Glæd jer, FCK! Han er jo vanvittig god

FC København havde absolut ingen problemer med at vinde sikkert i Lyngby. Vi er klar med Tipsbladets dom over kampen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): 

Lyngby Boldklub – FC København 0-2 (0-2)
0-1 Orri Oskarsson (7.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (30.)

Kampens bedste:
Lyngby Boldklub: 
Der var ikke mange om buddet som Lyngbys bedste, men inde på midtbanen leverede det forholdsvis nye ansigt Lauge Sandgrav faktisk en rigtig fin indsats. En høj gut med masser af fysik, som ikke var bange for at slå sig, og som spillede sig op, som kampen skred frem. Det var kun hans fjerde Superliga-kamp, men der skal nok komme mange flere for den 19-årige Lyngby-spiller.

FC København:
Rodrigo Huescas er et ubeskrevet blad for mange, men ud fra det, han leverede i sin FCK-debut, så bliver han et rigtig spændende bekendtskab i dansk fodbold. Han er jo vanvittig god! Mexicaneren var kampen igennem ekstrem energisk i begge ender, hans indlæg lå knivskarpt, og han lukkede helt ned for Jonathan Amon. Hans debut kunne vel nærmest kun have været bedre, hvis han ikke var akkurat offside ved det annullerede 3-0-mål. Hans oplæg til Oskarsson efter bare syv minutter bliver afgjort ikke hans sidste i dansk fodbold, for ham her kommer til at fodre angriberne i boksen. 

Kampens værste:
Lyngby har solgt deres nok to bedste spillere i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen denne sommer, og ingen af dem er foreløbig blevet erstattet. Det skal de gøre i en fart, for lige nu mangler holdet simpelthen kvalitet. Deres første halvleg i dag var slet ikke Superligaen værdigt, og selv om det blev bedre i anden halvleg, var det slet ikke godt nok i dag.  

Morten Karlsen skal finde arbejdshandskerne frem, for ud fra hvad vi så i dag, kræver det godt nok et løft i kvaliteten, for at Lyngby skal klare det også i denne sæson.

Kampens detalje:
Sæsonens første kamp for Superliga-holdene er altid interessant af flere årsager. En af disse er, at nye ansigter får vist sig frem for første gang. I dag fik hele tre spillere debut for FCK, og det så rigtig interessant ud. Rodrigo Huescas er allerede beskrevet, og han var FCK's bedste i dag.

Nathan Trott kan man ikke sætte en finger på, for han havde absolut intet at lave, før til sidst hvor han faktisk havde en pæn redning helt nede ved græsset. Munashe Garananga fik det til at se nemt ud i defensiven, hvor det længe lignede han spillede en træningskamp, så lidt havde han at lave. Han satte egentlig ikke en fod forkert. Han virker god på bolden og stod for en lille rolig kropsfinte, der sendte Gytkjær ud efter de berømte stadionpølser. 

Alt i alt må det være særdeles opløftende for Neestrup at se de nye ansigter i en betydende kamp for første gang.





LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Rodri er blevet opereret i ryggen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar

Han kan blive det næste store Superliga-salg!