Da Glen Riddersholm blev fyret som SønderjyskEs cheftræner i sommer, så var det på ingen måde en beslutning, som kom bag på ham. Det fortæller han i et stort interview med Eurosport, hvor han taler ud om den sidste tid i SønderjyskE, fyringen og den nuværende situation i klubben.
Han forklarer blandt andet, at han intet hørte fra den amerikanske ledelse i de sidste fire en halv måned, han var ansat der, og at han dermed godt vidste, hvor pilen pegede hen. Det var en svær tid, forklarer han.
– Det er et clash mellem forskellige kulturer, der mødes, i forhold til hvordan man behandler og kommunikerer med medarbejdere. Jeg ville ikke gøre det, hvis jeg var ansvarlig, men jeg har også undersøgt, hvordan amerikansk virksomhedskultur er, og der er det helt normalt, at du er et nummer. Du er en, der får løn for at udføre dit arbejde og opgave, og det forsøgte jeg på værdig vis. Det synes jeg, vi lykkedes godt med i SønderjyskE. Men det var ikke nok, og det var helt fair.
– Det, der gør mig mest ondt, er, at mange af de mennesker, der har været en del af SønderjyskE, er helt væk. Selv om det virker til nu, at man går tilbage til det, der var, så er det en del af læringen og en streg i regningen, som forhåbentlig ikke koster eksistensen i Superligaen, men som jeg godt kan frygte koster det. Det er det, der sker ved, at man overtages af folk som – Mette Frederiksen sagde: Vi lærer, mens vi asfalterer. Det er vel også mit indtryk af lederskabet, at man lærer, mens man asfalterer, for indsigten og forståelsen af den branche, man er kommet ind i, er måske ikke den største, siger han blandt andet.
Han fortæller også, at han intet fortryder fra sin tid i SønderjyskE, men at hans hjerte bløder, da klubben og mange af de folk omkring klubben, stadig betyder en del for ham.
Derudover er han ked af, at klubben solgte Alexander Bah uden at få hentet ordentlige erstatninger ind. Han kalder januartransfervinduet i starten af året for en katastrofe.
Se hele interviewet med Glen Riddersholm i afspilleren.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
