Glen Riddersholm har dommen klar over Brøndbys trup-sammensætning

Anis Ben Slimanes indhop og afgørende mål mod Sønderjyske begejstrer spilleren selv og Brøndbys cheftræner.



Trods et godt overtag så Brøndby længe ud til at snuble hjemme mod Sønderjyske, men det lavede 19-årige Anis Ben Slimane om på.

Midtbanetalentet blev indskiftet et lille kvarter før tid, og kort efter scorede han det afgørende mål, der sikrede Brøndby en 2-1-sejr og en foreløbig førsteplads i Superligaen.

Slimane brød igennem til Brøndbys førstehold i starten af året, men har i denne sæson måtte affinde sig med en rolle som indskifter. Derfor betød det ekstra meget at komme ind og blive afgørende, fortæller han.

– Jeg har været igennem en svær periode, men jeg har arbejdet stenhårdt. At kunne komme ind og score et mål, få de tre point og ligge på førstepladsen kunne ikke være meget bedre.

– Jeg har anerkendt, at lige nu er jeg ikke god nok til at skulle starte inde, og så har jeg bare arbejdet stenhårdt. Jeg har forbedret mig og holdt hovedet højt.

– Jeg har trods alt også nogle holdkammerater, der har gjort det pissegodt, og som jeg selvfølgelig skal være der for, siger Slimane.

Brøndby-træner Niels Frederiksen er meget tilfreds med, at netop Slimane kom ind og stjal overskrifterne efter en svær periode.

– Jeg havde en ønskeliste, inden vi gik ind til de sidste tre kampe, og på den stod der, at Anis kunne komme ind og få en succesoplevelse, for det havde han behov for. Han er en rigtig dygtig spiller, der har haft lidt af en nedtur, hvor tingene ikke rigtig er lykkedes for ham.

– Han er blevet ved med at træne godt på træningsbanen, men det ville være så rart, hvis han lige kunne få en positiv oplevelse, inden vi går på ferie, og det fik han i denne kamp. Han lavede et fint indhop og scorede et godt mål, konstaterer Niels Frederiksen.

Unge spillere som Anis Ben Slimane har det ikke ligefrem væltet med på Brøndbys hold i de seneste år, men i 2020 er der i høj grad blevet satset mere på egenudviklede talenter på den københavnske vestegn.

Spørger man Sønderjyske-træner Glen Riddersholm, har Brøndby en god blanding og trupsammensætning.

– En kombination af nogle erfarne spillere, der har været i klubben i lang tid, og så en masse unge, egenproducerede spillere. Det giver en sammenhængskraft, så der er en masse hjerte, intensitet og kvalitet.

– Det gør selvfølgelig, at Brøndby er dygtige til at præstere, og det bliver selvforstærkende, fordi de erfarne tager et stort slæb, og de unge får gode muligheder for at udfolde sig.

– Det er et godt miks, som mange andre superligaklubber tidligere har skabt succes med, pointerer Riddersholm.

Mens Brøndby lige nu topper Superligaen med 24 point for 12 kampe, er Sønderjyske på fjerdepladsen med 21 af slagsen.

/ritzau/





Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick


Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Stor Brøndby-stjerne skadet

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

To direktører færdige i Superliga-klub

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Fuldstændig svigtet

Rune deler nyt efter mareridt

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

– Cooper skyder på Schmedes

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dansk bomber forventer sommertransfer

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

En kold spand vand direkte i hovedet!

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Dansk dommer får ros stor ros

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Landstræner hylder OB-komet

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?