Det ventes, at FC Midtjylland på tirsdagens pressemøde offentliggør, at Danmarks rigeste mand, Anders Holch Povlsen, har købt aktiemajoriteten i klubben.
Dermed vil FC Midtjylland have en ny ejer, og nyheden vil kickstarte en ny epoke i klubbens historie. Man skal tilbage i toppen af dansk klubfodbold efter sidste sæsons skuffende resultater i Superligaen, og nyheden om rigmandens formodede indtog skruer bestemt ikke ned for den plan.
Tværtimod kommer FC Midtjylland til at ruste op, vurderer Jesper Jørgensen, der er partner og økonom i Deloitte.
– Det er nærmest ligesom, når USA og det gamle Rusland slås – det starter våbenkapløbet her. Det er noget af en oprustning, afhængig af hvor mange penge han spytter i kassen, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.
Der skal dog nok blive spyttet nogle penge i kassen, og det er der flere årsager til, vurderer han:
– Der bliver helt sikkert skruet op for blusset. Når de gør det, er det for det første fordi, at de kan se inden for det sidste år især, at FCK er begyndt at stikke lidt af fra dem, og at de ikke selv har været så heldige med deres indkøb.
Den anden årsag skyldes den heftige transferaktivitet, som foregår i europæisk fodbold i øjeblikket. Der er masser af penge i omløb og disse køres ned igennem systemet. Jesper Jørgensen peger på, at FC Midtjylland godt kan se, hvad der foregår rundt omkring i Europa, og klubben er nødt til at skrue op, hvis man skal følge med og nå sin målsætning om top 50.
Derudover er det enormt vigtigt for FC Midtjylland at geare sig til europæisk gruppespil til næste sæson, når det nye format søsættes og præmiepengene øges med 20-30-40 procent.
Tæt på at være for sent
Jesper Jørgensen mener ikke, at det er overraskende, såfremt Anders Holch Povlsen bliver ny FCM-ejer. Han ejer i forvejen 25 procent af klubben, og nyheden betyder, at han tydeligvis har fået smag for mere.
Det var også ved at være sidste udkald for FC Midtjylland, der som nævnt skal geare sig til næste års europæiske eksamen.
– Det giver god mening, men det er næsten lige før, det er ved at være for sent. Skal du være klar til 2024, skulle du måske have været i gang for et år siden. Det er nemt at sige udefra. Det er bedre sent end aldrig at geare op på den næste hylde, selv om de allerede for et par år siden ville steppe op i prisniveau på de spillere, de købte. Det her giver dem en mulighed for at komme lidt højere op eller bare forsvare det niveau, de er på, fordi der er så mange penge i systemet.
Der kommer vel også pres på fra klubberne under? Brøndby og AGF for eksempel?
– Det her bliver hård kost for de to klubber, det er der slet ingen tvivl om. Det bliver spændende at se, hvad Global Football Holdings (Brøndbys ejere, red.) gør i den forbindelse, for der er vel både sportsligt og så videre en del, der skal bygges op, hvis de skal være en troværdig top tre-konkurrent, forklarer Jesper Jørgensen.
FC Midtjylland befinder sig i øjeblikket kun bag FC København på det sportslige budget, og med en oprustning her vil klubben altså forsøge at mindske det hul. Jesper Jørgensen tror dog ikke, at FC København ryster i bukserne over det.
– Jeg tror, at de holder fast i deres strategi og siger, at det er fint, at der kommer nogle og presser os sportsligt.
– Jeg tror ikke, det får dem til at ryste på hånden. Nærmere at de sukkede lidt efter det, forstået på den måde at de sidder og er småirriterede over, at de andre klubber ikke bidrager til koefficientpointene. Det koster dem dyrt, hver gang, at der mangler noget der, forklarer han.
Anders Holch Povlsen har siddet på 25 procent af aktierne i FC Midtjylland siden 2021. I 2021 smed han godt 125 millioner kroner i klubben med sin investering.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED