Glad Randers-boss: Nordli sagde ‘Stop the count’

Der er stor begejstring for, hvad Randers FC har præsteret i Superligaen dette efterår.



Randers FC har været en af Superligaens helt store oplevelser i dette efterår.

Der er sket meget i Kronjylland, siden man for år tilbage blev betegnet som Superligaens grå mus, der spillede den fodbold, der var nødvendig, men sjældent underholdte publikum.

I denne sæson har Randers FC spillet glimrende med offensive profiler som Tammer Bany og Simen Nordli, der flere gange har tryllebundet modstanderens defensiv.

Derfor kan klubben gå på en velfortjent vinterpause med imponerende 30 point efter 17 kampe.

Og det er noget, der skaber begejstring hos Rasmus Bethelsen.

– Det, der fylder mest, er sejren i dag. Alt det andet (kontraktforlængelse og mulig førsteplads, red.) føles lidt ligegyldigt lige i dag. Det, vi spiller for, er jo kampen, så det var en fed kamp i dag. Simen (Nordli, red.) rendte rundt derinde og sagde 'stop the count', fordi han også godt vidste, hvor vi lå i tabellen. Så det var en fed sejr og en god måde at slutte af på, siger Rasmus Bertelsen i nedtakten fra kampen til TV 3 Sport.

Stig Tøfting var også i studiet efter kampen, som han havde kommenteret, og han synes i den grad, at det er helt fortjent, at Randers er med i toppen af dansk fodbold.

– Tabellen lyver ikke, og den bruger vi tit. Når vi kigger på, hvem Randers har mødt igennem de seneste 12 kampe, har de tabt 0-1 til Silkeborg, men ellers har de ikke tabt. Derudover snakkede vi om, at de skulle have haft mere med mod FC Midtjylland, de spiller med 10 mand i Parken, så der var ikke så meget mere at komme efter, hvad det angår. Det er et af de hold, der scorer flest mål, og også et af dem, der lukker færrest ind.

– Så det er fuldt fortjent, og der er ikke meget at komme efter. Jeg synes også, de spiller godt, jeg synes, de spiller fantastisk. Viborg bliver spillet ud af banen i første halvleg, og de er bedre end dem i alle facetter, så de har rykket sig meget, og det er stor cadeau til alle omkring holdet.

Randers FC har kun tabt tre kampe i denne Superliga-sæson.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal-træner er rasende

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg