.

I denne sæson har Randers FC spillet glimrende med offensive profiler som Tammer Bany og Simen Nordli, der flere gange har tryllebundet modstanderens defensiv.

Derfor kan klubben gå på en velfortjent vinterpause med imponerende 30 point efter 17 kampe.

Og det er noget, der skaber begejstring hos Rasmus Bethelsen.

– Det, der fylder mest, er sejren i dag. Alt det andet (kontraktforlængelse og mulig førsteplads, red.) føles lidt ligegyldigt lige i dag. Det, vi spiller for, er jo kampen, så det var en fed kamp i dag. Simen (Nordli, red.) rendte rundt derinde og sagde 'stop the count', fordi han også godt vidste, hvor vi lå i tabellen. Så det var en fed sejr og en god måde at slutte af på, siger Rasmus Bertelsen i nedtakten fra kampen til TV 3 Sport.

Stig Tøfting var også i studiet efter kampen, som han havde kommenteret, og han synes i den grad, at det er helt fortjent, at Randers er med i toppen af dansk fodbold.

– Tabellen lyver ikke, og den bruger vi tit. Når vi kigger på, hvem Randers har mødt igennem de seneste 12 kampe, har de tabt 0-1 til Silkeborg, men ellers har de ikke tabt. Derudover snakkede vi om, at de skulle have haft mere med mod FC Midtjylland, de spiller med 10 mand i Parken, så der var ikke så meget mere at komme efter, hvad det angår. Det er et af de hold, der scorer flest mål, og også et af dem, der lukker færrest ind.

– Så det er fuldt fortjent, og der er ikke meget at komme efter. Jeg synes også, de spiller godt, jeg synes, de spiller fantastisk. Viborg bliver spillet ud af banen i første halvleg, og de er bedre end dem i alle facetter, så de har rykket sig meget, og det er stor cadeau til alle omkring holdet.

Randers FC har kun tabt tre kampe i denne Superliga-sæson.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC Fredericia – OB



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud