BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første landsholdstrup, var der ingen Superliga-spillere i truppen, men over for den skrevne presse fremhævede landstræneren adskillige profiler fra den hjemlige liga.
Og tre af de fire var fra Brøndby: Mathias Kvistgaarden, Clement Bischoff og Jacob Rasmussen.
Særligt førstnævnte blev rost og kaldt en “afgjort spændende spiller for fremtiden”.
At landstræneren har et øje på Superligaen, vækker glæde i Brøndby IF.
– Jeg synes, det er godt, at spillerne, som gør det i Superligaen, bliver nævnt af landstræneren. Det er rigtig godt og positivt, siger cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Om der bør være plads til en eller flere spillere fra Superligaen på landsholdet, vil Jesper Sørensen imidlertid ikke gå ind i.
– Der er dygtige spillere på det danske landshold, og der er mange at tage af. Jeg synes også, der er dygtige spillere i Superligaen at tage af, så det vil jeg lade være op til landstræneren at bestemme, men det er godt, når der er den der anerkendelse med, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘To gode unge fyre’
Brian Riemer er imidlertid ikke den eneste, der er imponeret af de to unge gutter. Også holdkammeraten Patrick Pentz roser dem.
– Det er to gode unge fyre. De skal bare fortsætte og levere på banen, og så vil de få succes, siger Patrick Pentz og tilføjer om Clement Bischoff:
– I en fodboldkarriere vil der være op- og nedture. Han præsterer godt nu, og der vil også komme perioder, hvor hans præstationer ikke er lige så gode. Det er altid en proces. Det er vigtigt, at han fortsætter og forbliver ydmyg, ligesom han er nu.
Spørgsmålet er så, hvor længe de to er at finde i Superligaen. Når landstræneren begynder at bide mærke i dem, er der nok også større klubber, der gør. Og det er nærliggende at tro, at Clement Bischoff og Mathias Kvistgaarden er i Brøndby på lånt tid.
– Ja, men det er jo sådan, at det er. Sådan er fodboldens mekanismer, og hvis du gør det så godt i så tidlig i en alder, vil der være interesse fra alle mulige steder fra. Det kan ikke undgås, siger Jesper Sørensen.
I sidste uge kunne 18-årige Clement Bischoff imidlertid fortælle, at der er dialog om en forlængelse i Brøndby – læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED