BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første landsholdstrup, var der ingen Superliga-spillere i truppen, men over for den skrevne presse fremhævede landstræneren adskillige profiler fra den hjemlige liga.
Og tre af de fire var fra Brøndby: Mathias Kvistgaarden, Clement Bischoff og Jacob Rasmussen.
Særligt førstnævnte blev rost og kaldt en “afgjort spændende spiller for fremtiden”.
At landstræneren har et øje på Superligaen, vækker glæde i Brøndby IF.
– Jeg synes, det er godt, at spillerne, som gør det i Superligaen, bliver nævnt af landstræneren. Det er rigtig godt og positivt, siger cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Om der bør være plads til en eller flere spillere fra Superligaen på landsholdet, vil Jesper Sørensen imidlertid ikke gå ind i.
– Der er dygtige spillere på det danske landshold, og der er mange at tage af. Jeg synes også, der er dygtige spillere i Superligaen at tage af, så det vil jeg lade være op til landstræneren at bestemme, men det er godt, når der er den der anerkendelse med, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘To gode unge fyre’
Brian Riemer er imidlertid ikke den eneste, der er imponeret af de to unge gutter. Også holdkammeraten Patrick Pentz roser dem.
– Det er to gode unge fyre. De skal bare fortsætte og levere på banen, og så vil de få succes, siger Patrick Pentz og tilføjer om Clement Bischoff:
– I en fodboldkarriere vil der være op- og nedture. Han præsterer godt nu, og der vil også komme perioder, hvor hans præstationer ikke er lige så gode. Det er altid en proces. Det er vigtigt, at han fortsætter og forbliver ydmyg, ligesom han er nu.
Spørgsmålet er så, hvor længe de to er at finde i Superligaen. Når landstræneren begynder at bide mærke i dem, er der nok også større klubber, der gør. Og det er nærliggende at tro, at Clement Bischoff og Mathias Kvistgaarden er i Brøndby på lånt tid.
– Ja, men det er jo sådan, at det er. Sådan er fodboldens mekanismer, og hvis du gør det så godt i så tidlig i en alder, vil der være interesse fra alle mulige steder fra. Det kan ikke undgås, siger Jesper Sørensen.
I sidste uge kunne 18-årige Clement Bischoff imidlertid fortælle, at der er dialog om en forlængelse i Brøndby – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW