Trods et godt overtag så Brøndby længe ud til at snuble hjemme mod Sønderjyske, men det lavede 19-årige Anis Ben Slimane om på.
Midtbanetalentet blev indskiftet et lille kvarter før tid, og kort efter scorede han det afgørende mål, der sikrede Brøndby en 2-1-sejr og en foreløbig førsteplads i Superligaen.
Slimane brød igennem til Brøndbys førstehold i starten af året, men har i denne sæson måtte affinde sig med en rolle som indskifter. Derfor betød det ekstra meget at komme ind og blive afgørende, fortæller han.
– Jeg har været igennem en svær periode, men jeg har arbejdet stenhårdt. At kunne komme ind og score et mål, få de tre point og ligge på førstepladsen kunne ikke være meget bedre.
– Jeg har anerkendt, at lige nu er jeg ikke god nok til at skulle starte inde, og så har jeg bare arbejdet stenhårdt. Jeg har forbedret mig og holdt hovedet højt.
– Jeg har trods alt også nogle holdkammerater, der har gjort det pissegodt, og som jeg selvfølgelig skal være der for, siger Slimane.
Brøndby-træner Niels Frederiksen er meget tilfreds med, at netop Slimane kom ind og stjal overskrifterne efter en svær periode.
– Jeg havde en ønskeliste, inden vi gik ind til de sidste tre kampe, og på den stod der, at Anis kunne komme ind og få en succesoplevelse, for det havde han behov for. Han er en rigtig dygtig spiller, der har haft lidt af en nedtur, hvor tingene ikke rigtig er lykkedes for ham.
– Han er blevet ved med at træne godt på træningsbanen, men det ville være så rart, hvis han lige kunne få en positiv oplevelse, inden vi går på ferie, og det fik han i denne kamp. Han lavede et fint indhop og scorede et godt mål, konstaterer Niels Frederiksen.
Unge spillere som Anis Ben Slimane har det ikke ligefrem væltet med på Brøndbys hold i de seneste år, men i 2020 er der i høj grad blevet satset mere på egenudviklede talenter på den københavnske vestegn.
Spørger man Sønderjyske-træner Glen Riddersholm, har Brøndby en god blanding og trupsammensætning.
– En kombination af nogle erfarne spillere, der har været i klubben i lang tid, og så en masse unge, egenproducerede spillere. Det giver en sammenhængskraft, så der er en masse hjerte, intensitet og kvalitet.
– Det gør selvfølgelig, at Brøndby er dygtige til at præstere, og det bliver selvforstærkende, fordi de erfarne tager et stort slæb, og de unge får gode muligheder for at udfolde sig.
– Det er et godt miks, som mange andre superligaklubber tidligere har skabt succes med, pointerer Riddersholm.
Mens Brøndby lige nu topper Superligaen med 24 point for 12 kampe, er Sønderjyske på fjerdepladsen med 21 af slagsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Mangeårig Superliga-spiller ophæver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
AVIS
Kan købes til spotpris
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE
