Glem det OB: Det er slet ikke der, man er

OB kan se ind i et forår, der kan blive mere end grumt for klubbens selvforståelse – det handler om overlevelse.



Krisen er tydelig i OB. Ambitionen om at komme i Top-6 døde tidligt i foråret, og med det seneste nederlag til Vejle Boldklub, blev det fynske flagskib for alvor trukket ned i nedrykningsspillet.

Inden slutspillets 10 spillerunder er OB bare fem point foran netop Vejle Boldklub, og panderynkerne er blevet mange i og omkring OB.

– Det er en alvorlig situation for OB. Syv point i anden halvdel af Grundspillet. Jeg tror ikke, at modstanderne har svært ved at sove om natten, inden de skal møde OB. De har fem point ned til Vejle, der på mystisk vis ser ud til at være sportsligt i live.

– OB skal i gang nu, og det nytter ikke at tale om ambitioner og hvor gode spillere, der er til rådighed og at materialet er til at spille top-6. Det er slet ikke der, man er efter den magre pointhøst og en række glubske modstandere, der hellere end gerne vil hive OB helt ned i sølet.

– Der venter en rigtig hård test for OB i resten af foråret, siger Troels Bager Thøgersen i kommentaren, du kan se øverst i videoen.

OB lægger i slutspillet ud med en hjemmekamp mod FCN, der har høstet lige så få point som OB, inden overlevelseskampen fortsætter ude mod SønderjyskE







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Steve Cooper med stor beslutning

Australien – Egypten

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer