Glæder sig over Brian Riemers ros

Jesper Sørensen glæder sig over, at landstræner Brian Riemer forleden fremhævede flere Brøndby-spillere i forbindelse med sin landsholdsudtagelse.



BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første landsholdstrup, var der ingen Superliga-spillere i truppen, men over for den skrevne presse fremhævede landstræneren adskillige profiler fra den hjemlige liga.

Og tre af de fire var fra Brøndby: Mathias Kvistgaarden, Clement Bischoff og Jacob Rasmussen.

Særligt førstnævnte blev rost og kaldt en “afgjort spændende spiller for fremtiden”.

At landstræneren har et øje på Superligaen, vækker glæde i Brøndby IF.

– Jeg synes, det er godt, at spillerne, som gør det i Superligaen, bliver nævnt af landstræneren. Det er rigtig godt og positivt, siger cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.

Om der bør være plads til en eller flere spillere fra Superligaen på landsholdet, vil Jesper Sørensen imidlertid ikke gå ind i.

– Der er dygtige spillere på det danske landshold, og der er mange at tage af. Jeg synes også, der er dygtige spillere i Superligaen at tage af, så det vil jeg lade være op til landstræneren at bestemme, men det er godt, når der er den der anerkendelse med, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2Y8R3DD_2

Clement Bischoff i aktion. Foto: Alamy

‘To gode unge fyre’
Brian Riemer er imidlertid ikke den eneste, der er imponeret af de to unge gutter. Også holdkammeraten Patrick Pentz roser dem.

– Det er to gode unge fyre. De skal bare fortsætte og levere på banen, og så vil de få succes, siger Patrick Pentz og tilføjer om Clement Bischoff:

– I en fodboldkarriere vil der være op- og nedture. Han præsterer godt nu, og der vil også komme perioder, hvor hans præstationer ikke er lige så gode. Det er altid en proces. Det er vigtigt, at han fortsætter og forbliver ydmyg, ligesom han er nu. 

Spørgsmålet er så, hvor længe de to er at finde i Superligaen. Når landstræneren begynder at bide mærke i dem, er der nok også større klubber, der gør. Og det er nærliggende at tro, at Clement Bischoff og Mathias Kvistgaarden er i Brøndby på lånt tid.  

– Ja, men det er jo sådan, at det er. Sådan er fodboldens mekanismer, og hvis du gør det så godt i så tidlig i en alder, vil der være interesse fra alle mulige steder fra. Det kan ikke undgås, siger Jesper Sørensen.

I sidste uge kunne 18-årige Clement Bischoff imidlertid fortælle, at der er dialog om en forlængelse i Brøndby – læs mere om det her







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente