Det ventes, at FC Midtjylland på tirsdagens pressemøde offentliggør, at Danmarks rigeste mand, Anders Holch Povlsen, har købt aktiemajoriteten i klubben.
Dermed vil FC Midtjylland have en ny ejer, og nyheden vil kickstarte en ny epoke i klubbens historie. Man skal tilbage i toppen af dansk klubfodbold efter sidste sæsons skuffende resultater i Superligaen, og nyheden om rigmandens formodede indtog skruer bestemt ikke ned for den plan.
Tværtimod kommer FC Midtjylland til at ruste op, vurderer Jesper Jørgensen, der er partner og økonom i Deloitte.
– Det er nærmest ligesom, når USA og det gamle Rusland slås – det starter våbenkapløbet her. Det er noget af en oprustning, afhængig af hvor mange penge han spytter i kassen, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.
Der skal dog nok blive spyttet nogle penge i kassen, og det er der flere årsager til, vurderer han:
– Der bliver helt sikkert skruet op for blusset. Når de gør det, er det for det første fordi, at de kan se inden for det sidste år især, at FCK er begyndt at stikke lidt af fra dem, og at de ikke selv har været så heldige med deres indkøb.
Den anden årsag skyldes den heftige transferaktivitet, som foregår i europæisk fodbold i øjeblikket. Der er masser af penge i omløb og disse køres ned igennem systemet. Jesper Jørgensen peger på, at FC Midtjylland godt kan se, hvad der foregår rundt omkring i Europa, og klubben er nødt til at skrue op, hvis man skal følge med og nå sin målsætning om top 50.
Derudover er det enormt vigtigt for FC Midtjylland at geare sig til europæisk gruppespil til næste sæson, når det nye format søsættes og præmiepengene øges med 20-30-40 procent.
Tæt på at være for sent
Jesper Jørgensen mener ikke, at det er overraskende, såfremt Anders Holch Povlsen bliver ny FCM-ejer. Han ejer i forvejen 25 procent af klubben, og nyheden betyder, at han tydeligvis har fået smag for mere.
Det var også ved at være sidste udkald for FC Midtjylland, der som nævnt skal geare sig til næste års europæiske eksamen.
– Det giver god mening, men det er næsten lige før, det er ved at være for sent. Skal du være klar til 2024, skulle du måske have været i gang for et år siden. Det er nemt at sige udefra. Det er bedre sent end aldrig at geare op på den næste hylde, selv om de allerede for et par år siden ville steppe op i prisniveau på de spillere, de købte. Det her giver dem en mulighed for at komme lidt højere op eller bare forsvare det niveau, de er på, fordi der er så mange penge i systemet.
Der kommer vel også pres på fra klubberne under? Brøndby og AGF for eksempel?
– Det her bliver hård kost for de to klubber, det er der slet ingen tvivl om. Det bliver spændende at se, hvad Global Football Holdings (Brøndbys ejere, red.) gør i den forbindelse, for der er vel både sportsligt og så videre en del, der skal bygges op, hvis de skal være en troværdig top tre-konkurrent, forklarer Jesper Jørgensen.
FC Midtjylland befinder sig i øjeblikket kun bag FC København på det sportslige budget, og med en oprustning her vil klubben altså forsøge at mindske det hul. Jesper Jørgensen tror dog ikke, at FC København ryster i bukserne over det.
– Jeg tror, at de holder fast i deres strategi og siger, at det er fint, at der kommer nogle og presser os sportsligt.
– Jeg tror ikke, det får dem til at ryste på hånden. Nærmere at de sukkede lidt efter det, forstået på den måde at de sidder og er småirriterede over, at de andre klubber ikke bidrager til koefficientpointene. Det koster dem dyrt, hver gang, at der mangler noget der, forklarer han.
Anders Holch Povlsen har siddet på 25 procent af aktierne i FC Midtjylland siden 2021. I 2021 smed han godt 125 millioner kroner i klubben med sin investering.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT