Glen Riddersholm har dommen klar over Brøndbys trup-sammensætning

Anis Ben Slimanes indhop og afgørende mål mod Sønderjyske begejstrer spilleren selv og Brøndbys cheftræner.



Trods et godt overtag så Brøndby længe ud til at snuble hjemme mod Sønderjyske, men det lavede 19-årige Anis Ben Slimane om på.

Midtbanetalentet blev indskiftet et lille kvarter før tid, og kort efter scorede han det afgørende mål, der sikrede Brøndby en 2-1-sejr og en foreløbig førsteplads i Superligaen.

Slimane brød igennem til Brøndbys førstehold i starten af året, men har i denne sæson måtte affinde sig med en rolle som indskifter. Derfor betød det ekstra meget at komme ind og blive afgørende, fortæller han.

– Jeg har været igennem en svær periode, men jeg har arbejdet stenhårdt. At kunne komme ind og score et mål, få de tre point og ligge på førstepladsen kunne ikke være meget bedre.

– Jeg har anerkendt, at lige nu er jeg ikke god nok til at skulle starte inde, og så har jeg bare arbejdet stenhårdt. Jeg har forbedret mig og holdt hovedet højt.

– Jeg har trods alt også nogle holdkammerater, der har gjort det pissegodt, og som jeg selvfølgelig skal være der for, siger Slimane.

Brøndby-træner Niels Frederiksen er meget tilfreds med, at netop Slimane kom ind og stjal overskrifterne efter en svær periode.

– Jeg havde en ønskeliste, inden vi gik ind til de sidste tre kampe, og på den stod der, at Anis kunne komme ind og få en succesoplevelse, for det havde han behov for. Han er en rigtig dygtig spiller, der har haft lidt af en nedtur, hvor tingene ikke rigtig er lykkedes for ham.

– Han er blevet ved med at træne godt på træningsbanen, men det ville være så rart, hvis han lige kunne få en positiv oplevelse, inden vi går på ferie, og det fik han i denne kamp. Han lavede et fint indhop og scorede et godt mål, konstaterer Niels Frederiksen.

Unge spillere som Anis Ben Slimane har det ikke ligefrem væltet med på Brøndbys hold i de seneste år, men i 2020 er der i høj grad blevet satset mere på egenudviklede talenter på den københavnske vestegn.

Spørger man Sønderjyske-træner Glen Riddersholm, har Brøndby en god blanding og trupsammensætning.

– En kombination af nogle erfarne spillere, der har været i klubben i lang tid, og så en masse unge, egenproducerede spillere. Det giver en sammenhængskraft, så der er en masse hjerte, intensitet og kvalitet.

– Det gør selvfølgelig, at Brøndby er dygtige til at præstere, og det bliver selvforstærkende, fordi de erfarne tager et stort slæb, og de unge får gode muligheder for at udfolde sig.

– Det er et godt miks, som mange andre superligaklubber tidligere har skabt succes med, pointerer Riddersholm.

Mens Brøndby lige nu topper Superligaen med 24 point for 12 kampe, er Sønderjyske på fjerdepladsen med 21 af slagsen.

/ritzau/





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg