Glen taler ud: Hørte intet fra ejerne i 4,5 måned

Fyringen i SønderjyskE ramte ikke Glen Riddersholm, som man ellers skulle tro.



Da Glen Riddersholm blev fyret som SønderjyskEs cheftræner i sommer, så var det på ingen måde en beslutning, som kom bag på ham. Det fortæller han i et stort interview med Eurosport, hvor han taler ud om den sidste tid i SønderjyskE, fyringen og den nuværende situation i klubben. 

Han forklarer blandt andet, at han intet hørte fra den amerikanske ledelse i de sidste fire en halv måned, han var ansat der, og at han dermed godt vidste, hvor pilen pegede hen. Det var en svær tid, forklarer han.

– Det er et clash mellem forskellige kulturer, der mødes, i forhold til hvordan man behandler og kommunikerer med medarbejdere. Jeg ville ikke gøre det, hvis jeg var ansvarlig, men jeg har også undersøgt, hvordan amerikansk virksomhedskultur er, og der er det helt normalt, at du er et nummer. Du er en, der får løn for at udføre dit arbejde og opgave, og det forsøgte jeg på værdig vis. Det synes jeg, vi lykkedes godt med i SønderjyskE. Men det var ikke nok, og det var helt fair. 

– Det, der gør mig mest ondt, er, at mange af de mennesker, der har været en del af SønderjyskE, er helt væk. Selv om det virker til nu, at man går tilbage til det, der var, så er det en del af læringen og en streg i regningen, som forhåbentlig ikke koster eksistensen i Superligaen, men som jeg godt kan frygte koster det. Det er det, der sker ved, at man overtages af folk som – Mette Frederiksen sagde: Vi lærer, mens vi asfalterer. Det er vel også mit indtryk af lederskabet, at man lærer, mens man asfalterer, for indsigten og forståelsen af den branche, man er kommet ind i, er måske ikke den største, siger han blandt andet.

Han fortæller også, at han intet fortryder fra sin tid i SønderjyskE, men at hans hjerte bløder, da klubben og mange af de folk omkring klubben, stadig betyder en del for ham. 

Derudover er han ked af, at klubben solgte Alexander Bah uden at få hentet ordentlige erstatninger ind. Han kalder januartransfervinduet i starten af året for en katastrofe. 

Se hele interviewet med Glen Riddersholm i afspilleren.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel