Glen taler ud: Hørte intet fra ejerne i 4,5 måned

Fyringen i SønderjyskE ramte ikke Glen Riddersholm, som man ellers skulle tro.



Da Glen Riddersholm blev fyret som SønderjyskEs cheftræner i sommer, så var det på ingen måde en beslutning, som kom bag på ham. Det fortæller han i et stort interview med Eurosport, hvor han taler ud om den sidste tid i SønderjyskE, fyringen og den nuværende situation i klubben. 

Han forklarer blandt andet, at han intet hørte fra den amerikanske ledelse i de sidste fire en halv måned, han var ansat der, og at han dermed godt vidste, hvor pilen pegede hen. Det var en svær tid, forklarer han.

– Det er et clash mellem forskellige kulturer, der mødes, i forhold til hvordan man behandler og kommunikerer med medarbejdere. Jeg ville ikke gøre det, hvis jeg var ansvarlig, men jeg har også undersøgt, hvordan amerikansk virksomhedskultur er, og der er det helt normalt, at du er et nummer. Du er en, der får løn for at udføre dit arbejde og opgave, og det forsøgte jeg på værdig vis. Det synes jeg, vi lykkedes godt med i SønderjyskE. Men det var ikke nok, og det var helt fair. 

– Det, der gør mig mest ondt, er, at mange af de mennesker, der har været en del af SønderjyskE, er helt væk. Selv om det virker til nu, at man går tilbage til det, der var, så er det en del af læringen og en streg i regningen, som forhåbentlig ikke koster eksistensen i Superligaen, men som jeg godt kan frygte koster det. Det er det, der sker ved, at man overtages af folk som – Mette Frederiksen sagde: Vi lærer, mens vi asfalterer. Det er vel også mit indtryk af lederskabet, at man lærer, mens man asfalterer, for indsigten og forståelsen af den branche, man er kommet ind i, er måske ikke den største, siger han blandt andet.

Han fortæller også, at han intet fortryder fra sin tid i SønderjyskE, men at hans hjerte bløder, da klubben og mange af de folk omkring klubben, stadig betyder en del for ham. 

Derudover er han ked af, at klubben solgte Alexander Bah uden at få hentet ordentlige erstatninger ind. Han kalder januartransfervinduet i starten af året for en katastrofe. 

Se hele interviewet med Glen Riddersholm i afspilleren.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er VM-turneringens hold