Glem det OB: Det er slet ikke der, man er

OB kan se ind i et forår, der kan blive mere end grumt for klubbens selvforståelse – det handler om overlevelse.



Krisen er tydelig i OB. Ambitionen om at komme i Top-6 døde tidligt i foråret, og med det seneste nederlag til Vejle Boldklub, blev det fynske flagskib for alvor trukket ned i nedrykningsspillet.

Inden slutspillets 10 spillerunder er OB bare fem point foran netop Vejle Boldklub, og panderynkerne er blevet mange i og omkring OB.

– Det er en alvorlig situation for OB. Syv point i anden halvdel af Grundspillet. Jeg tror ikke, at modstanderne har svært ved at sove om natten, inden de skal møde OB. De har fem point ned til Vejle, der på mystisk vis ser ud til at være sportsligt i live.

– OB skal i gang nu, og det nytter ikke at tale om ambitioner og hvor gode spillere, der er til rådighed og at materialet er til at spille top-6. Det er slet ikke der, man er efter den magre pointhøst og en række glubske modstandere, der hellere end gerne vil hive OB helt ned i sølet.

– Der venter en rigtig hård test for OB i resten af foråret, siger Troels Bager Thøgersen i kommentaren, du kan se øverst i videoen.

OB lægger i slutspillet ud med en hjemmekamp mod FCN, der har høstet lige så få point som OB, inden overlevelseskampen fortsætter ude mod SønderjyskE





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Tæt på kæmpetransfer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Skifter til Rangers

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Afslører vilde kontraktdetaljer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Tyskland – Paraguay

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM