Det ventes, at FC Midtjylland på tirsdagens pressemøde offentliggør, at Danmarks rigeste mand, Anders Holch Povlsen, har købt aktiemajoriteten i klubben.
Dermed vil FC Midtjylland have en ny ejer, og nyheden vil kickstarte en ny epoke i klubbens historie. Man skal tilbage i toppen af dansk klubfodbold efter sidste sæsons skuffende resultater i Superligaen, og nyheden om rigmandens formodede indtog skruer bestemt ikke ned for den plan.
Tværtimod kommer FC Midtjylland til at ruste op, vurderer Jesper Jørgensen, der er partner og økonom i Deloitte.
– Det er nærmest ligesom, når USA og det gamle Rusland slås – det starter våbenkapløbet her. Det er noget af en oprustning, afhængig af hvor mange penge han spytter i kassen, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.
Der skal dog nok blive spyttet nogle penge i kassen, og det er der flere årsager til, vurderer han:
– Der bliver helt sikkert skruet op for blusset. Når de gør det, er det for det første fordi, at de kan se inden for det sidste år især, at FCK er begyndt at stikke lidt af fra dem, og at de ikke selv har været så heldige med deres indkøb.
Den anden årsag skyldes den heftige transferaktivitet, som foregår i europæisk fodbold i øjeblikket. Der er masser af penge i omløb og disse køres ned igennem systemet. Jesper Jørgensen peger på, at FC Midtjylland godt kan se, hvad der foregår rundt omkring i Europa, og klubben er nødt til at skrue op, hvis man skal følge med og nå sin målsætning om top 50.
Derudover er det enormt vigtigt for FC Midtjylland at geare sig til europæisk gruppespil til næste sæson, når det nye format søsættes og præmiepengene øges med 20-30-40 procent.
Tæt på at være for sent
Jesper Jørgensen mener ikke, at det er overraskende, såfremt Anders Holch Povlsen bliver ny FCM-ejer. Han ejer i forvejen 25 procent af klubben, og nyheden betyder, at han tydeligvis har fået smag for mere.
Det var også ved at være sidste udkald for FC Midtjylland, der som nævnt skal geare sig til næste års europæiske eksamen.
– Det giver god mening, men det er næsten lige før, det er ved at være for sent. Skal du være klar til 2024, skulle du måske have været i gang for et år siden. Det er nemt at sige udefra. Det er bedre sent end aldrig at geare op på den næste hylde, selv om de allerede for et par år siden ville steppe op i prisniveau på de spillere, de købte. Det her giver dem en mulighed for at komme lidt højere op eller bare forsvare det niveau, de er på, fordi der er så mange penge i systemet.
Der kommer vel også pres på fra klubberne under? Brøndby og AGF for eksempel?
– Det her bliver hård kost for de to klubber, det er der slet ingen tvivl om. Det bliver spændende at se, hvad Global Football Holdings (Brøndbys ejere, red.) gør i den forbindelse, for der er vel både sportsligt og så videre en del, der skal bygges op, hvis de skal være en troværdig top tre-konkurrent, forklarer Jesper Jørgensen.
FC Midtjylland befinder sig i øjeblikket kun bag FC København på det sportslige budget, og med en oprustning her vil klubben altså forsøge at mindske det hul. Jesper Jørgensen tror dog ikke, at FC København ryster i bukserne over det.
– Jeg tror, at de holder fast i deres strategi og siger, at det er fint, at der kommer nogle og presser os sportsligt.
– Jeg tror ikke, det får dem til at ryste på hånden. Nærmere at de sukkede lidt efter det, forstået på den måde at de sidder og er småirriterede over, at de andre klubber ikke bidrager til koefficientpointene. Det koster dem dyrt, hver gang, at der mangler noget der, forklarer han.
Anders Holch Povlsen har siddet på 25 procent af aktierne i FC Midtjylland siden 2021. I 2021 smed han godt 125 millioner kroner i klubben med sin investering.
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
Målmand håber på Brøndby-transfer
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!