BRØNDBY (Tipsbladet): Da Brian Riemer tirsdag udtog sin første landsholdstrup, var der ingen Superliga-spillere i truppen, men over for den skrevne presse fremhævede landstræneren adskillige profiler fra den hjemlige liga.
Og tre af de fire var fra Brøndby: Mathias Kvistgaarden, Clement Bischoff og Jacob Rasmussen.
Særligt førstnævnte blev rost og kaldt en “afgjort spændende spiller for fremtiden”.
At landstræneren har et øje på Superligaen, vækker glæde i Brøndby IF.
– Jeg synes, det er godt, at spillerne, som gør det i Superligaen, bliver nævnt af landstræneren. Det er rigtig godt og positivt, siger cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Om der bør være plads til en eller flere spillere fra Superligaen på landsholdet, vil Jesper Sørensen imidlertid ikke gå ind i.
– Der er dygtige spillere på det danske landshold, og der er mange at tage af. Jeg synes også, der er dygtige spillere i Superligaen at tage af, så det vil jeg lade være op til landstræneren at bestemme, men det er godt, når der er den der anerkendelse med, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘To gode unge fyre’
Brian Riemer er imidlertid ikke den eneste, der er imponeret af de to unge gutter. Også holdkammeraten Patrick Pentz roser dem.
– Det er to gode unge fyre. De skal bare fortsætte og levere på banen, og så vil de få succes, siger Patrick Pentz og tilføjer om Clement Bischoff:
– I en fodboldkarriere vil der være op- og nedture. Han præsterer godt nu, og der vil også komme perioder, hvor hans præstationer ikke er lige så gode. Det er altid en proces. Det er vigtigt, at han fortsætter og forbliver ydmyg, ligesom han er nu.
Spørgsmålet er så, hvor længe de to er at finde i Superligaen. Når landstræneren begynder at bide mærke i dem, er der nok også større klubber, der gør. Og det er nærliggende at tro, at Clement Bischoff og Mathias Kvistgaarden er i Brøndby på lånt tid.
– Ja, men det er jo sådan, at det er. Sådan er fodboldens mekanismer, og hvis du gør det så godt i så tidlig i en alder, vil der være interesse fra alle mulige steder fra. Det kan ikke undgås, siger Jesper Sørensen.
I sidste uge kunne 18-årige Clement Bischoff imidlertid fortælle, at der er dialog om en forlængelse i Brøndby – læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED