Glæd jer, FCM: Der bliver helt sikkert skruet op

Anders Holch Povlsens formodede overtagelse af aktiemajoriteten i FC Midtjylland betyder, at klubben vil gøre sit for at mindske afstanden op til FC København.



Det ventes, at FC Midtjylland på tirsdagens pressemøde offentliggør, at Danmarks rigeste mand, Anders Holch Povlsen, har købt aktiemajoriteten i klubben.

Dermed vil FC Midtjylland have en ny ejer, og nyheden vil kickstarte en ny epoke i klubbens historie. Man skal tilbage i toppen af dansk klubfodbold efter sidste sæsons skuffende resultater i Superligaen, og nyheden om rigmandens formodede indtog skruer bestemt ikke ned for den plan. 

Tværtimod kommer FC Midtjylland til at ruste op, vurderer Jesper Jørgensen, der er partner og økonom i Deloitte.

– Det er nærmest ligesom, når USA og det gamle Rusland slås – det starter våbenkapløbet her. Det er noget af en oprustning, afhængig af hvor mange penge han spytter i kassen, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

Der skal dog nok blive spyttet nogle penge i kassen, og det er der flere årsager til, vurderer han:

– Der bliver helt sikkert skruet op for blusset. Når de gør det, er det for det første fordi, at de kan se inden for det sidste år især, at FCK er begyndt at stikke lidt af fra dem, og at de ikke selv har været så heldige med deres indkøb.

Den anden årsag skyldes den heftige transferaktivitet, som foregår i europæisk fodbold i øjeblikket. Der er masser af penge i omløb og disse køres ned igennem systemet. Jesper Jørgensen peger på, at FC Midtjylland godt kan se, hvad der foregår rundt omkring i Europa, og klubben er nødt til at skrue op, hvis man skal følge med og nå sin målsætning om top 50.

Derudover er det enormt vigtigt for FC Midtjylland at geare sig til europæisk gruppespil til næste sæson, når det nye format søsættes og præmiepengene øges med 20-30-40 procent.

Tæt på at være for sent
Jesper Jørgensen mener ikke, at det er overraskende, såfremt Anders Holch Povlsen bliver ny FCM-ejer. Han ejer i forvejen 25 procent af klubben, og nyheden betyder, at han tydeligvis har fået smag for mere. 

Det var også ved at være sidste udkald for FC Midtjylland, der som nævnt skal geare sig til næste års europæiske eksamen.

– Det giver god mening, men det er næsten lige før, det er ved at være for sent. Skal du være klar til 2024, skulle du måske have været i gang for et år siden. Det er nemt at sige udefra. Det er bedre sent end aldrig at geare op på den næste hylde, selv om de allerede for et par år siden ville steppe op i prisniveau på de spillere, de købte. Det her giver dem en mulighed for at komme lidt højere op eller bare forsvare det niveau, de er på, fordi der er så mange penge i systemet.

Der kommer vel også pres på fra klubberne under? Brøndby og AGF for eksempel? 

– Det her bliver hård kost for de to klubber, det er der slet ingen tvivl om. Det bliver spændende at se, hvad Global Football Holdings (Brøndbys ejere, red.) gør i den forbindelse, for der er vel både sportsligt og så videre en del, der skal bygges op, hvis de skal være en troværdig top tre-konkurrent, forklarer Jesper Jørgensen.

FC Midtjylland befinder sig i øjeblikket kun bag FC København på det sportslige budget, og med en oprustning her vil klubben altså forsøge at mindske det hul. Jesper Jørgensen tror dog ikke, at FC København ryster i bukserne over det.

– Jeg tror, at de holder fast i deres strategi og siger, at det er fint, at der kommer nogle og presser os sportsligt. 

– Jeg tror ikke, det får dem til at ryste på hånden. Nærmere at de sukkede lidt efter det, forstået på den måde at de sidder og er småirriterede over, at de andre klubber ikke bidrager til koefficientpointene. Det koster dem dyrt, hver gang, at der mangler noget der, forklarer han.

Anders Holch Povlsen har siddet på 25 procent af aktierne i FC Midtjylland siden 2021. I 2021 smed han godt 125 millioner kroner i klubben med sin investering.



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Han peger på Simon Kjær

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Fælder dom over Højlund

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Presset Frank: Her er vores store problem

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Henter dansker – får god pakke

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner