Glad Randers-boss: Nordli sagde ‘Stop the count’

Der er stor begejstring for, hvad Randers FC har præsteret i Superligaen dette efterår.



Randers FC har været en af Superligaens helt store oplevelser i dette efterår.

Der er sket meget i Kronjylland, siden man for år tilbage blev betegnet som Superligaens grå mus, der spillede den fodbold, der var nødvendig, men sjældent underholdte publikum.

I denne sæson har Randers FC spillet glimrende med offensive profiler som Tammer Bany og Simen Nordli, der flere gange har tryllebundet modstanderens defensiv.

Derfor kan klubben gå på en velfortjent vinterpause med imponerende 30 point efter 17 kampe.

Og det er noget, der skaber begejstring hos Rasmus Bethelsen.

– Det, der fylder mest, er sejren i dag. Alt det andet (kontraktforlængelse og mulig førsteplads, red.) føles lidt ligegyldigt lige i dag. Det, vi spiller for, er jo kampen, så det var en fed kamp i dag. Simen (Nordli, red.) rendte rundt derinde og sagde 'stop the count', fordi han også godt vidste, hvor vi lå i tabellen. Så det var en fed sejr og en god måde at slutte af på, siger Rasmus Bertelsen i nedtakten fra kampen til TV 3 Sport.

Stig Tøfting var også i studiet efter kampen, som han havde kommenteret, og han synes i den grad, at det er helt fortjent, at Randers er med i toppen af dansk fodbold.

– Tabellen lyver ikke, og den bruger vi tit. Når vi kigger på, hvem Randers har mødt igennem de seneste 12 kampe, har de tabt 0-1 til Silkeborg, men ellers har de ikke tabt. Derudover snakkede vi om, at de skulle have haft mere med mod FC Midtjylland, de spiller med 10 mand i Parken, så der var ikke så meget mere at komme efter, hvad det angår. Det er et af de hold, der scorer flest mål, og også et af dem, der lukker færrest ind.

– Så det er fuldt fortjent, og der er ikke meget at komme efter. Jeg synes også, de spiller godt, jeg synes, de spiller fantastisk. Viborg bliver spillet ud af banen i første halvleg, og de er bedre end dem i alle facetter, så de har rykket sig meget, og det er stor cadeau til alle omkring holdet.

Randers FC har kun tabt tre kampe i denne Superliga-sæson.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig: Nu er han rejst til København

Freiburg – Aston Villa

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Chelsea – Tottenham

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

AGF jagter hollandsk talent

Neymar er tilbage

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

‘Er den største Bournemouth-fan’