LYNGBY STADION (Tipsbladet):
Lyngby Boldklub – FC København 0-2 (0-2)
0-1 Orri Oskarsson (7.)
0-2 Mohamed Elyounoussi (30.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Der var ikke mange om buddet som Lyngbys bedste, men inde på midtbanen leverede det forholdsvis nye ansigt Lauge Sandgrav faktisk en rigtig fin indsats. En høj gut med masser af fysik, som ikke var bange for at slå sig, og som spillede sig op, som kampen skred frem. Det var kun hans fjerde Superliga-kamp, men der skal nok komme mange flere for den 19-årige Lyngby-spiller.
FC København:
Rodrigo Huescas er et ubeskrevet blad for mange, men ud fra det, han leverede i sin FCK-debut, så bliver han et rigtig spændende bekendtskab i dansk fodbold. Han er jo vanvittig god! Mexicaneren var kampen igennem ekstrem energisk i begge ender, hans indlæg lå knivskarpt, og han lukkede helt ned for Jonathan Amon. Hans debut kunne vel nærmest kun have været bedre, hvis han ikke var akkurat offside ved det annullerede 3-0-mål. Hans oplæg til Oskarsson efter bare syv minutter bliver afgjort ikke hans sidste i dansk fodbold, for ham her kommer til at fodre angriberne i boksen.
Kampens værste:
Lyngby har solgt deres nok to bedste spillere i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen denne sommer, og ingen af dem er foreløbig blevet erstattet. Det skal de gøre i en fart, for lige nu mangler holdet simpelthen kvalitet. Deres første halvleg i dag var slet ikke Superligaen værdigt, og selv om det blev bedre i anden halvleg, var det slet ikke godt nok i dag.
Morten Karlsen skal finde arbejdshandskerne frem, for ud fra hvad vi så i dag, kræver det godt nok et løft i kvaliteten, for at Lyngby skal klare det også i denne sæson.
Kampens detalje:
Sæsonens første kamp for Superliga-holdene er altid interessant af flere årsager. En af disse er, at nye ansigter får vist sig frem for første gang. I dag fik hele tre spillere debut for FCK, og det så rigtig interessant ud. Rodrigo Huescas er allerede beskrevet, og han var FCK's bedste i dag.
Nathan Trott kan man ikke sætte en finger på, for han havde absolut intet at lave, før til sidst hvor han faktisk havde en pæn redning helt nede ved græsset. Munashe Garananga fik det til at se nemt ud i defensiven, hvor det længe lignede han spillede en træningskamp, så lidt havde han at lave. Han satte egentlig ikke en fod forkert. Han virker god på bolden og stod for en lille rolig kropsfinte, der sendte Gytkjær ud efter de berømte stadionpølser.
Alt i alt må det være særdeles opløftende for Neestrup at se de nye ansigter i en betydende kamp for første gang.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT