Da Glen Riddersholm blev fyret som SønderjyskEs cheftræner i sommer, så var det på ingen måde en beslutning, som kom bag på ham. Det fortæller han i et stort interview med Eurosport, hvor han taler ud om den sidste tid i SønderjyskE, fyringen og den nuværende situation i klubben.
Han forklarer blandt andet, at han intet hørte fra den amerikanske ledelse i de sidste fire en halv måned, han var ansat der, og at han dermed godt vidste, hvor pilen pegede hen. Det var en svær tid, forklarer han.
– Det er et clash mellem forskellige kulturer, der mødes, i forhold til hvordan man behandler og kommunikerer med medarbejdere. Jeg ville ikke gøre det, hvis jeg var ansvarlig, men jeg har også undersøgt, hvordan amerikansk virksomhedskultur er, og der er det helt normalt, at du er et nummer. Du er en, der får løn for at udføre dit arbejde og opgave, og det forsøgte jeg på værdig vis. Det synes jeg, vi lykkedes godt med i SønderjyskE. Men det var ikke nok, og det var helt fair.
– Det, der gør mig mest ondt, er, at mange af de mennesker, der har været en del af SønderjyskE, er helt væk. Selv om det virker til nu, at man går tilbage til det, der var, så er det en del af læringen og en streg i regningen, som forhåbentlig ikke koster eksistensen i Superligaen, men som jeg godt kan frygte koster det. Det er det, der sker ved, at man overtages af folk som – Mette Frederiksen sagde: Vi lærer, mens vi asfalterer. Det er vel også mit indtryk af lederskabet, at man lærer, mens man asfalterer, for indsigten og forståelsen af den branche, man er kommet ind i, er måske ikke den største, siger han blandt andet.
Han fortæller også, at han intet fortryder fra sin tid i SønderjyskE, men at hans hjerte bløder, da klubben og mange af de folk omkring klubben, stadig betyder en del for ham.
Derudover er han ked af, at klubben solgte Alexander Bah uden at få hentet ordentlige erstatninger ind. Han kalder januartransfervinduet i starten af året for en katastrofe.
Se hele interviewet med Glen Riddersholm i afspilleren.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
AVIS
De vil have Jelert
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW
