BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første landsholdstrup, var der ingen Superliga-spillere i truppen, men over for den skrevne presse fremhævede landstræneren adskillige profiler fra den hjemlige liga.
Og tre af de fire var fra Brøndby: Mathias Kvistgaarden, Clement Bischoff og Jacob Rasmussen.
Særligt førstnævnte blev rost og kaldt en “afgjort spændende spiller for fremtiden”.
At landstræneren har et øje på Superligaen, vækker glæde i Brøndby IF.
– Jeg synes, det er godt, at spillerne, som gør det i Superligaen, bliver nævnt af landstræneren. Det er rigtig godt og positivt, siger cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Om der bør være plads til en eller flere spillere fra Superligaen på landsholdet, vil Jesper Sørensen imidlertid ikke gå ind i.
– Der er dygtige spillere på det danske landshold, og der er mange at tage af. Jeg synes også, der er dygtige spillere i Superligaen at tage af, så det vil jeg lade være op til landstræneren at bestemme, men det er godt, når der er den der anerkendelse med, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘To gode unge fyre’
Brian Riemer er imidlertid ikke den eneste, der er imponeret af de to unge gutter. Også holdkammeraten Patrick Pentz roser dem.
– Det er to gode unge fyre. De skal bare fortsætte og levere på banen, og så vil de få succes, siger Patrick Pentz og tilføjer om Clement Bischoff:
– I en fodboldkarriere vil der være op- og nedture. Han præsterer godt nu, og der vil også komme perioder, hvor hans præstationer ikke er lige så gode. Det er altid en proces. Det er vigtigt, at han fortsætter og forbliver ydmyg, ligesom han er nu.
Spørgsmålet er så, hvor længe de to er at finde i Superligaen. Når landstræneren begynder at bide mærke i dem, er der nok også større klubber, der gør. Og det er nærliggende at tro, at Clement Bischoff og Mathias Kvistgaarden er i Brøndby på lånt tid.
– Ja, men det er jo sådan, at det er. Sådan er fodboldens mekanismer, og hvis du gør det så godt i så tidlig i en alder, vil der være interesse fra alle mulige steder fra. Det kan ikke undgås, siger Jesper Sørensen.
I sidste uge kunne 18-årige Clement Bischoff imidlertid fortælle, at der er dialog om en forlængelse i Brøndby – læs mere om det her.

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tour de France-hold lukker og slukker

Vil sprænge banken for Harry Kane

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Elver bliver hjemme fra VM-test

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Stor mystik omkring Emil Højlund

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Holger Rune vinder sikkert

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Værdien styrtdykker

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

‘Hvad fanden er det!?’

Legende revser Højlund-beslutning

Viktor Claesson siger stop

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Antonsen i overraskende exit

Silkeborg IF – FC København

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

Axelsen kæmper sig videre

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Stor FCK-bet: Profiler ude

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Langgaber i Lissabon

Brøndby-darling chokerer

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet
