LYNGBY STADION (Tipsbladet):
Lyngby Boldklub – FC København 0-2 (0-2)
0-1 Orri Oskarsson (7.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (30.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Der var ikke mange om buddet som Lyngbys bedste, men inde på midtbanen leverede det forholdsvis nye ansigt Lauge Sandgrav faktisk en rigtig fin indsats. En høj gut med masser af fysik, som ikke var bange for at slå sig, og som spillede sig op, som kampen skred frem. Det var kun hans fjerde Superliga-kamp, men der skal nok komme mange flere for den 19-årige Lyngby-spiller.
FC København:
Rodrigo Huescas er et ubeskrevet blad for mange, men ud fra det, han leverede i sin FCK-debut, så bliver han et rigtig spændende bekendtskab i dansk fodbold. Han er jo vanvittig god! Mexicaneren var kampen igennem ekstrem energisk i begge ender, hans indlæg lå knivskarpt, og han lukkede helt ned for Jonathan Amon. Hans debut kunne vel nærmest kun have været bedre, hvis han ikke var akkurat offside ved det annullerede 3-0-mål. Hans oplæg til Oskarsson efter bare syv minutter bliver afgjort ikke hans sidste i dansk fodbold, for ham her kommer til at fodre angriberne i boksen.
Kampens værste:
Lyngby har solgt deres nok to bedste spillere i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen denne sommer, og ingen af dem er foreløbig blevet erstattet. Det skal de gøre i en fart, for lige nu mangler holdet simpelthen kvalitet. Deres første halvleg i dag var slet ikke Superligaen værdigt, og selv om det blev bedre i anden halvleg, var det slet ikke godt nok i dag.
Morten Karlsen skal finde arbejdshandskerne frem, for ud fra hvad vi så i dag, kræver det godt nok et løft i kvaliteten, for at Lyngby skal klare det også i denne sæson.
Kampens detalje:
Sæsonens første kamp for Superliga-holdene er altid interessant af flere årsager. En af disse er, at nye ansigter får vist sig frem for første gang. I dag fik hele tre spillere debut for FCK, og det så rigtig interessant ud. Rodrigo Huescas er allerede beskrevet, og han var FCK's bedste i dag.
Nathan Trott kan man ikke sætte en finger på, for han havde absolut intet at lave, før til sidst hvor han faktisk havde en pæn redning helt nede ved græsset. Munashe Garananga fik det til at se nemt ud i defensiven, hvor det længe lignede han spillede en træningskamp, så lidt havde han at lave. Han satte egentlig ikke en fod forkert. Han virker god på bolden og stod for en lille rolig kropsfinte, der sendte Gytkjær ud efter de berømte stadionpølser.
Alt i alt må det være særdeles opløftende for Neestrup at se de nye ansigter i en betydende kamp for første gang.
LIVE
LIVE: Dommerekspert forstår det ikke
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Fik blackout på Brøndby Stadion
OPTAKT
OB – Randers FC
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG