Glæd jer, FCK! Han er jo vanvittig god

FC København havde absolut ingen problemer med at vinde sikkert i Lyngby. Vi er klar med Tipsbladets dom over kampen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): 

Lyngby Boldklub – FC København 0-2 (0-2)
0-1 Orri Oskarsson (7.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (30.)

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub: 
Der var ikke mange om buddet som Lyngbys bedste, men inde på midtbanen leverede det forholdsvis nye ansigt Lauge Sandgrav faktisk en rigtig fin indsats. En høj gut med masser af fysik, som ikke var bange for at slå sig, og som spillede sig op, som kampen skred frem. Det var kun hans fjerde Superliga-kamp, men der skal nok komme mange flere for den 19-årige Lyngby-spiller.

FC København:
Rodrigo Huescas er et ubeskrevet blad for mange, men ud fra det, han leverede i sin FCK-debut, så bliver han et rigtig spændende bekendtskab i dansk fodbold. Han er jo vanvittig god! Mexicaneren var kampen igennem ekstrem energisk i begge ender, hans indlæg lå knivskarpt, og han lukkede helt ned for Jonathan Amon. Hans debut kunne vel nærmest kun have været bedre, hvis han ikke var akkurat offside ved det annullerede 3-0-mål. Hans oplæg til Oskarsson efter bare syv minutter bliver afgjort ikke hans sidste i dansk fodbold, for ham her kommer til at fodre angriberne i boksen. 

Kampens værste:
Lyngby har solgt deres nok to bedste spillere i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen denne sommer, og ingen af dem er foreløbig blevet erstattet. Det skal de gøre i en fart, for lige nu mangler holdet simpelthen kvalitet. Deres første halvleg i dag var slet ikke Superligaen værdigt, og selv om det blev bedre i anden halvleg, var det slet ikke godt nok i dag.  

Morten Karlsen skal finde arbejdshandskerne frem, for ud fra hvad vi så i dag, kræver det godt nok et løft i kvaliteten, for at Lyngby skal klare det også i denne sæson.

Kampens detalje:
Sæsonens første kamp for Superliga-holdene er altid interessant af flere årsager. En af disse er, at nye ansigter får vist sig frem for første gang. I dag fik hele tre spillere debut for FCK, og det så rigtig interessant ud. Rodrigo Huescas er allerede beskrevet, og han var FCK's bedste i dag.

Nathan Trott kan man ikke sætte en finger på, for han havde absolut intet at lave, før til sidst hvor han faktisk havde en pæn redning helt nede ved græsset. Munashe Garananga fik det til at se nemt ud i defensiven, hvor det længe lignede han spillede en træningskamp, så lidt havde han at lave. Han satte egentlig ikke en fod forkert. Han virker god på bolden og stod for en lille rolig kropsfinte, der sendte Gytkjær ud efter de berømte stadionpølser. 

Alt i alt må det være særdeles opløftende for Neestrup at se de nye ansigter i en betydende kamp for første gang.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Benhård Brian Riemer-melding

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Færdig? Manchester City har udset afløser

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Det kommer formentlig til at ske

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Det er dramatisk!’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Brighton – Liverpool

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers