Glæd jer, FCK! Han er jo vanvittig god

FC København havde absolut ingen problemer med at vinde sikkert i Lyngby. Vi er klar med Tipsbladets dom over kampen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): 

Lyngby Boldklub – FC København 0-2 (0-2)
0-1 Orri Oskarsson (7.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (30.)

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub: 
Der var ikke mange om buddet som Lyngbys bedste, men inde på midtbanen leverede det forholdsvis nye ansigt Lauge Sandgrav faktisk en rigtig fin indsats. En høj gut med masser af fysik, som ikke var bange for at slå sig, og som spillede sig op, som kampen skred frem. Det var kun hans fjerde Superliga-kamp, men der skal nok komme mange flere for den 19-årige Lyngby-spiller.

FC København:
Rodrigo Huescas er et ubeskrevet blad for mange, men ud fra det, han leverede i sin FCK-debut, så bliver han et rigtig spændende bekendtskab i dansk fodbold. Han er jo vanvittig god! Mexicaneren var kampen igennem ekstrem energisk i begge ender, hans indlæg lå knivskarpt, og han lukkede helt ned for Jonathan Amon. Hans debut kunne vel nærmest kun have været bedre, hvis han ikke var akkurat offside ved det annullerede 3-0-mål. Hans oplæg til Oskarsson efter bare syv minutter bliver afgjort ikke hans sidste i dansk fodbold, for ham her kommer til at fodre angriberne i boksen. 

Kampens værste:
Lyngby har solgt deres nok to bedste spillere i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen denne sommer, og ingen af dem er foreløbig blevet erstattet. Det skal de gøre i en fart, for lige nu mangler holdet simpelthen kvalitet. Deres første halvleg i dag var slet ikke Superligaen værdigt, og selv om det blev bedre i anden halvleg, var det slet ikke godt nok i dag.  

Morten Karlsen skal finde arbejdshandskerne frem, for ud fra hvad vi så i dag, kræver det godt nok et løft i kvaliteten, for at Lyngby skal klare det også i denne sæson.

Kampens detalje:
Sæsonens første kamp for Superliga-holdene er altid interessant af flere årsager. En af disse er, at nye ansigter får vist sig frem for første gang. I dag fik hele tre spillere debut for FCK, og det så rigtig interessant ud. Rodrigo Huescas er allerede beskrevet, og han var FCK's bedste i dag.

Nathan Trott kan man ikke sætte en finger på, for han havde absolut intet at lave, før til sidst hvor han faktisk havde en pæn redning helt nede ved græsset. Munashe Garananga fik det til at se nemt ud i defensiven, hvor det længe lignede han spillede en træningskamp, så lidt havde han at lave. Han satte egentlig ikke en fod forkert. Han virker god på bolden og stod for en lille rolig kropsfinte, der sendte Gytkjær ud efter de berømte stadionpølser. 

Alt i alt må det være særdeles opløftende for Neestrup at se de nye ansigter i en betydende kamp for første gang.





Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude




LIVE

TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Christian Nørgaard tæt på skifte